Istra u Puli svladala branitelja naslova Rijeku i prvi put nakon osmanaest godina osigurala finale kupa!

10.03.2021., stadion Aldo Dorsina, Pula - Polufinale Hrvatskog nogometnog kupa, NK Istra 1961 - HNK Rijeka. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Sasa Miljevic/PIXSELL

U polufinalnoj utakmici tridesetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Istra 1961 je na Aldo Drosini rezultatom 3-2 (3-0) svladala branitelja naslova Rijeku i tako prvi put nakon osamnest godina osigurala nastup u finalnoj utakmici domaćeg kup natjecanja.

Momčad Danijela Jumića odigrala je fantastično učinkovito prvo poluvrijeme. Pogocima Josipa Šutala (7.), Taichija Hare (23.) i Gedeona Guzine (44.) ‘Zeleno-Žuti’ su na odmor otišli s tri pogotka prednosti. U nastavku je momčad Gorana Tomića pogocima Josipa Drmića (52.) i Roberta Murića (kazneni udarac 72.) uspjela smanjiti zaostatak, ali ne i stići do izjednačenja i eventualnih produžetaka.

Pulski prvoligaš suparnika u finalu saznat će nakon okršaja Dinama i Gorice na Maksimiru. Termin te utakmice, zbog europskih obveza Dinama, još uvijek nije službeno određen.

Na otvaranju susreta gledali smo posjedom dominantnu Rijeku te primarno defanzivno orijentiranu Istru, koja je do rezultatske prednosti stigla već u 7. minuti.

Prvi konkretniji izlazak ‘Zeleno-Žutih’ u posljednju trećinu začeo je Levitt koji je odličnim dodavanjem otvorio Haru desno, Japančev prizemni udarac s dvanaest metara Nevistić je kratko odbio, Capan očajno reagira i savršeno poslužuje Navarra, no Nevistić brani i njegov pokušaj glavom s pet metara te odbija loptu u korner.

Upravo iz tog ubačaja iz kuta domaćini stižu do rezultatske prednosti. Ivančić je ubacio u sredinu gdje je upravo Capanu uspio pobjeći Šutalo i glavom sa šest metara poslati loptu u lijevi kut za 1-0 Istre! Dvadesetjednogodišnjem stoperu Dinama na posudbi u pulskom prvoligašu ovo je bio prvi pogodak u ukupno 27. seniorskom nastupu, 18. u dresu Istre 1961.

Rijeka je i dalje nastavila s dominacijom u posjedu, no domaćini su se odlično branili i spriječavali bilo kakve konkretnije prijetnje prema svom vrataru. ‘Bijeli’ prvi put na susretu prijete u 17. minuti kada je Menalo s petnaest metara s lijeve strane snažno pucao u prvi kut, no odličnom intervencijom se istaknuo Lučić.

U 23. minuti Jumićeva momčad ima 2-0! Gržan je s lijeve strane napada dodao naprijed za Guzinu koji se odlično oslobodio pritiska i zatim fantastično odigrao okomito u prostor za Haru, 21-godišnji japanski napadač bježi Galoviću, zaobilazi Nevistića i pet metara trese nečuvanu mrežu za svoj peti pogodak (četvrti u kupu) u ukupno desetom nastupu u ‘Zeleno-Žutom’ dresu.

Nije Tomićeva momčad nikako uspijevala konkretno na duži pristisnuti protivnika i kreirati ozbiljniju prijetnju. U 35. minuti Istra ponovno prijeti, Gržan je primio loptu lijevo i uvukao se u sredinu, no njegov udarac s osamnaest metara sigurno je obranio Nevistić.

Nevjerojatno učinkovita Istra u 44. minuti ponovno postiže pogodak! Fantastično je u sredini iz pritiska izašao i naprijed povukao Ivančić, Hara i Gržan su kretanjem lijevo razvukli posljednju liniju gostiju, a Ivančić prekrasnim dodavanjem prebacuje braniče i igra u prostor za Guzinu, koji snažnim udarcem s devet metara zakucava loptu u gornji bliži kut za velikih 3-0! 27-godišnjem Guzini ovo je bio šesti pogodak u ukupno 42. nastupu za pulskog prvoligaša, a zanimlijvost je svakako da je od spomenutih šest pogodaka čak četiri postigao upravo protiv Rijeke.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, nismo svjedočili spomena vrijednim situacijama na terenu te se na odmor otišlo uz neočekivano visoku rezultatsku prednost odličnih domaćina.

Goran Tomić u nastavak je odlučio krenuti s tri promjene u sastavu. Travnjak su napustili Menalo, Čerin i Štefulj, dok su u igru ušli Liber, Kulenović i Velkovski.

Već u 48. minuti Rijeka je poslije napada po desnoj strani imala dobru situaciju preko Drmića koji je u sredini na osam metara imao priliku za udarac, no fantastičnom reakcijom u posljednji mu trenutak s noge loptu odbija Tomašević.

Puno konkretnije i opasnije izgledala je Rijeka u nastavku, a nakon što je Lučić u 50. minuti obranio pokušaj Libera, gosti dvije minute poslije stižu do pogotka i smanjenja rezultatskog zaostatka. Capan je dugom loptom pronašao Drmića koji pored Šutala na rubu šesnaesterca nakon primanja prsima iz okreta upućuje udarac, lopta dira domaćeg braniča i od lijeve vratnice završava u mreži za 3-1 i svoj četvrti pogodak u ukupno 12. nastupu za ‘Bijele’. Nakon kraće tihe VAR provjere pogodak je potvrđen.

Istra u nastavku prvi put prijeti iz prekida u 58. minuti. S lijeve strane ubacio je Levitt, u sredini Nevistić loše reagira te lopta dolazi do Bosančića koji ometan glavom s osam metara ne uspijeva pogoditi okvir te šalje loptu malo pored vratnice.

Gosti do drugog pogotka stižu iz kaznenog udarca u 72. minuti. Ubačaj Murića iz prekida s desne strane loše je odbio Galilea, u pokušaju da dođe do lopte Šutalo na deset metara nespretno zahvaća Capana koji pada kao pokošen, a sudac Duje Strukan odmah pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač za ‘Bijele’ bio je Murić, kojem je to bio semi pogodak u sedmom kup nastupu za Rijeku, ukupno 24. u 79. nastupa u dresu riječkog prvoligaša.

Uslijedio je period potpuno oprezne igre s obje strane, te se apsolutno ništa spomena vrijedno nije događalo u posljednjim trećinama sve do 81. minute kada je Špoljarić odličnim dodavanjem iz sredine u prostor pronašao Haru, Japanac prekrasnim primanjem na deset metara zaustavlja loptu i šalje Nevistića u prazno, no njegov udarac s pet metara na crti zaustavlja Capan!

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, Rijeka nije uspjela konkretnije zaprijetiti te je Istra uspjela osigurati svoj prvi nastup u finalu kupa nakon osamnaest godina, kada su kao drugoligaši pod imenom Uljanik Pula u sezoni 2002/2003 u dvije finalne utakmice bili poraženi od Hajduka s ukupnih 5-0.