Ivo Josipović protiv dodjele odličja Zlatanu Miji Jeliću

Autor:

05.07.2020., Zagreb - Docek izbornih rezultata u stozeru Restart koalicije u prostorijama SDP-a na Iblerovom trgu. Ivo Josipovic Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Bivši predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je kako “treba izbjeći da osoba optužena za ratne zločine bude među onima koji će preuzeti odlikovanja”.

U izjavi za Radio Slobodna Europa o najavi da će predsjednik Republike sutra u Kninu uručiti odličje zapovjedniku Specijalne policije Herceg-Bosne Zlatanu Miji Jeliću, koji je u BiH optužen za ratne zločine nad Bošnjacima u Mostaru 1993, Josipović je kazao kako odluka “o odlikovanjima tim postrojbama ima smisla, samo ako je riječ u kontekstu oslobađanja Hrvatske, kako je to Milanović i objasnio”.

“Problem je među ostalim i u tome tko će preuzeti odličje, s tim da je jedan od zapovjednika koji bi u ime svoje postrojbe trebali preuzeti odličje osumnjičen za ratne zločine i nalazi se u bijegu pred državnim tijelima BiH. Osobno smatram – ako već predsjednik dodjeljuje odličje postrojbi iz druge države – da bi svakako to trebao učiniti tako da odličje preuzme netko drugi, a ne osoba koja je osumnjičena za ratne zločine”.

Slučaj je komentirao i sam Zlatan Mijo Jelić, negirajući da je počinio zločine. “Pravosuđe Bosne i Hercegovine svo vrijeme za pripadnike HVO-a diže optužnice po retroaktivno donesenom zakonu iz 2005, iako je Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu u nekoliko navrata presudio da se svi optuženici ili osumnjičenici moraju tretirati po zakonu koji je bio na snazi kada je djelo počinjeno, a to je po Kaznenom zakonu iz bivše SFRJ. Da se BiH pravosuđe drži zakona iz bivše SFRJ, mnoge optužnice protiv pripadnika HVO ne bi mogle biti dignute”, kaže o postupku koji je u toku Jelić.

On je 2015, u vrijeme podizanja optužnice, iz BiH doselio u Hrvatsku. “Hrvatsko tužiteljstvo je zaprimilo predmet i povest će istragu u Republici Hrvatskoj. Još me nisu kontaktirali”, tvrdi.

Amer Đulić Bošnjak je koji je prošao četiri logora HVO-a: Koštanu bolnicu u Stocu, Dretelj, Gabelu i Heliodrom. “Bio sam u logorima 233 dana, znam i dobro sam osjetio na svojoj koži sve te ‘nagrade’ koje će ponijeti taj nagrađeni od predsjednika Hrvatske”, kazao je za Radio Slobodna Evropa.

Imao je sedamnaest godina kada je završio u logoru. Sramota je, tvrdi, za predsjednika Hrvatske da odlikuje ratne zločince i da se nitko ne sjeti 40.000 logoraša koji su bili u logorima kojima je upravljao HVO tokom rata u BiH.

“Kad ste kao dijete zatvoreni u jedan objekt. Kada vidite kako vam na vaše oči ubijaju dvojicu rođaka, ne metkom, već prebijanjem. Kada prvi put vidite mrtve ljude, kada ih prvi put nosite, kada ih prvi put ukopavate. Kada dolazite u logor u kojem leži 400 ljudi u jednom hangaru, kada imamo samo konzervu koju kad pojedemo u njoj vršimo nuždu. Kada svaki dan prolazimo torture, kada jedemo kao stoka, kada iz 33 žlice jede po 2.000 ljudi, kada za 11 sekundi moramo popiti i pojesti i vratiti se u hangar. Kada nam život visi o koncu. To su logori Herceg-Bosne.”

Prema podacima Udruženja logoraša Mostar, četiri logora u kojima je bio zatočen Đulić samo su neki od desetak logora koje je formirala samoproglašena Hrvatska republika Herceg-Bosna.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.