HT PRVA LIGA: Istra prvijencem Delića srušila Osijek u Puli, novo ‘zanimljiivo’ izdanje ‘elitnih’ sudaca

04.03.2020., Pula- Stadion Aldo Drosina, Pula - Hrvatski Telekom Prva liga, 25..kolo, NK Istra 1961 -  Osijek S.D.D

Dusko Marusic/PIXSELL

Istra 1961 je na Aldo Drosini u okviru 25. kola upisla 1-0 (1-0) slavlje nad Osijekom i tako stigla do četvrte ligaške pobjede u sezoni, preskočivši ovim ostvarenjem Inter na ljestvici.

Pobjedu su momčadi Ivana Preleca prvijencem u Prvoj HNL donijeli Ivan Delić i odličnim debitantnskim izdanjem u dresu Istre – vratar Tomislav Duka.

Susret su obilježili i suci, kako oni na travnjaku, tako i oni u VAR sobi, tako da će sigurno biti puno, puno zanimlijivih (“stručnih”) osvrta na ovu utakmicu u kojoj su Osijeku u pvrom poluvremenu u dvije situacije ‘ljudi u crnom’ odlučili ne priznati pogotke.

Nevjerojatno uzbudljivo poluvrijeme gledali smo u Puli. Već u prvoj minuti Osijek je bio u odličnoj situaciji za pogodak, Marić je na trenutak ostao slobodan i pobjegao čuvarima te utrčao u šesnaesterac, no domaći braniči ipak ga stižu zatvoriti.

U kontri nakon te akcije odlična situacija za Istru na drugoj strani, no na dodavanje desno u prostor Guzina se u ključnom trenutku poskliznuo i time upropastio odličan izlazak svoje momčadi.

Već u drugoj minuti pogodak. Istra je povela nakon ispucavanja Duke, Guzina glavom spušta prema Deliću, a Osijekov Lončar neobjašnjivo ‘pliva’ u toj situaciji. Mladi napadač koristi situaciju i izlazi sam pred Ivušića kojeg mirnom realizacijom matira za 1-0 svoje momčadi. Dvadesetjednogodišnjem napadaču Hajduka na posudbi u Istri to je bio prvijenac u Prvoj HNL.

U devetoj minuti Marić se ponovno našao u dobroj situaciji, s njim u duelu je bio Bosančić koji ga je povlačio, no Zebec i VAR suci odlučili su (dojam je pogrešno) da tu nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Osijek u 21. minuti pogađa mrežu protivnika no na reakciju VAR sobe i poslije pregledavanja snimke Zebec odlučuje da pogodak neće biti priznat. Odličnu akciju su ovom prilikom složili gosti, a istu je udarcem okončao Lopa. Lopta je završila u vratnici, a s crte ju je ispucao Bosančić, ali ravno u noge Ndockytu koji lijepim udarcem trese mrežu. Razlog zbog kojeg je pogodak nepriznat je taj što je Kongoanac u trenutku Lopinog udarca bio u nedozvoljenoj poziciji.

U 33. minuti velika prilika za Istru. Lončar je fantastičnim dodavanjem izbacio obranu gostiju i otvorio Gržana na lijevoj strani napada, on izlazi u jedan na jedan s Ivušićem koji upisuje veliku obranu i odbija loptu u korner. Pri izvođenju tog ubačaja iz kuta došlo je do prekida igre jer je Gržan nogom zahvatio korner zastavicu i polomio istu. Nakon ‘dostave’ nove korner zastavice igra je nastavljena.

U 39. ponovno čudna odluka Zebeca, odnosno drugog pomoćnika Jerka Crnčića. Žestok duel Franića i Majstorovića pomoćnik je odlučio presuditi u korist domaćina, razbjesnilo je to kapetana gostiju Škorića koji mu se unio u lice i nekoliko puta ga pitao: “Što imaš protiv Osijeka?!”.

Iz tog prekida još jedna velika prilika Istre. Ubacio je Obeng a usamljen je na petercu bio Delić, no lopta nakon njegovog udarca glavom odlazi malo, malo pored vratnice. Može se reći, na sudačku sreću…

U drugoj minuti sudačke nadoknade ponovno domaći imaju odličnu situaciju za povećanje rezultatske prednosti. Delić je ‘izvozao’ Škorića i odigrao lijevo za Guzinu koji s šest metara šalje loptu pored vratnice.

U petoj minuti sudačke nadoknade Osijek je ponovno postigao pogodak, no ni ovaj put nije im priznat. Talys je s lijeve strane napada ubacio u sredinu, lopta dolazi do Lončara na suprotnoj strani koji s ruba šesnaesterca odličnim udarcem pogađa suprotni kut i trese mrežu. Ponovno reagiraju VAR i AVAR suci Gabrilo i Krmar, a Zebec se još jednom odlučuje sam otići pregledati situaciju. U konačnici i drugi put u prvom poluvremenu ne priznaje pogodak Osijeka, ovaj put zbog pozicije Igora Silve koji se u trenutku Lončarevog ulaska nalazio ispred linije obrane i prema odluci sudaca time nedozvoljeno ometao domaćeg vratara u intervenciji.

Nakon devet minuta sudačke nadoknade Zebec je odlučio igrače poslati u svlačionicu i time je okončano zaista uzbudljivo, sadržajno i (vjerojatno će se tak pokazati) skandalozno prvo poluvrijeme.

U nastavku prvi su posao za protivničkog vratara kreirali domaći. Gržan je u 52. dobro gradio loptu i izašao na udarac s ruba šesnaesterca, no bilo je to slabašno i Ivušić nije imao ni najmanjih problema pri intervenicji.

U istoj minuti na drugoj strani Talys je probio desnu stranu domaće obrane i odigrao na suprotnu vratnicu za Ndockyta koji vrlo loše reagira i šalje loptu visoko preko okvira vrata.

U 55. minuti Marić je nakon ubačaja s lijeve strane bio najviši u skoku, no njegov udarac glavom bio je slabašan i Duka upisuje obranu. Samo minutu poslije velika prilika za Osijek. Ndockyt je pobjegao Bosančiću i izašao sam pred Duku, koji i u ovoj situaciji izlazi kao pobjednik te obranom šalje loptu u korner iz kojeg gosti nisu kreirali opasnost.

Istra u 63. izlazi u odličnu kontru koju je očajnim potezom završio Delić poslavši loptu daleko, daleko od okvira vrata.

Osijek prijeti u šest minuta poslije kada je Žaper odigrao lijevo za Talysa koji upućuje udarac u bliži kut, no Duka je još jednom dobro postavljen i čuva mrežu netaknutom.

Pritisak Osijeka se nastavio, ali i odlično izdanje Duke. U 70. domaći vratar brani pokušaj Špoljarića (ušao umjesto Ndockyta u 61.) s nekih desetak metara.

Iako je i drugo poluvrijeme odigrano u dobrom tempu i vrlo aktivno s obje strane, naravno, napadački izraženo aktivnije od strane gostiju, te defanzivno od strane domaćina, gledali smo ipak prilikama dosta siromašniju utakmicu i rezultat se do kraja (tri minute sudačke nadoknade) ipak nije mijenjao.

Rezultati by SofaScore

Istra je tako stigla do vrlo važne pobjede i sada je na devetnaest bodova te je ovim ostvarenjem preskočila Inter na ljestvici. Osijeku je ovo bio šesti poraz u prvenstvu i slavonski prvoligaš time je ostao na 39 osvojenih bodova, četiri manje od četvrtoplasirane Lokomotive.

Istra u sljedećem kolu gostuje u Zagrebu kod Dinama, dok će Osijek u Gradskom vrtu biti domaćin Varaždinu.