Italija poslije 53 godine slavi naslov prvaka Europe, nakon drame jedanaesteraca Engleska poražena u Londonu!

epa09338914 Captain Giorgio Chiellini of Italy lifts the trophy after Italy won the UEFA EURO 2020 final between Italy and England in London, Britain, 11 July 2021.  EPA/Facundo Arrizabalaga / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Facundo Arrizabalaga / POOL

U finalnoj utakmici šesnaestog izdanja Europskog prvenstva Italija je pred 67 173 gledatelja na Wembleyju, od čega oko 6 500 talijanskih navijača, poslije jedanaesteraca rezultatom 4-3 (0-1, 1-0, ET1 0-0, ET2 0-0, jedanaesterci 3-2) svladala Englesku i tako drugi put u povijesti stigla do naslova prvaka ‘Starog kontinenta’!

Ovim ostvarenjem Italija je postala četvrta država koja je višestruko osvajala naslov prvaka Europe, pridruživši se Njemačkoj i Španjolskoj (tri titule) te Francuskoj (dvije), dok su se Englezi ovakvim raspletom pridružili Portugalu (2004.) i Francuskoj (2016.) kao jedinim reprezentacijama koje su kao domaćini izborili finala, ali u istima upisali poraz. Talijani su polufinalnim i današnjim slavljem prekinuli i pomalo nevjerojatnu EURO tradiciju, naime, do danas nijedna reprezentacija u povijesti Europskih prvenstava nije na istom tuniru dvaput slavila poslije izvođenja jedanaesteraca.

Engleze je u vodstvo svojim prvijencem u dresu reprezentacije u vodstvo doveo Luke Shaw koji je Gianluigija Donnarummu matirao već u 2. minuti, upisavši se tako i u povijest Europskih prvenstava postigavši najbrži pogodak u povijesti EURO finala. I izjednačujući pogodak Talijana bio je za povijest. 34-godišnji Leonardo Bonucci je Azzurrima u 67. minuti donio izjednačenje i time postao najstariji strijelac u povijesti EURO turnira.

Generalno su Talijani pristupom, dojmom i statistički bili dominantnija i konkretnija momčad od Engleza, ali tijekom 120+ minuta igre nisu pretjerano namučili Pickforda, dok Englezi osim pogotka nisu uputili ozbiljan udarac u okvir.

U dramatičnom raspucavanju jedanaesteraca Pickford je obranio pokušaje Belottija i Jorginha, dok su za Italiju strijelci bili Berardi, Bonucci i Bernardeschi, a kod Engleza su udarces bijele točke realizirali samo Kane i Maguire, dok je Rashford pogodio vratnicu, a Sanchu i Saki Donnarumma obranio udarce donijevši tako prvu titulu prvaka Europe svojoj reprezentaciji nakon davne 1968. godine!

Momčad Garetha Southgatea nije mogla poželjeti bolji start. Nakon obranjenog ubačaja iz kuta za Italiju, Englezi su izašli u kontru koju je začeo Shaw dodavši u sredinu za Kanea. Kapetan Engleske iz svoje je polovice povukao naprijed i okrenuo napad na desnu stranu za Trippiera koji s desnog ruba šesnaesterca igra skroz lijevo na drugu vratnicu gdje u punom trku natrčava Shaw i s ruba peterca volejem na isteku druge minute šalje loptu uz prvu vratnicu u mrežu i svojim prvijencem u dresu reprezentacije donosi 0-1 i veliko slavlje na Wembleyju! Bio je to naravno najbrže postignut pogodak u finalima Europskih prvenstava.

Šokirani Talijani, koji su se prvi put na turniru našli u rezultatskom zaostatku, svoju su prvu priliku za prijetnju imali u 8. minuti kada je Insigne iz slobodnog udarca desno na osamnaest metara poslao loptu malo iznad okvira vrata.

Englezi su nakon postignutog pogotka igrali vrlo, vrlo strpljivo, primarno apsolutno orijentirani na kvalitetnu obranu, te rijetke, minimalno riskantne pokušaje izlaska prema naprijed. Talijani su s druge strane, logično, dominirali posjedom, ali nisu nikako pronalazili način probiti kvalitetne defanzivne linije protivnika te smo u ovom periodu gledali prilikama apsolutno siromašan susret i potpuno nezaposlene vratare.

Tek u 35. minuti Chiesa je fantastičnim individualnim trudom kreirao najbolju priliku svoje momčadi u ovom periodu okršaja. 23-godišnjak Juventusa desno je na centru primio loptu, uvukao se u sredinu te pod teškim pritiskom Ricea uspio probiti sve do osamnaest metara odakle snažno puca prizemno u desni kut, ali lopta odlazi malo pored vratnice.

‘Uživala’ je momčad Roberta Mancinija kvalitetan period igre u završnici prvog dijela (četiri minute nadoknade), ali usprkos konstantnim rotacijama u posljednjoj trećini i aktivnoj potrazi za prostorom, jednostavno i dalje nisu pronalazili način za kreiranje konkretne situacije pred Pickfordom, koji je u prvom dijelu jedini kontakt s loptom imao nakon slabašnog pokušaja Verrattija u drugoj minuti nadoknade. Napadački frustrirajuću nemoć Italije zaključio je u četvrtoj minuti nadoknade Bonucci uputivši dalekometan i neprecizan udarac, poslavši loptu daleko van okvira na tribinu.

epa09338392 Federico Chiesa (L) of Italy in action against Luke Shaw of England during the UEFA EURO 2020 final between Italy and England in London, Britain, 11 July 2021. EPA/Paul Ellis / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Prvo uzbuđenje u nastavku vidjeli smo u 48. minuti kada su Shaw i Sterling probili desnu stranu protivničke obrane, potonji u završnici pada pred petercem Italije, žustro tražeći kazneni udarac, ali nizozemski sudac Bjorn Kuipers odlučno mu je pokazao da o takvoj odluci nema govora.

U 51. minuti Insigne ponovno ima priliku zaprijetiti iz slobodnog udarca iz odlične pozicije, ali i ovaj put je s osamnaest metara loptu plasirao malo iznad okvira vrata ostavivši Pickforda nezaposlenog.

Na prve promjene odlučio se, naravno, Mancini, koji je u 55. minuti iz igre izvadio Ciru Immobilea i Nicolu Barellu, a na teren poslao Bryana Cristantea i Domenica Berardija.

Konačno su Talijani englesku obranu uspjeli izigrati u 57. minuti kada je Chiesa dobio loptu lijevo, ušao uz rub šesnaesterca i pucao, nakon njegovog blokiranog udarca lopta se odbila do Insignea, koji se probija skroz lijevo te iz teškog kuta puca s tri metra u prvi kut gdje dobro postavljeni Pickford upisuje vrijednu obranu.

Kvalitetnije su formalni domaćini igrali u posljednjoj trećini u drugom dijelu. U 62. minuti ponovno se Chiesa odlično uvlači s lijeve strane napada u sredinu, poslije nekoliko ‘odgoda’ u završnici puca s dvanaest metara prizemno, ali nedovoljno precizno te se vratar Evertona i Engleske ističe kvalitetnom obranom.

Sve je konkretniji bio pritisak Talijana, koji su do zasluženog izjednačenja stigli poslije ubačaja iz kuta u 67. minuti. Berardi je izveo korner, s prve vratnice na drugu spretno prebacio Cristante, loptu s pet metara glavom u okvir šalje Verratti, ali Pickford fantastičnom refleksnom reakcjom odbija njegov pokušaj u vratnicu, a u konačnici se najspretniji pokazao Bonucci koji je s dva metra zakucao loptu u mrežu za 1-1 i veliko slavlje preko šest tisuća talijanskih navijača na Wembleyju! 34-godišnji Bonucci postao je tako najstariji strijelac u finalima Europskih prvenstava, preuzevši tu ‘titulu’ od tada 30-godišnjeg Bernda Hölzenbeina, koji je bio strijelac za Zapadnu Njemačku u finalu igranom 1976. godine.

Nemoćno su izgledali Englezi u ovim trenucima, te su Talijani potpuno dominirali nad suparnikom. U 74. minuti dugu loptu Bonuccija uspio je pored uspavanog Shawa, ispred istrčalog Pickforda, zahvatiti Berardi, ali iz teške jedan na jedan situacije uspio je samo zapucati pristojno preko okvira vrata.

Southgate je zbog stanja na terenu uskoro iz igre izvadio Declana Ricea i Kierana Trippiera, a uveo Jordana Hendersona i Bukaya Saku, te sustav igre vratio na 4-3-3, što je prema mišljenju mnogih stručnjaka sistem s kojim su njegovi izabranici ‘izraženije na ti’. Ovim potezima Englezi su uspjeli ‘malo stati na loptu’ i smiriti do tada zaista nevjerojatan pritisak Italije, te smo u narednom periodu svjedočili izjednačenom odnosu snaga na terenu.

U 86. minuti Mancini je bio primoran iz igre izvaditi svog najaktivnijeg igrača te je na teren umjesto Federica Chiese ušao Federico Bernardeschi. Samo minutu poslije igra je prekinuta jer je jedan navijač utrčao na teren, što je situacija koju je zaštitarska služba vrlo brzo zaključila.

Do kraja drugog dijela, šest minuta sudačke nadoknade, je Italija bila ta koja je posjedom gotovo potpuno kontrolirala događanja, ali nisu Azzurri pretjerano riskirali s rješenjima u napadu, pa smo tako nakon ukupno sto odigranih minuta otišli u produžetke, sedmi put u povijesti finala (1960, 1968, 1976, 1996, 2000, 2016) završnog EURO turnira.

SofaScore

U prvom produžetku vidjeli smo samo po jednu spomena vrijednu situaciju na svakoj strani. Englezi su zaprijetili u 97. minuti poslije Shawovog ubačaja iz kuta i kratko odbijene lopte, koju je s ruba šesnaesterca Phillips poslao pored vratnice. Generalno su u prvom produžetku Englezi uspjeli uspostaviti dominaciju u sredini terena nad suparnikom, te općenito bili konkretnija i aktivnija momčad. Talijani su svoj jedini pokušaj ovom dijelu susreta imali u 104. minuti kada je poslije odlično odrađenog posla Emerson ubacio u sredinu, a Bernardeschi u petercu zakasnio na loptu, koju je atraktivnim spretnim potezom daleko od svojih vrata odbio Pickford.

epaselect epa09338337 Giorgio Chiellini (back L) of Italy holds Harry Kane (R) of England during the UEFA EURO 2020 final between Italy and England in London, Britain, 11 July 2021. EPA/Andy Rain / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

U drugom produžetku prijetila je konkretnije samo Italija, prvo je iz slobodnog udarca u 107. minuti Bernardeschi pucao snažno, ali neprecizano te je Pickford uz manje probleme uspio ukrotiti njegov pokušaj, a u 121. minuti nakon Bernardeschijevog ubačaj iz kuta Cristante nečuvan s prve vratnice visoko u skoku nije uspio usmjeriti loptu prema okviru vrata, poslavši istu daleko uz suprotni rub terena.

Jedanaesterci
Italija: Berardi pogodak, Belotti – obrana Pickforda, Bonucci pogodak, Bernardeschi pogodak, Jorginho – obrana Pickforda,
Engleska: Kane pogodak, Maguire pogodak, Rashford promašaj – vratnica, Sancho – obrana Donnarumma, Saka – obrana Donnarumme!