INTERVIEW: PIRKKO MÄKINEN ‘Broj žena u finskom parlamentu bio je jednak hrvatskom prije 120 godina’

Autor:

Finska pravobraniteljica za ravnopravnost spolova šokirana je prijedlozima novog Obiteljskog zakona i miješanjem Crkve u politiku jer je pitanje vjere i religije u njezinoj zemlji privatna stvar i ne utječe na političare

Hrvatsku je prošloga tjedna posjetila finska pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Pirkko Mäkinen, koja je na toj funkciji od 2007. godine. Prije toga obnašala je dužnost šefice Ureda pravobranitelja za ravnopravnost spolova, a bila je i glavna tajnica u Uredu pučkog pravobranitelja u finskom parlamentu. U Zagrebu joj je domaćin bio Vladin Ured za ravnopravnost spolova, na čijem je čelu već godinama Helena Štimac-Radin. Taj ured upravo je započeo s implementacijom Twinning projekta “Podrška ravnopravnosti spolova” koji je financiran uz pomoć EU tranzicijskog programa za Hrvatsku. Glavni cilj tog projekta je razvoj institucionalnih kapaciteta za koordiniranu implementaciju, monitoring i procjenu nacionalnih i međunarodnih principa ravnopravnosti spolova i jačanje javne svijesti, kao i kapaciteta Republike Hrvatske u borbi protiv svih oblika diskriminacije prema spolu. Jedna od komponenti tog projekta je i jačanje suradnje Vladina Ureda za ravnopravnost spolova s medijima, a Pirkko Mäkinen je među ekspertima koji prate provedbu tog projekta. Ponosna je na činjenicu da ju je na prvu poziciju u karijeri imenovala legendarna finska političarka Elizabeth Rehn, prva finska ministrica obrane i dugogodišnja europarlamentarka. U intervjuu za Nacional Pirkko Mäkinen otkrila je što ju je u Hrvatskoj šokiralo.

NACIONAL: U Hrvatskoj je u fokusu rasprava o prijedlogu novog Obiteljskog zakona. Prema informacijama koje ste dobili, kako ocjenjujete te prijedloge?

Imala sam priliku o tome razgovarati s predstavnicima nevladinih udruga, konkretno s onima koji ujedno i pripremaju Izvješće u sjeni o primjeni načela ravnopravnosti spolova u radu Vlade RH. Te ideje kojima planiraju mijenjati Zakon, doista su me šokirale. Iako, moram priznati da i Finska, koja ima najviše standarde kada govorimo o ravnopravnosti spolova, nije tako visoko kada govorimo o Obiteljskom zakonu. Sljedeće godine planiramo donijeti Zakon o braku, koji će biti spolno neutralan…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)