Izložba koja svjedoči kako su se Zagrepčani usprotivili agresiji JNA

Autor:

MGZ | JOSIP VRANIĆ / JOSIP BISTROVIĆ / JADRAN MIMICA/ MARIN HIŽAR

Juraj Sekula autor je tekstualne i fotografske izložbe ‘Vojarna Maršal Tito u Zagrebu 1991.’ koja prikazuje hrabri otpor Zagrepčana prijetećem vojnom udaru

U davna vremena, kada je drug Tito još bio među nama, zagrebački kvart Travno imao je atomsko sklonište. Nakon raspada Titove voljene Jugoslavije sklonište je ostalo više-manje zapušteno. Možda je ponekad nekome služilo kao ilegalno prenoćište, ali požar i nedostatak interesa ostavili su ga zapuštenim. Sada ga je preuzeo i preuredio Kulturni centar Travno, a prikladnu prvu izložbu „Vojarna Maršal Tito u Zagrebu 1991.“ u novi prostor smjestio je Juraj Sekula, povjesničar i djelatnik Muzeja grada Zagreba, od 10. listopada do 20. prosinca.

Neizbježna je tema Jugoslavije koju Juraj oslovljava kao „proizvod vremena“ u kojem je stanovništvo ovih krajeva htjelo realizirati potrebu za izbavljenjem od moći velikih sila – bilo je uspjeha i neuspjeha od samog početka. Domovinski rat smatra formativnim trenutkom moderne hrvatske države. Ipak, ne smatra ga „presudnim“ u tome, već sam referendum za samostalnost kojim je bila iskazana volja građana, dok je rat bio obrana te volje građana.

Nadovezujući se na Domovinski rat, izložba je Jurajev veliki istraživački projekt o obrani Zagreba i ulogama vojarni JNA u prijetnji Zagrebu – pogotovo u siječnju 1991. kada je pokušan vojni udar na novo uspostavljenu hrvatsku vlast. Kulturno i povijesno Zagreb je tretiran kao izbjeglički i logistički grad, dok Juraj kroz svoj rad želi otkriti kako je grad imao središnju važnost u planovima rušenja vlasti Hrvatske. Radi se o tekstualnoj i fotografskoj izložbi kojoj su svojim arhivama pridonijeli Zagrepčani i zagrebački fotografi tog doba.

„Bitka za vojarne je jedna od važnijih tema kod istraživanja Domovinskog rata i priznata je u brojnim gradovima – Varaždin, Bjelovar, Šibenik, Zadar… U Zagrebu je po mom sudu ta tema bila zanemarena. Odlučio sam je istražiti i prikazati građanima. Maršalka je bila jedna od najvećih vojarna u Hrvatskoj te je imala najjaču posadu u Zagrebu: 140. brigada bila je određena za onu koja će izvršiti vojni udar na demokratski izabrane vlasti u Hrvatskoj. Do vojnog udara nije došlo i spriječen je u posljednji čas. Više je tu faktora – dobra organizacija hrvatske obrane i građana, politički pritisci sa Zapada… Zagrepčani se najviše sjećaju svega iz svojih osobnih primjera – boravak u skloništu, strah za obitelj i stanove te gnjev spram vojske koja je trebala biti njihova, a okrenula je svoje oružje protiv građana“, kaže u razgovoru za Zagreb News Juraj Sekula koji poziva sve koji posjeduju ikakve povijesne materijale iz tog doba Zagreba da mu se jave na broj 01/4851-361 ili na mail [email protected] kako bi mogao obogatiti svoje buduće izložbe.

Ovo je samo prva u serijalu budućih izložba o svim prošlim vojarnama  JNA u Zagrebu, koje će sve biti jednog dana objedinjene u prostoru Gradskog muzeja Zagreb. Maršalka je samo prva u seriji, smještena u novouređeni prostor atomskog skloništa kojim sada upravlja Kulturni centar Travno.

„Nakon požara, koji se u njemu dogodio 2014., sklonište je bilo u potpunosti neupotrebljivo. Sukladno događanjima u Ukrajini, građanstvo je počelo preispitivati stanje takvih objekata u Zagrebu, pa se krenulo u akciju čišćenja i obnove. Ovaj sadržaj nam se činio vrlo primjeren za prikazivanje u tom prostoru na pravi način u pravo vrijeme. Time smo htjeli promovirati sam prostor kao izložbeni prostor. Izložba je nešto privremeno i ona ga ne može uništiti. Mislim da je to izvrstan način da se izložbenom uporabom taj prostor očuva, a ne da propada neiskorišten. Namjera nam je i u daljnjoj budućnosti ga aktivno koristiti“, rekla je Vedrana Prlender iz Kulturnog centra Travno.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.