Izbornik Belgije Dario Gjergja: Prestanimo se lagati, suđenje na Eurobasketu nije 50-50

Belgium s head coach Dario Gjergja pictured during a basketball match between Bulgaria and the Belgian Lions, Wednesday 07 September 2022, in Tbilisi, Georgia, game 5/5 in group A of the EuroBasket 2022 tournament. The European Basketball Championship takes place from September 1 till September 18. NIKOLAxKRSTIC PUBLICATIONxNOTxINxBELxFRAxNED x43091278x

NIKOLA KRSTIC

Slovenija se s 88-72 protiv Belgije probila u četvrtinu finala Eurobasketa pobjedom koja izgleda vrlo uvjerljivo, međutim još početkom zadnjeg perioda utakmica je bila u potpunom egalu. Belgijanci su u 31. minuti vodili 64-63 da bi Slovenci serijom 19-1prelomili utakmicu na svoju stranu i stigli do 82-65 na četiri minute prije kraja.

Luka Dončić je opet vukao Sloveniju, s 35 koševa (11/25) i po pet skokova i asistencija postao je tek treći igrač u povijesti Eurobasketa s 30+ koševa u tri uzastopne utakmice. Belgijanci su s druge strane iskazali nezadovoljstvo sudačkim kriterijem. Ništa čudno, suci su često tema ovog Eurobasketa, ne toliko u smislu da svjesno guraju nekog koliko u vidu neujednačenog kriterija iz utakmice u utakmicu.

„Jako sam ponosan na moje igrače. Zaslužili su više, borili su se 32 minute, imali smo i vodstvo  ali dvije greške su nas odvele na loš put“, rekao je Dario Gjergja, Hrvat na klupi Belgije, te dodao: „Zadnjih nekoliko tjedana stalno slušamo priče o jednakosti, ali jednakost ne postoji u košarci“. Na novinarsko pitanje o čemu zapravo govori, Gjergja je kratko rekao „Pametan si, znaš dobro o čemu govorim“.

Gjergja je naravno mislio na suđenje, prvenstveno na tretman Luke Dončića kod sudaca. Dončić je nesporno sjajan igrač ali svako se mora složiti kako mu suci puno toga puštaju, kako u igri, tako pogotovo u stalnim prigovorima.

Nešto više o tome rekao je Kevin Tumba, centar belgijske selekcije kojemu je u jednoj situaciji opravdano dosuđen nesportski prekršaj, međutim par minuta ranije Dončić je na njemu napravio očigledan prekršaj u napadu kojeg suci nisu vidjeli. „Nekad on napravi prekršaj a suci to ne vide. Kad neki drugi igrači naprave isti faul, tada suci to vide“, rekao je Tumba za BasketNews nakon utakmice. „Pokušavali smo se fokusirati samo na svoju igru i ne razmišljati ni o čemu drugom ali ipak, suci moraju biti fer prema svima. On je Luka i on može razgovarati sa sucima kako god želi. Kad netko drugi pokušava nešto reći sucu oni te odmah poklope sa „ne obraćaj mi se“ i slično”.

Slovenija će u četvrtini finala igrati protiv boljeg iz nedjeljnog ogleda Ukrajine i Poljske.