Italija nakon produžetaka svladala čvrstu Austriju i izborila četvrtfinale u Munchenu

epa09304124 Ciro Immobile (C) of Italy in action against Aleksandar Dragovic (L) of Austria during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Italy and Austria in London, Britain, 26 June 2021.  EPA/Laurence Griffiths / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Laurence Griffiths

Italija je nakon dramatičnog okršaja na Wembleyju poslije produžetaka rezultatom 2-1 (0-0, 0-0, ET1 2-0, ET2 0-1) svladala Austriju i osigurala nastup u četvrtfinalu Europskog prvenstva.

Čvrsti Austrijanci ‘pali’ su tek u prvom produžetku kada su pogotke za veliko slavlje Italije postigli Federico Chiesa (95.) i Matteo Pessina (105.), dok je za Austriju strijelac bio Saša Kalajdžić, koji je Donnarummu matirao u 114. minuti susreta.

Azzurri će četvrtfinale igrati u Munchenu 2. srpnja protiv boljeg iz okršaja Belgije i Portugala koji je na rasporedu sutra s početkom u 21 sat u Sevilli. U sutrašnjem drugom srazu osmine finala sastaju se Nizozemska i Češka u Budimpešti (18h), a pobjednika tog dvoboja u Bakuu čeka Danska koja je svoje mjesto u četvrtfinalu rezervirala današnjim 0-4 slavljem nad Walesom.

Danska prvi četvrtfinalist Europskog prvenstva

Uvodno je Italija gotovo u potpunosti kontrolirala posjed s kojim je konstantno vršila pritisak na protivnika, aktivno tražeći prostor za prolazak u posljednju trećinu ili udarac iz daljine. Od nekoliko upućenih udaraca u prvih petnaestak minuta nijedan nije prošao pored bloka (peteročlane) posljednje linije Austrije.

Prvi udarac u okvir vidjeli smo u 16. minuti kada je poslije prizemnog ubačaja s lijeve strane napada lopta prošla pored nekoliko igrača i došla na rub šesnaesterca do Barelle, ali njegov udarac desnom iz prve vanjskim dijelom kopačke nogom je odlično obranio Bachmann. Dvije minute poslije konačno su se u posljednjoj trećini ‘ukazali’ i Austrijanci. Jednu dugu loptu uspio je pored Bonuccija primiti Arnautović i sjuriti se prema šesnaestercu, ali pod pritiskom se odlučio na udarac te poslao loptu pristojno preko okvira Donnarumminih vrata.

Priliku za bijeg u jedan na jedan imao je Immobile u 25. minuti, ali nije uspio primiti jednu zaista visoko napucanu loptu, a u završnici je njegovo ‘mučenje s prijemom’ prekinuo Alaba otklonivši na deset metara opasnost po svog vratara.

U trenucima kada su Austrijanci konačno povezali nekoliko minuta tijekom kojih su kontrolirali loptu i igru uslijedio je najbolji pokušaj Italije u dotadašnjem dijelu susreta. Immobile je u 32. minuti dobio loptu u sredini terena i udarcem s preko dvadeset metara pogodio lijevu ‘spojnicu’!

Do kraja poluvremena Talijani su uspjeli zaprijetiti još preko Spinazzole u 43. minuti, ali njegov prizemni udarac s lijevog ruba šesnaesterca u prvi kut, mirno je u korner odbio koncentrirani vratar Watforda i Austrije, 26-godišnji Daniel Bachmann.

Austrijanci, fizički snažni u igri, u uvodu drugog dijela su izgledali još uvjerljivije u svojoj igri te Italija u ovom periodu nije pronalazila način dolaska u posljednju trećinu. S druge strane Arnautović je imao bijeg, ‘izvalja0’ Bonuccija, ali u završnici nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu i iskosa lijevo sa sedam metara zaprijetiti Donnarummi. U 52. minuti slobodan udarac na osamnaest metara u odličnoj poziciji za Austriju, poslije podužeg namještanja loptu je malo, malo iznad okvira poslao kapetan Alaba.

U 63. minuti dvije dobre situacije za Austriju, udarac Sabitzera blokom je u korner odbio Bonucci, a poslije tog ubačaja iz kuta Talijani dvaput kratko otklanjaju opasnost, a u ‘trećem napadu’ Arnautović ostaje sam desno na dvanaest metara, ali u padu je uputio loš udarac van okvira vrata.

Prostor za napad koji su nudili u ovim trenucima nešto povučeniji Talijani protivnici se nisu libili koristiti, a u 65. minuti Austrija trese mrežu! Lainer je s desne strane ubacio lijevo na osam metara gdje je u skoku pored Di Lorenza viši Alaba, koji glavom prebacuje desno, a s dva metra glavom u suprotni kut loptu šalje Arnautović, koji je ponovno imao burnu ‘provokativnu’ proslavu. Ipak, nakon kraće VAR provjere pogodak Austrije nije priznat jer je Arnautović bio u nedozvoljenoj poziciji.

‘Sreće s VAR-om’ Italija je imala i u 75. minuti kada je poslije ubačaja iz prekida s lijeve strane napada Pessina laktom u glavu udario Lainera na desnom rubu peterca. Austrijanci traže (očiti?) kazneni udarac, ali nakon VAR provjere utvrđeno je zaleđe koje je prethodilo tom trenutku, pa su Talijani i ovaj put (opravdano) prošli bez posljedica.

Odličnu situaciju za pogodak imao je Berardi u 83. minuti kada je poslije ubačaja Spinazzole ostao sam na osam metara, ali umjesto na eventualno primanje i udarac, igrač Sassuola odlučio se na atraktivan pokušaj voleja i poslao loptu daleko od okvira Bachmannovih vrata.

Ni pet minuta sudačke nadoknade nije bilo dovoljno da vidimo konkretne prijetnje i pogotke u ‘regularnom’ dijelu okršaja, pa smo tako poslije nešto uvjerljivijeg izdanja Italije u prvom te ravnopravnog okršaja u drugom poluvremenu, ušli u produžetke.

Odlično su Talijani ušli u prvi produžetak, te nakon Bachmannove obrane Chiesinog udarca u 94. minuti, samo minutu poslije došli do vodstva. Spinazzola je s lijeve strane napada odličnim dodavanjem odigrao desno za Chiesu, koji nakon ‘muka po primanju’ odličnom reakcjiom izbacuje Laimera i lijevom nogom s desnog ruba peterca pogađa suprotni kut za 1-0 i svoj drugi pogodak u 28. nastupu za ‘Azzurre’.

Fantastičan udarac izveo je Insigne u 104. minuti iz prekida s dvadeset metara, poslao je loptu u gornji lijevi kut, ali lijepom obranom istakao se Bachmann. Pritisak Italije nastavio se do kraja produžetka, a isti je kapitaliziran na samom isteku produžetka kada je poslije gužve u austrijskom šesnaestercu Acerbi uspio gurnuti loptu lijevo do Pessine, koji s lijevog ruba peterca ‘zakucava’ loptu u suprotni kut za 2-0 i svoj drugi pogodak na turniru, ukupno četvrti u osmom nastupu za reprezentaciju!

Drugi produžetak igrao se potpuno otvoreno zahvaljujući pristupu Austrije koja je svim silama tražila pogodak kojim bi se vratila u igru. Već u prvoj minuti nastavka Donnarumma je fantastičnom obranom sačuvao svoju mrežu netaknutom poslije odličnog udarca Lainera s desnog ruba šesnaesterca u donji desni kut. U 111. minuti veliku priliku imao je i Sabitzer, ali njegov prvi pokušaj je blokiran, a drugi je iskosa lijevo s pet metara poslao pored prve vratnice.

Izabranici Franca Fode pogodak nade ipak su postigli u 114. minuti. Nakon ubačaja iz kuta na prvoj se vratnici čudesno snašao Saša Kalajdžić koji je u padu glavom s pet metara uspio ugurati loptu u prvi kut za 2-1! Bio je to prvi gol koji je Italija primila nakon listopada prošle godine, odnosno jedanaest odigranih utakmica.

Do kraja su Talijani imali dvije odlične prilike iz kontri, ali Chiesa je u obje situacije loše reagirao, pa nije bilo posljedica po austrijskog vratara.