Interventni uvoz na vidiku: U Hrvatsku stigla dokumentacija za rusko cjepivo Sputnjik

Autor:

25.02.2021. Zagreb - Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac i direktor Hrvatske turisticke zajednice Kristjan Stanicic predstavili su projekt "Safe stay in Croatia".  Oznake će, osim turističkih subjekata, moći koristiti i drugi u lancu putovanja, poput aviokompanija, benzinskih postaja, raznih turistickih sadrzaja, kulturnih i prirodnih atrakcija itd. Protokoli će biti uskladjeni s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Ukljucivat ce i naljepnicu s QR kodom koja se moze izloziti na vidljivom mjestu u objektu, a vodit ce i na posebnu internetsku stranicu  Photo:Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) od ponedjeljka kreće u analizu dokumentacije kako bi se utvrdilo jesu li zadovoljeni svi uvjeti za eventualni interventni uvoz kojim bi se nadomjestila nedovoljna isporuka cjepiva koje je dogovorila Europska komisija, piše Jutarnji list.

Podsjetimo, prije desetak dana ministar zdravstva Vili Beroš razgovarao je s Rusima o interventnom uvozu Sputnjika V u Hrvatsku. Tada je dogovoreno da se pošalju dokumenti potrebni za analizu.

Isporuka milijun doza

Navodno su Rusi potvrdili da bi u kratkom roku Hrvatskoj mogli isporučiti oko milijun doza cjepiva koje je prema podacima objavljenima u Lancetu učinkovito više od 90 posto.

Analiza dokumentacije prvi je korak za interventni uvoz cjepiva Sputnjik V.

Gostujući u Dnevniku N1 prije desetak dana, molekularna biologinja Dragomira Majhen s Instituta Ruđer Bošković rekla je da je rusko cjepivo dovoljno istraženo te smatra kako to nije razlog zbog kojeg Sputnjik V još nije odobren u EU-u.

“U veljači u Lancetu mogli pročitati podatke koje su kolege Rusi prikupili u 3. fazi pa ne vjerujem da je razlog čekanja nedostatak kliničkih istraživanja, razlog je vjerojatno neki drugi.”

Znanstvenica o Sputnjiku V: “Cjepivo je sigurno i uspješno, ali ključni su rezultati treće faze ispitivanja”

Majhen je govorila o tome što je ključno u provjeri, naglasila je i da je ideja direktne komunikacije s Rusima dobra, no izrazila je sumnju da će HALMED biti brži od EMA-e.

“Da bi cjepivo moglo biti na tržištu, osim uspješnosti i sigurnosti koje se dobiva iz kliničkih podataka, ključna je provjera kvalitete proizvodnje i sastava cjepiva što se mora utvrditi na mjestu gdje se cjepivo proizvodi. Mislim da im je to sljedeći korak. S obzirom na to da smo svjedoci situacije u kojoj nedostaje cjepiva, dobra je ideja direktno s Rusima kontaktirati.

I naš HALMED bi trebao provjeriti kvalitetu proizvodnje, a s obzirom na to da je EMA već s tim krenula, ne vidim da bi naša agencija to mogla brže napraviti nego oni”, rekla je tada Majhen za N1.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.