HT PRVA LIGA: Marić iz kaznenog udarca za slavlje Osijeka nad Dinamom, Zebec imao ‘zabavno’ izdanje

16.02.2020., Osijek - Hrvatski Telekom Prva liga, 22. kolo, NK Osijek - GNK Dinamo. Mirko Maric  Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

U pretposljednjoj (ujedno i derbi) utakmici programa 22. kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 1-0 (0-0) svladao Dinamo i tako nastavio niz bez domaćeg poraza u prvenstvu.

Strijelac jedinog pogotka na susretu bio je trenutno najbolji strijelac lige Mirko Marić, koji je u 78. minuti realizirao kazneni udarac.

Utakmicu je obilježio i glavni sudac Mario Zebec koji je u nekoliko navrata koristio VAR, ali i neovisno o tome imao pristojan broj ‘zabavnih’ situacija, koje će sigurno biti predmet podrobnije analize stručnjaka. Vrijedno isticanja jest svakako da je Dinamo utakmicu završio s osam igrača na terenu i bez trenera.

Nešto dominantnije su utakmicu otvorili domaći, koji su prvu opasnost kreirali u 4. minuti kada je Mance na lijevoj strani napada došao do lopte, no Livaković je istrčavanjem spriječio veću opasnost po svoja vrata.

Dinamo dominaciju nad događanjima na travnjaku preuzima negdje oko desete minute kada prvo bilježimo pokušaj Gojaka koji je blokiran, a u 11. udarac Oršića na asistenciju Petkovića odlazi van okvira.

Osijek u 17. prijeti iz prekida, Marić je gađao gornji lijevi kut, no Livaković upisuje prvu obranu na utakmici.

U 22. minuti Zebec nakon kontakta Žapera i Ademija sudi kazneni udarac za goste i igraču Osijeka dodjeljuje žuti karton – uz, naravno, velike proteste domaćih. Nakon poduže komunikacije s kolegama u VAR sobi Zebec odlazi pogledati situaciju na monitor i zaključuje da je povlačenje od strane Žapera bilo van šesnaesterca te dosuđuje prekšraj za Dinamo. Kadzior je iz istog pogodio ‘živi zid’, a tijekom utakmice će se ispostaviti da je Zebec ovaj dodijeljeni karton Žaperu nekako izbrisao iz bilježnice?! Ne znamo kojim se pravilima igre vodio kad je to napravio.

Na isteku 33. Škorić je u šesnaestercu domaćih startao na Petkovića i prvi stigao do lopte, no u tom kontaktu i ‘pokupio’ stajnu nogu gostujućeg napadača. Zebec i VAR kolege nakon tihe provjere nisu smatrali da postoji elemenata za kazneni udarac za Dinamo.

Veliku priliku Dinamo je imao u 35. minuti, kontru su okončali Kadzior i Ademi, koji je istrčao sam pred Ivušića, no vratar domaćih pravovremenim istrčavanjem daleko od vrata brani pokušaj Ademija i čuva mrežu netaknutom.

Dvije minute poslije Moro je uputio udarac s nekih 18 metara, pristojno iznad okvira vrata.

Dominacija Bjeličine momčadi se nastavila, u 44. minuti Kadzior ubacuje iz udarca iz kuta, a u skoku je najviši Perić koji s nekih osam metara glavom šalje loptu pod gredu, no Ivušić je dobro postavljen i koncentriran te odbija u još jedan korner iz kojeg Dinamo nije kreirao opasnost.

Konkretnim prilikama siromašno poluvrijeme zaključeno je odličnom situacijom za Osijek. U posljednjoj (drugoj) minuti sudačke nadoknade Škorić je oduzeo loptu i odigrao kvalitetno u prostor iza leđa gostujuće obrane za Ndockyita koji izlazi u priliku za pogodak, no njegov udarac s nekih petnaestak metara odlazi pored vratnice.

U nastavku susreta prvi prijete domaći kada je prvo Stojanović uklonio opasnost u petercu nakon ubačaja Marića, a Grezda na isteku 50. minute s desne strane ruba šesnaesterca poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

Dinamo prvi put konkretnije u nastavku prijeti u 56. minuti kada je Kadzior probio lijevu stranu domaće obrane i ubacio u peterac gdje je prvi na lopti Petković, no njegov udarac umjesto mreže pogađa Ademija.

U 67. Zebec je Dilaveru zbog udarca laktom u glavu Grezde dodijelio drugi žuti karton i Dinamo je nastavio susret s igračem manje.

Na isteku 76. kazneni udarac za domaće. Perić je zakašnjelo startao na Marića i sudac odmah pokazuje na bijelu točku. Siguran realizator za Osijek bio je najbolji ligaški strijelac ove sezone Marić, kojem je to bio 16. pogodak u sezoni, ukupno 58. u 157. Prva HNL nastupu.

Dinamo je s igračem manje bio nemoćan. Osijek ponovno prijeti u 84. minuti kada je Pilj (ušao u 73. umjesto Ndockyta) proigrao Špoljarica (ušao u 82. umejsto Mancea), no njegov udarac u bliži kut s nekih sedam metara nogom brani Livaković.

Četiri minute poslije ponovno prijeti Špoljarić, progirao ga je odličnim dodavanjem Talys, napadač domaćih se okrenuo i uputio pristojan prizemni udarac, no po sredini vrata gdje je mirno reagirao dobro postavljeni Livaković.

Nakon ove akcije Perić se ozljedio u jednom duelu i bio primoran napustiti travnjak, a Dinamo zbog iskorštenih izmjena susret nastaviti s devetoricom igrača.

Drugo poluvrijeme produženo je pet minuta, a gosti su s dva igrača manje krenuli u pritisak. U četvrtoj minuti produžetka Špoljarić usamljen bježi kontru, Stojanović ga na centru terenu ruši s leđa i Zebec svira prekršaj i dodjeljuje prvo crveni karton treneru gostiju Bjelici zbog protesta, a zatim i drugi žuti Stojanoviću. ‘Plavi’ su tako kraj susreta dočekali s osam igrača na terenu i bez trenera na klupi.

Dinamo je u sljedećem kolu domaćin zaprešićkom Interu, dok će Osijek gostovati na Rujevici kod Rijeke.