HT PRVA LIGA Hajduk u susretu kojeg je obilježio VAR nakon 189 dana upisao gostujuću pobjedu

02.02.2020., stadion Andjelko Herjavec, Varazdin - Hrvatski Telekom Prva liga, 20. kolo, NK Varazdin - HNK Hajduk. Bassel Jradi Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Igor Tudor je svoj drugi mandat na klupi Hajduka započeo pobjedom. Bili su u sklopu 20. kola Hrvatski Telekom Prve lige pred 5.043 gledatelja slavili protiv Varaždina rezultatom 0:3 (0:1). Strijelci za splitsku momčad su bili Jradi, Caktaš i Eduok.

Hajduk je tako nakon 189 dana upisao gostujuću pobjedu u prvoj ligi. Zanimljivo da je i posljednji također bila ostvarena protiv Varaždinu, 28. srpnja prošle godine, kada su također slavili rezultatom 0:3.

Dinamični dvoboj je obilježila i prva upotreba VAR-a na prvoligaškim terenima. Sudac Pejin je u čak četiri navrata koristio video tehnologiju, a rezultat toga su bila tri dosuđena kaznena udarca u korist Hajduka te jedan poništen gol gostiju.

Nakon početnog ispitivanja snaga prvu veliku priliku smo vidjeli u 13. minuti kada je s dvadesetak metara dobro pucao Caktaš, njegov udarac brani Nevistić, a na odbijenu loptu je najbrži Edouk koji potom pogađa stativu.

U nastavku akcije nakon udarca Hamze lopta u ruku pogađa Glavinu, a na asistenciju VAR-a i nakon pregleda snimke sudac Pejin je pokazao na bijelu točku. Bilo je to prva upotreba video tehnologije u HT Prvoj ligi.

Kazneni udarac je izveo kapetan Hajduka Caktaš, ali njegov udarac odlično brani Nevistić.

Varaždin je prvi put zaprijetio u 26. minuti kada je nakon ubačaja Drožđeka iz slobodnog udarca pokušaj Stolnika glavom lako obranio Posavec. U nastavku akcije Hajduk je odigrao kontru u kojoj je udarac sa 17 metara uputio Caktaš, ali i ovaj put vratar Nevistić je na visini zadatka.

U 30. minuti susreta Tahiraj je uposlio Eduoka nakon čega je nigerijski napadač odigrao dupli pas s Jairom te zatresao mrežu domaćina, ali gol je nakon provjere putem VAR-a zbog zaleđa opravdano poništen.

Šest minuta kasnije iz daljine je udarac okušao Tkalčić, a Posavec uz male poteškoće otklanja opasnost.

Hajduk do vodstva dolazi u 42. minuti. Jradi je iz kornera izveo kombinaciju s Tahirajem, a potom je snažnim udarcem sa 16 metara pogodio donji desni kut Nevistićeva gola.

U posljednjoj minuti prvog poluvremena domaćini su imali priliku za izjednačenje. Nakon duela Ismajlija i Drožđeka sudac Pejin je dosudio slobodan udarac na 18 metara, a upravo je Drožđek potom prebacio živi zid, ali lopta odlazi malo pored vrata Hajduka.

Prvu zanimljivu situaciju u drugom dijelu vidjeli smo u 51. minuti kada je ubačaj Jaira s lijeve strane odsjeo na prečki gola Varaždina.

Tri minute kasnije velika prilika za povećanje vodstva gostiju. Tahiraj je ciljao s petnaestak metara iskosa, ali njegov pokušaj u suprotni kut zaustavlja greda.

U 62. minuti nakon ubačaja Drožđeka iz kornera s pet metara je pucao Noveselec, ali njegov pokušaj odlazi visoko poviš gola gostiju.

Hajduk je blizu povećanja vodstva bio u 69. minuti kada je iz kornera ubacio Jradi, Vučur je prebacio loptu na drugu stativu d Edouka čiji udarac uz pomoć vratnice brani Nevistić. Međutim nakon što je lopta izašla iz igre oglasio se VAR, a sudac Pejin je nakon pregleda situacije utvrdio da je Stolnik u šesnaestercu neoprezno igrao rukom te je drugi put na susretu dosudio kazneni udarac za Hajduk.

I ovaj put izvođač je bio Caktaš, ali sad je prevarivši Nevistića iskoristio udarac s bijele točke te je tako povećao prednosti Bilih.

Nakon novog gola Hajduka tempo igre je pao, a rezultat je u posljednjoj minuti mogao povećati Eduok, no još jednom dobrom intervencijom se iskazao domaći vratar Nevistić.

U nastavku akcije nakon ubačaja iz kornera Roce u kaznenom udarcu ruši Jakoliša, a nakon još jedne intervencije VAR-a sudac Pejin nakon pregleda snimke dosuđuje i treći kazneni udarac u korist gostiju. Ovaj put je siguran bio Eduok koji je tako postavio konačan rezultat utakmice.

Dvadeseto kolo HT Prve lige će od 17:30 sati zaključiti Gorica i Osijek.