Istra pogocima Špoljarića iz kaznenih udaraca do preokreta i slavlja nad Slaven Belupom

24.01.2021., stadion Aldo Drosina, Pula - Hrvatski Telekom Prva liga, 17. kolo, NK Istra 1961 - NK Slaven Belupo. Torles Tim Knoll Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Sasa Miljevic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 17. kola HT Prve lige Istra 1961 je na Aldo Drosini rezultatom 2-1 (0-1) svladala Slaven Belupo i tako stigla do treće ligaške pobjede u sezoni te s 13 bodova na kontu i utakmicom manje ostavila Lokomotivu na bod zaostatka i posljednjem mjestu ljestvice.

Generalno smo gledali uzbudljiv, ali prilikama vrlo, vrlo siromašan nogomet, no u završnici uz veliku ulogu sudačke postave svjedočili smo pravoj drami.

Momčad Tomislava Stipića u vodstvo je pogotkom u 10. minuti doveo Nemanja Glavčić, a preokret ‘Zeleno-Žutima’ pogocima iz kaznenih udaraca u 81. i 91. minuti donio je Osijekov igrač na posudbi u Puli – Josip Špoljarić.

U prvih desetak minuta momčad Fausta Budicina je bila ta koja je konkretnije igrala u posljednjoj trećini i imala nekoliko opasnih dolazaka bez kvalitetne završnice, no upravo nakon jednog takvog dolaska Istre prema naprijed ‘Farmaceuti’ igraju polukontru te u 10. minuti stižu do rezultatske prednosti.

Knoll je dobio loptu desno u prostor i poslužio Glavčića u sredini, a srpski veznjak preciznim prizemnim udarcem sa osamnaest metara, pored dva braniča ispred sebe, matira Lučića za 0-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ujedno i treći ukupno u 50. Prva HNL nastupu.

Iako se igrao vrlo aktivan nogomet na obje strane, prave kvalitete u posljednjoj trećini nije bilo te smo sljedeću i posljednju spomena vrijednu situaciju u prvom dijelu vidjeli u 34. minuti kada je Slaven Belupo bio vrlo blizu drugog pogotka. Iz kornera je ubacio Mlinar, a na pet metara Prce okrenut leđima postavlja nogu pored Šutala i Hjubera, no njegov ‘zlopokušaj’ s crte odličnom reakcijom nogom u novi korner odbija vratar domaćih Lučić.

Ni drugi dio nije nam donio pretjerano konkretniji nogomet u završnicama, Stipićeva momčad i dalje je igrala primarno orijentirana na kvalitetno branjenje, odnsno pokušavanje ‘navlačenja’ protivnika na otvaranje za mogućnost igranja kontri, dok je Istra uz dominaciju u posjedu i dalje bila bezidejna i nedovoljna kvalitetna u posljednjoj trećini.

Bespolenost vratara u 58. minuti pokušao je prekinuti Mlinar iz slobodnog udarca sa osamnaest metara, no lopta je otišla malo pored okvira Lučićevih vrata.

U 60. minuti napokon smo svjedočili Istrinom udarcu u okvir. Gosti su zbog ozljede Božića privremeno bili s igračem manje, domaći su to brzo iskoristili te je Lončar nakon ubačaja Gonzaleza s lijeve strane na petercu nadvisio Prcu i glavom snažno zapucao u okvir, no fantastičnom reakcijom iskazao se Filipović i sačuvao mrežu netaknutom.

U 79. minuti Pajač je dosudio, nakon veoma duge VAR provjere, kazneni udarac za Istru zbog van Bruggenovog starta laktom nad Tomaševićem poslije ubačaja iz kuta za domaće. Siguran izvođač u 81. minuti bio je Osijekov igrač na posudbi u Puli – Josip Špoljarić, kojem je to bio drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 58. Prva HNL nastupu.

Budicin je u 75. minuti izvadio bekove Hjubera i Gonzaleza, te u igru poslao Guzinu i Sanea, a formaciju okrenuo na tri u zadnjoj liniji. Još konstantniji pokušaji domaćih da ugroze Filipovića i nekako dođu do pogotka plodom su urodili u 79. minuti kada je Pajač, nakon veoma duge VAR provjere, dosudio kazneni udarac za Istru zbog van Bruggenovog starta laktom nad Tomaševićem poslije ubačaja iz kuta za domaće. Siguran izvođač u 81. minuti bio je Osijekov igrač na posudbi u Puli – Josip Špoljarić, kojem je to bio drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 58. Prva HNL nastupu.

Dramatična završnica dodatni je zaplet dobila u 89. minuti kada je Pajač pokazao ponovno na bijelu točku za Istru poslije duela Mlinara i Gržana u šesnaestercu gostiju. Glavni sudac, usprkos ogromnim protestima gostujućih igrača i klupe, nije htio ići pogledati situaciju na monitor, a očito mu isto nisu sugerirali ni VAR kolege Matoc i Crnčić pa je u prvoj od sedam minuta sudačke nadoknade preokret ‘Zeleno-Žutima’ svojim drugim pogotkom s bijele točke na susretu donio Špoljarić.

U četvrtoj minuti nadoknade Stipić baca sve karte u napad te iz igre vadi Glavčića, van Bruggena i Lulića, a na travnjak šalje Maglicu, Delića i Jankovića.

Veoma blizu izjednačenju ‘Farmaceuti’ su bili u šestoj minuti nadoknade kada je poslije ubačaja iz kuta Iličić ostao nečuvan na tri metra, bacio se 22-godišnjak na loptu i glavom je uputio u okvir, no spretnom reakcijom s crte fantastičnu obranu upisuje Lučić i, pokazat će se, donosi pobjedu svojoj momčadi.

Istra 1961 u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Slaven Belupo biti domaćin Varaždinu u Koprivnici. Prethodno spomenutoj obvezi u 18. kolu ‘Zeleno-Žuti’ će u srijedu ugostiti Rijeku u odgođenoj utakmici 12. kola.