Inflacija donosi još jedno poskupljenje, evo i koje

Autor:

28.10.2015., Zagreb - Geodetska mjerenja na srednjoskolskom igralistu koje je smjesteno izmedju Klaiceve ulice na sjeveru i Ulice Izidora Krsnjavoga, a gradjani i skolarci koriste ga za sportsku rekraciju. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Zbog inflacije za očekivati je da će i inženjeri geodezije povećati cijene svojih usluga u predstojećem razdoblju, poručeno je u petak s panela “Izazovi poslovanja u vrijeme inflacije”, održanog u sklopu 15. Simpozija ovlaštenih inženjera geodezije, u organizaciji Hrvatske komora ovlaštenih inženjera geodezije (HKOIG).

Komora je u petak izvijestila da je na tom panelu predstavlila istraživanje o kretanju plaća i cijenama usluga u geodeziji, koje je provedeno među njezinim članovima, a koje je među ostalim pokazalo da je 45 posto ispitanika već povećalo svoje cijene u posljednjih godinu dana.

Istraživanje je pokazalo i da su plaće u tom sektoru porasle u odnosu na prošlu godinu kod 39 posto ispitanika. A da geodetske tvrtke sporo reagiraju na inflatorne pritiske pokazuje činjenica da čak 56 posto inženjera geodezije u 2022. imaju istu plaću kao i u 2021.,navodi se u priopćenju

Predsjednik HKOIG-a Adam Agotić upozorio je da ni geodetska struka nije imuna na demografske probleme Hrvatske i nedostatak radne snage. Tako izvan Zagreba, Rijeke, Istre i Splita, tvrtkama je teško pronaći nove inženjere geodezije koje bi zaposlili.

Geodetski sektor je još prije 10 godina pogođen deflacijom cijena usluga, pri čemu se geodetsko tržište u RH procjenjuje na 650 milijuna kuna. To je relativno malo tržište, ponuđača geodetskih usluga ima puno i to ponekad utječe na kvalitetu usluge, istaknuo je predstavnik Hrvatske udruge poslodavaca Robert Klojčnik.

“Percepcija inflacije je uvijek viša od inflacije i ona ovisi o tome jeste li siromašni ili bogati. Europska centralna banka očekuje da će se stopa inflacije kroz godinu do godinu i pol dana vratiti na 2 posto i zato su bili nevoljki dizati kamatne stope, jer misle da je potrebno reagirati samo ako dođe do trajnog porasta cijena, a ne prolaznog“, naglasila je Vedrana Pribičević, ekonomistica sa Zagrebačke škole ekonomije i menađmenta.

Upozorila je kako su modeli projekcije inflacije dosta beskorisni jer se rat u Ukrajini ne može modelirati, a on ključno utječe na inflaciju.

U sklopu 15. simpozija, koji je ove godine okupio ukupno više od 1.200 sudionika održat će se, među ostalim, i predavanja poput “Izazovi geodeta milenijalaca”,”Virtualni asistenti u zemljišnoj administraciji”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.