Ivo Goldstein među inicijatorima povjerenstva o ulozi Francuske u postjugoslavenskim ratovima devedesetih

Autor:

6.2.2021. Zagreb, Ivo Goldstein, povjesničar, sveučilišni profesor - portret
Photo: Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL

Tomislav Čuveljak/Nfoto

Sedamnaest intelektualaca, vojnika i političara, među kojima četrnaest francuskih, jedan Austrijanac i dva iz bivše Jugoslavije – povjesničar Ivo Goldstein i redatelj Danis Tanović – zatražili su u otvorenom pismu, objavljenom u povodu 30. obljetnice tragedije Vukovara, da francuski predsjednik Emmanuel Macron osnuje povjerenstvo u kojemu bi povjesničari nepristrano istražili ulogu Francuske u ratovima devedesetih u bivšoj Jugoslaviji.

Pismo intelektualaca, nazvano “Inicijativa za osnivanjem istražne komisije povjesničara o ratovima u bivšoj Jugoslaviji”, objavljeno je u srijedu navečer na portalu uglednoga francuskog dnevnika Liberation. Potpisali su ga, među ostalim, filozof Edgar Morin, bivši Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Wolfgang Petritsch, bivša glasnogovornica Haškog suda i novinarka Florance Hartmann, bivši zapovjednik UNPROFOR-a u BiH, francuski general Jean Cot te francuski sveučilišni profesori i publicisti.

Pozivajući se na istražnu komisiju povjesničara koju je Francuska osnovala kako bi istražila ulogu Francuske u genocidu nad Tutsijima u Ruandi, potpisnici inicijative od francuskog predsjednika zahtijevaju da slično povjerenstvo osnuje i za sudjelovanje Francuske u ratovima u bivšoj Jugoslaviji.

“Bez želje da prejudiciramo zaključke budućih istraga”, napisali su u Inicijativi, “(francuska, op.a.) politika vođena u bivšoj Jugoslaviji, po notornoj neefikasnosti misije održavanja mira, po popustljivosti jednog dijela vojne hijerarhije prema pojedinim nacionalistima, te po prekršenim obećanjima civilnom stanovništvu, ostavlja ponekad dojam da je identična politici vođenoj u Ruandi. Jedini način da se otklone sve sumnje jest da se postupi na isti način kao u slučaju Ruande, odnosno da se, službeno, jednoj komisiji nezavisnih povjesničarki i povjesničara povjeri zadatak da uz potpuno slobodan pristup arhivama utvrde što se dogodilo”.

“Čini se”, stoji, uz ostalo, u tekstu Inicijative, “da je sada pravi trenutak za osnivanje takve komisije, budući da su pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju nedavno okončani žalbeni postupci posljednjih optuženih te da je vrijeme, trideset godina nakon događaja i dok su još živi posljednji svjedoci, da povjesničari i povjesničarke nastave ondje gdje su pravnici stali”.

“I dok se 18. studenog Europa sprema obilježiti tridesetu godišnjicu pada Vukovara, a Francuska preuzeti predsjedanje Europskom unijom, nužna je inicijativa da se odgovori na pitanja o ovom europskom ratu, koja su još uvijek bez odgovora. Stoga od predsjednika Republike Francuske tražimo da postupi na isti način kao što je učinio u vezi s genocidom nad Tutsijima, te da formira sličnu istražnu komisiju o francuskoj vanjskoj politici tijekom ratova u bivšoj Jugoslaviji”, zaključuju potpisnici Inicijative.

Među sedamnaest potpisnika, samo su dva s područja bivše Jugoslavije: zagrebački povjesničar i bivši hrvatski veleposlanik u Francuskoj Ivo Goldstein te redatelj Danis Tanović, koji je za svoj ratni film “Ničija zemlja” 2002. osvojio Oscara za najbolji strani film, kao i brojne druge nagrade.

Ostali su potpisnici, uz već spomenute, Pierre Bayard, Hélène Cixous, Rony Brauman, Daniel Cohn-Bendit, François Crémieux, Jean-Louis Fournel, Raphaël Glucksmann, Joël Hubrecht, Olivier Mongin, Véronique Nahoum-Grappe i Nanou Rousseau.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.