Hrvatski odbojkaši poraženi su u polufinalu završnog turnira Zlatne europske lige

16.04.2022., Arena Varazdin - Uzvratna rukometna kvalifikacijska utakmica za odlazak na Svjetsko rukometno prvenstvo 2023. Hrvatska - Finska Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Hrvatski odbojkaši poraženi su u polufinalu završnog turnira Zlatne europske lige u Varaždinu od Turske s 1-3 (25-27, 25-21, 19-25, 19-25).

Favorizirana turska reprezentacija je po europskom rejtingu boljeplasirana od Hrvatske, bili su prvaci svoje skupine, bez poraza, sigurni su sudionici u prestižnoj Ligi nacija kao lanjski pobjednici Zlatne skupine Europske lige, no naša ih je izabrana vrsta i te kako namučila u odličnoj utakmici u kojoj su bili više no ravnopravan suparnik. Na kraju su tek nijanse odlučile pobjednika, tek 10 poena ukupno u četiri seta.

“Utakmica je bila teška, možemo biti zadovoljni, pokazali smo jako dobru igru. Svi moji suigrači bili su jako dobri jedino sam ja mogao više pridonijeti boljom igrom. Tada bi to možda bila i pobjeda. Čestitam reprezentaciji Turske na pobjedi, jako su dobra ekipa te mislim da je na kraju širina klupe bile presudna. Nakon drugog seta promijenili su praktički cijelu postavu i pobijedili nas. Idemo dalje u borbu za treće mjesto protiv reprezentacije Ukrajine te se nadamo kako ćemo sutra pobijediti”, istaknuo je reprezentativac Marko Sedlaček.

Prvi je set bila sjajna borba dva odlična takmaca, u kojoj nitko nije uspio steći osjetniju prednost, igralo se oštro, poen za poen. Na kraju su više sreće i spretnosti u tom prvom periodu igre imali Turci, osvojivši set na razliku 27:25.U drugom setu Hrvatska vodi 9:5, Turska se približava na 10:9, no Hrvatska se ne da i  stalno drži razliku od 2-3 poena. U finiš seta ulaze s prednošću od 24:21 da bi set za izjednačenje od 1-1 okončali as servisom Nikačevića.

Treći set pripao je Turskoj sa 25:19. Nakon vodstva 10:7 Turci odlaze i na 16:10 što tjera Hrvatsku na riskantniju igru, koja nažalost donosi i veći broj neforsiranih pogrešaka. Izbornik Hrvatske Enard pokušao je tu dobiti na ritmu promjenom organizatora igre, Višića umjesto Bakonjija, te napadača Hanžića umjesto Sedlačeka, no bez većeg uspjeha.Turci su vidjeli svoju priliku za pobjedom u ovom meču, vode 2-1 i puni samopouzdanja kreću u odlučujući četvrti set u kojem diktiraju tempo i stalno su u rezultatskoj prednosti (10:7, 15:10, 18:14), do konačnih 25:19, i 3-1 u setovima.

“Nažalost izgubili smo 3:1 od reprezentacije Turske, mislim da nismo loše odigrali. Igrali smo dobro prva dva seta, u trećem setu krenuli smo s dosta grešaka, to nas je unazadilo. Pokušali smo se izvući u četvrtom setu no nismo uspjeli. Okrećemo se utakmici za treće mjesto sutra protiv reprezentacije Ukrajine. Pripremit ćemo se najbolje što možemo te se nadam pobjedi i osvojenom trećem mjestu”, zaključio je reprezentativac Bernard Bakonji.

Češka je s 3-2 (23-25, 22-25, 25-23, 25-22, 15-10) pobijedila Ukrajinu u prvom polufinalnom susretu dana te se plasirala u nedjeljno finale s Turskom koje je na rasporedu u 20.30 sati, dok se od 15 sati u utakmici za treće mjesto sastaju Ukrajina i Hrvatska.

OZNAKE: rukometaši