HT PRVA LIGA: Hajduk slavio protiv ‘Farmaceuta’, nevjerojatna situacija kod drugog pogotka ‘Bilih’

26.10.2019., Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 13. kolo, HNK Hajduk - NK Slaven Belupo.  	Jairo De Macedo Da Silva.

Ivo Cagalj/PIXSELL

U drugoj utakmici programa 13. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk je pred 9045 gledatelja na Poljudu rezultatom 2-0 (1-0) svladao Slaven Belupo i tako stigao do osme prvenstvene pobjede u sezoni, ujedno pobjedom uveličavši 69. rođendan Torcide.

Strijelci za Hajduk bili su Jairo u 14. i Juranović u 74. minuti, a pogotku Hajdukovog kapetana ‘kumovao’ je zaista neviđen rasplet događaja na travnjaku.

Domaći su susret otvorilo dosta angažirano uz velik posjed lopte, no gosti su se kvalitetno branili te nisu Hajduku dozvolili kreiranje spomena vrijednih situacija u prvih desetak minuta.

Do rezultatske prednosti Burićeva momčad dolazi iz prve prilike na utakmici. Hamza je kratko presijekao dodavanje gostiju, Čolina mu vraća loptu te Gambijac lijepo dodaje naprijed za Jaira koji nakon kombinacije s Caktašem na vrhu protivničkog šesnaesterca izlazi sam pred Ježinu i mirno ga kroz noge s nekih šest metara matira za 1-0 Hajduka u 14. minuti utakmice. Bio je to Jairov peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 19. u svim natjecanjima u ‘bilom’ dresu.

Veoma siromašan nogomet gledali smo na Poljudu, Slaven je s vremenom uspostavio ravnotežu na travnjaku u vidu posjeda lopte, no nisu gosti uspjeli ozbiljnije izaći u posljednju trećinu. Osim udarca koji je rezultirao pogotkom Hajduka sve do 38. minute nismo vidjeli ništa spomena vrijedno, pa čak ni udarce bilo koje momčadi. U spomenutoj minuti nakon ubačaja iz kuta sam je na suprotnoj strani, na nekih dvanaest metara, ostao Simić i uputio ne baš snažan udarac, te loptu s crte odbija Nemanja Glavčić (ušao u 26. umjesto Jajala). U nastavku se lopta odbija do Ismajlija koji ipak nije uspio kvalitetnije reagirat te se od njega lopta odbija malo pored vratnice.

Gosti su prvi udarac na utakmici uputili u 42. minuti kada je lopta nakon Krstanovićevog pokušaja iskosa s lijeve strane, s nekih 18 metara, dirala dvojicu igrača Hajduka te domaći vratar nije imao ni najmanjih problema pri reakciji. Do kraja poluvremena (dvije minute sudačke nadkonade) ‘Farmaceuti’ su još jednom zapucali prema Posavcu, no i pokušaj Bačelića Grgića domaći vratar sigurno brani.

Prvi su u nastavku zaprijetili gosti. U 48. minuti Krstanović je zadao probleme obrani domaćih nakon ubačaja sa strane i lopta se odbija do Puclina koji usamljen s nekih četrnaest metara snažnim udarcem šalje loptu visoko iznad okvira vrata.

Puno je bolje Belupo otvorio drugo poluvrijeme. Samo minutu poslije Glavčić nakon kombinacije s Limom utrčava u šesnaesterac Hajduka i izlazi sam pred Posavca no odlučuje se na snažan udarac lijevom nogom, lopta odlazi malo iznad okvira.

Hajduk je prvu dobru situaciju u nastavku imao u 62. minuti kada je Božić ispred ‘Bilih’ u korner očistio jedan opasan ubačaj Hamze s desne strane napada. Dvije minute poslije Jairo je nakon kontre izašao sam pred Ježinu, no situacija je bila iskosa s desne strane i Brazilac nije uspio lobom prebaciti istrčalog gostujućeg vratara koji je mirno uhvatio loptu. Bio je ovo period kada su domaći nešto lakše izlazili u kontre, pa tako samo nekoliko trenutaka poslije bilježimo i pokušaj Caktaša, no lopta je nakon njegovog udarca s nekih osamnaest metara otišla pored vratnice.

Do povećanja rezultatske prednosti Hajduk stiže nakon nevjerojatnog raspleta događaja u 74. minuti. Prvo je Posavec ispucao loše jednu loptu i Glavčić je iz prve uputio udarac koji je zamalo matirao domaćeg vratara koji uz pomoć vratnice spašava vrata, no kako se ‘zapleo’ u mrežu gosti su pomislili da je postignut pogodak i počeli slaviti. Igrači Hajduka zbunjeni ipak nastavljaju s igrom te iskorištavaju činjenicu da se gostujući vratar Ježina još nije vratio s klupe za pričuve gdje je potrčao slaviti fantomski pogodak i u konačnici kontru ‘Bilih’ pogotkom na praznu mrežu okončava Juranović za 2-0 Burićeve momčadi. Bio je to kapetanu Hajduka drugi ligaški pogodak u sezoni.

Do kraja susreta nismo vidjeli većih opasnosti po vratare te je tako Hajduk stigao do osme ligaške pobjede u sezoni, sedme uzastopne na domaćem terenu, što je učinak zahvaljujući kojem se trener Damir Burić upisao u povijesne klupske knjige kao strateg kojem je to jedino uspjelo.

U sljedećem kolu Hajduk gostuje kod Gorice, dok će Slaven Belupo biti domaćin Istri 1961. Prethodno ovim prvenstvenim obvezama oba kluba u srijedu igraju osminu finala Hrvatskog nogometnog kupa u kojem Hajduk također gostuje u Velikoj Gorici, dok će ‘Farmaceuti’ gostovati kod BSK Bijelo Brdo.