Ingebrigtsen prvi na 1.500 s europskim rekordom, Sifan Hassan na 10.000 uzela drugo zlato

epa09403574 Jakob Ingebrigtsen of Norway celebrates after winning the Men's 1500m Final during the Athletics events of the Tokyo 2020 Olympic Games at the Olympic Stadium in Tokyo, Japan, 07 August 2021.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

EPA/VALDRIN XHEMAJ

Nizozemka Sifan Hassan osvojila je zlato na 10.000 metara i tako broj medalja osvojenih u Tokiju povećala na tri – dva zlata i jedna bronca. Hassan je tako ostala vrlo blizu svom cilju koji nitko prije nije ostvario – zlatne medalje na 1.500, 5.000 i 10.000 metara. Nakon zlata na 5.000, u petak je osvojila „samo“ broncu na 1.500 metara. U Tokiju je Hassan opet dokazala da je jedna od najboljih srednje i dugoprugašica ikad, ima još po dva svjetska zlata i dvije bronce, vlasnica je svjetskog rekorda na milju i europskih rekorda na 1.500, 3.000, 5.000 i 10.000 metara!

Na 10.000 metara u zadnji krug su ušle Hassan, Etiopljanka i svjetska rekorderka Letesenbet Gidey i Kalkidan Gezahegne iz Bahreina, tim redom, da bi nešto prije ciljne ravnine Gidey potpuno pukla, zadnje metre praktički prehodala dok je Gezahegne ubrzala i čak napala Hassan, ali ipak nedovoljno da bi ugrozila Nizozemku.

Hassan prva s 29:55.32, Gezahegne druga s 29:56.18, treća Gidey 30:01.72.

Norvežanin Jakob Ingebrigtsen osvojio je zlato na 1.500 metara s novim olimpijskim i europskim rekordom 3:28.32. Drugi je Kenijac Timothy Cheruiyot koji je u dobrom dijelu utrke bio na čelu ispred 20-godišnjeg Norvežanina, no na kraju je s također izvrsnim rezultatom 3:29.01 jedva sačuvao srebro jer je Britanac Josh Kerr odradio odličan finiš i ušao u cilj samo četiri stotinke iza Kenijca. Ingebrigtsenov je rezultat za čak 22 sekunde brži od pobjedničkog rezultata Matthewa Centrowitza iz Rio de Janeira.

Srebro i bronca u bacanju koplja idu u Češku, a 23-godišnji Indijac Neeraj Chopra je osvojio zlato s 87.58. Chopra je ove sezone već bacio 88.07 tako da njegovo zlato, prvo ikada atletsko olimpijsko za Indiju, nije iznenađenje. Jakub Vadlejch s 86.67 i Viteszlav Vesely s 85.44 su drugi i treći. Vadlejchu je do sada najveći uspjeh bilo srebro sa SP 2017, dok je Vesely osvojio broncu na Igrama u Londonu 2012 i zlato na SP u Moskvi 2013. Najveći favorit za zlato Nijemac Johannes Vetter je u prvoj seriji bacio 82.52, da bi u drugoj seriji pri zaletu izvrnuo stopalo i prestupio, u trećoj opet prestupio i ostao bez dodatna tri hica. Vetter ove sezone ima 96.29 a osobni rekord iz 2020. godine 97.76 je ujedno drugi najbolji rezultat ikad.