Iz nigerijske “tvornice beba” spašeno 160 djece

Autor:

epa05850172 Nigerian Internally Displaced Peoples (IDPs) arrive in the back of a truck at an IDP camp in Maiduguri, Nigeria, 14 March 2017 (Issued 15 March 2017). Over 1.8 million Nigerians are facing severe food insecurity. According to The United Nations humanitarian chief Stephen O'Brien over 20 million people face the threat of starvation and famine in Yemen, Somalia, South Sudan, and Nigeria as the world faces the largest humanitarian crisis since the creation of the United Nations.  EPA/DEJI YAKE

Više od 160 djece spašeno je iz “tvornice za djecu” i iz dvaju neregistriranih sirotišta u glavnome nigerijskom gradu Lagosu, kazao je povjerenik za mlade i za socijalni razvoj u državi Lagos Agboola Dabiri.

Otkrio je i da je kako su neka djeca i bebe bili seksualno zlostavljani.

U Nigeriji odavno postoje takozvane “tvornice beba” u kojima zainteresirani mogu kupiti novorođenče ili dijete bilo koje starosti i spola.

Nigerijske vlasti povremeno organiziraju pretres takvih mjesta. Ondje su zatočene trudne mlade djevojke koje nakon poroda puštaju na slobodu, a njihova se novorođenčad ilegalno prodaje posvajateljima, u ropstvo, za korištenje u tradicionalnim ritualima, a neka se krijumčare u europske zemlje zbog prostitucije.

Zadnji pretres jedne takve kuće bio je u veljači, kazao je Dabiri, dodavši da je tada spašeno stotinu djevojčica i 62 dječaka.

“Djeca i tinejdžeri spašeni iz jedne takve ‘tvornice beba’ smješteni su u domove koje im je osigurala nigerijska vlada”, kazao je.

Godine 2013. iz slične je kuće na jugoistoku države Imo spašeno 17 trudnih tinejdžerica i 11 novorođenčadi. Djevojke su ispripovijedale da ih je silovao isti muškaraac.

Mafija koja trguje novorođenom djecom razgranata je u Nigeriji. Premda država svake godine otkrije nekoliko takvih “tvornica”, istodobno niču nove. Većina kupaca su bračni parovi koji ne mogu imati djecu. Mnogi dolaze iz Europe i SAD-a, premda znaju da je riječ o ilegalnom i opasnom biznisu.

Nigerijski zakoni zabranjuju trgovinu ljudima, osobito djecom, no po izvješćima UNESCO-a ta je zemlja visokorangirana na globalnoj listi tog kriminalnog biznisa. Ondje se, prosječno svakodnevno proda desetero djece.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.