Istra velikim slavljem nad Orijentom na Kantridi na korak do prve lige

02.08.2020., Stadion Kantrida,Rijeka  - Prva kvalifikacijska utakmica za popunu Hrvatski Telekom Prve lige u sezoni 2020/2021. NK Orijent 1919 - NK Istra 1961 Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic Goricki/PIXSELL

U prvoj utakmici doigravanja za popunu Hrvatski Telekom Prve lige Istra 1961 je rezultatom 0-3 (0-1) svladala Orijent 1919 i tako s velikom prednošću čeka uzvrat na Aldo Drosini.

Dva pogotka za momčad Ivana Preleca je postigao Šime Gržan (u 8. iz kaznenog udarca i u 64.), dok je konačnih 0-3 postavio Josip Maganjić pogotkom u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Dosta posla imao je i glavni sudac Fran Jović koji je danas pokazao tri crvena kartona, te nije priznao dva pogotka ‘Zeleno-Žutih’.

Podsjetimo, Orijent je kvalifikacije izborio kao trećeplasirana momčad Druge HNL s obzirom na to da Croatia Zmijavci, koja je bila ispred njih na ljestvici u trenutku prekida prvenstva, nije tražila licencu za najviši rang natjecanja dok je Istra u razigravanje ušla kao devetoplasirana momčad Prve HNL. Domaćinima je otegotna okolnost bila i činjenica da su bez natjecateljske utakmice već pet mjeseci.

Istra je odličnu priliku kreirala već u drugoj minuti utakmice kada je Gržan pobjegao po lijevoj strani napada i sjurio se prema petercu, a vrlo dobrom obranom utakmicu je otvorio vratar Orijenta Berković.

U četvrtoj minuti Ivančić ubacuje s lijeve strane, a u skoku je najviši Guzina čiji je udarac glavom s pet metara ipak bio loš te je lopta završila pristojno iznad okvira vrata. Pritisak Istre se nastavio, dvije minute poslije nakon ubačaja Blagojevića iz prekida s desne strane lopta se od braniča domaćih uz dosta sreće odbija tik pored vratnice.

U 7. minuti kazneni udarac za Istru. Guzina je primio loptu lijevo u napadu, pokušao proći pored Smolčića koji ga ruši u šesnaestercu, a Jović odmah pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač minutu poslije bio je Gržan koji je mirno matirao Berkovića za 0-1 svoje momčadi.

Odličnu situaciju za povećanje rezultatske prednosti gosti su imali čim se krenulo s centra, odličan visoki pritisak urodio je plodom, a u konačnici se na udarcu na četrnaest metara našao Gržan, no bio je neprecizan i poslao loptu malo iznad okvira vrata.

Čondrić je u 14. minuti bio primoran boksati jedan nezgodan ubačaj Ivančevića s desne strane domaćeg napada. Pet minuta poslije Fatić prijeti udarcem sa osamnaest metara, Čondrić je zbog lošeg travnjaka imao manjih problema pri reakciji no u konačnici upisuje obranu.

Dominantniji je bio Orijent nakon primljenog pogotka, Prelec je očito odlučio čekati protivnike i pokušati dovršiti posao kontrama. Pritisak Budicinove momčadi i dosta visok ritam igre malo je ‘ponio’ Ivančevića koji u 22. zarađuje izravan crveni karton zbog grubog starta nad Ivančićem. Igrač Orijenta je visoko podignutom nogom zakašnjelo startao u koljeno protivnika i zasluženo ga je Jović poslao ‘na hlađenje’.

Nakon ovog trenutka ponovno je loptu u noge preuzela momčad ‘Zeleno-Žutih’ i u potpunosti dominirala događanjima na travnjaku. U 28. minuti velika prilika za Istru. Nakon ubačaja s desne strane lopta dolazi do Guzine koji s pet metara puca ravo u Berkovića.

Paez je u 34. minuti neobjašnjivo ostao nečuvan na petercu nakon ubačaja Blagojevića iz kuta, no Španjolac je loptu glavom od travnjaka poslao pored suprotne vratnice i propustio iskoristiti fantastičnu situaciju za pogodak.

Do kraja prvog poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli konkretnih opasnosti za vratare, te se na odmor usprkos angažiranom i ‘srčanom’ pristupu Orijenta na odmor otišlo s minimalnom i zasluženom prednošću Istre.

02.08.2020., Stadion Kantrida,Rijeka – Prva kvalifikacijska utakmica za popunu Hrvatski Telekom Prve lige u sezoni 2020/2021. NK Orijent 1919 – NK Istra 1961 Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Prvi u nastavku prijete gosti preko Grujevića u 48. minuti, veznjak Istre izašao je u jedan na jedan s Berkovićem koji mu istrčavanjem smanjuje kut i blokira pokušaj, te šalje loptu u korner iz kojeg ‘Zeleno-Žuti’ nisu zaprijetili.

Iako bi se moglo pretpostaviti da će Istra, s obzirom na činjenicu da ima igrača više, pokušati završiti posao u Rijeci, gledali smo ipak konkretniji Orijent.

Najbolju prijetnju u dotadašnjem dijelu utakmice domaćin je kreirao u 50. minuti kada je Maružin snažnim udarcem s ruba šesnaesterca natjerao Čondrića na odličnu reakciju i odbijanje u korner.

Tri minute poslije Iličić bježi po desnoj strani napada domaćina, lažnjakom ‘šalje na pod’ Paeza i upućuje udarac s nekih osam metara, no protivnički braniči stižu blokirati njegov pokušaj. 22- godišnji Iličić ponovno bježi suparničkoj obrani u 58. minuti, no i taj njegov pokušaj nije pronašao put do mreže, siguran je u intervenciji bio Čondrić.

U 59. minuti dvije fantastične obrane Berkovića. Prvo je skinuo ‘zicer’ pokušaj Lončara glavom s pet metara, a u nastavku brani i pokušaj Testona Gonzaleza. Nedugo nakon ove situacije od susreta se ‘oprostio’ jedan od reflektora na stadionu, a nakon kraće stanke susret je nastavljen usprkos tome.

Istra do povećanja rezultatske prednosti stiže u 64. minuti. Visoko je stajala zadnja linija Orijenta većinu drugog poluvremena, a u tako postavljenoj igri pogriješio je Liber kojem loptu otima Lončar i odlično u prostor izbacuje usamljenog Gržana. 26-godišnji Zadranin sjurio se po desnoj strani napada, mirno zaobišao istrčalog Berkovića i iskosa s desne strane mirno pospremio loptu u mrežu za svoj drugi pogodak na susretu i 0-2 svoje momčadi.

U 76. Gržan traži svoj treći pogodak snažnim udarcem sa osamnaest metara, lopta se od bloka odbija malo, malo pored vratnice. Ubačaj iz kuta izveo je Blagojević, na drugoj vratnici glavom na prvu loptu vraća Bosančić, a u duelu s Berkovićem mrežu je zatresao Ivančić. Pogodak je prvo priznat, no Jović poslije konzultacija s VAR kolegama Zebecom i Zobenicom odlazi pogledati situaciju zbog navodnog igranja rukom igrača Istre pri postizanju pogotka. U konačnici je glavni sudac presudio upravo to da je Ivančić igrao rukom i pokazuje da lopta ide vrataru Orijenta, a ne na centar.

U 90. minuti puno posla za Jovića. Ivančić je grubo startao na Šanteka, Jović mu pokazuje žuti, a zbog prigovora drugi žuti u redovima domaćih dobio je Vedran Gerc. Nakon isključenja Gerca, Jović na VAR sugestiju odlazi pogledali situaciju zbog koje je dosudio prekršaj te u konačnici poništava žuti i pokazuje izravni crveni Ivančiću.

U 93. minuti Sane bježi obrani domaćih, na rubu šesnaesterca ga zaustavlja Maloku koji se pokušava okrenuti od vrata no praktički ostavlja loptu natrčalom Maganjiću koji mirno matira Berkovića za konačnih 0-3.

Do kraja susreta (šest minuta sudačke nadoknade) nije bilo konkretnih prijetnji za vratare te će Istra tako uz veliku rezultatsku prednost dočekati drugi susret koji se 5. kolovoza igra na Aldo Drosini (20 sati).

Orijent 1919: Berković, Tadejević, Mulac (od 73. Maloku), Smolčić, Ivančević, Mohorovčić, Fatić, Maružin, Liber (od 88. Šantek), Monjac (od 68. Črnko), Iličić (od 73. Gerc)
Istra 1961: Čondrić, Paez, Galilea (od 56. Bosančić), Tomašević, Teston, Blagojević, Močinić (od 46. Lončar), Grujević, Gržan (od 92. Sane), Guzina (od 75. Maganjić), Ivančić