Hrvatska usprkos porazu od Portugala ostala u elitnoj skupini Lige nacija

17.11.2020., stadion Poljud, Split - Utakmica Lige nacija, skupina A3, Hrvatska - Portugal. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor/PIXSELL

Hrvatska je osigurala ostanak u elitnoj skupini UEFA Lige nacija. U posljednjem kolu skupine 3 lige A Vatreni su pred praznim tribinama Poljuda poraženi od Portugala rezultatom 2:3 (1:1). Dvostruki strijelac za domaće bio je Mateo Kovačić dok je za goste isti učinak imao Ruben Dias, a pogodak je dodao i Joao Felix.

Izabranici Zlatka Dalića su tako natjecanje okončali na trećem mjestu ljestvice s tri osvojena boda koliko ima i Švedska koja je večeras u Parizu poražena od Francuske (4:2). Međutim Vatreni za jedan pogodak imaju bolju gol razliku zbog čega su ispred skandinavske momčadi.

U 14. minuti je Bruno Fernandes dobrim ubačajem s lijeve strane pronašao Jotu, ali njegov udarac glavom u posljednji trenutak blokira Bradarić.

Pet minuta kasnije Mario Rui je na vrhu peterca pronašao Cristiana Ronalda, no on nije uspio glavom zahvatiti loptu i time zaprijetiti Livakoviću.

U 22. minuti Perišić je u šesnaestercu nakon ubačaja Vlašića glavom pronašao Pašalića, ali gostujuća obrana je otklonila opasnost.

Hrvatska do vodstva dolazi u 29. minuti kada je Pašalić povratnom loptom asistirao Kovačiću, njegov prvi udarac Rui Patricio brani, ali veznjak Vatrenih odbijenu loptu zakucava pod prečku za svoj tek drugi gol u nacionalnom dresu.

Gosti su uzvratili u 35. minuti kada je Cristiano Ronaldo uposlio Jotu, ali u posljednji trenutak Rog je blokirao njegov pokušaj.

Dvije minute kasnije dobra kontra Vatrenih završila je ubačajem Perišića i udarcem glavom Juranovića koji je iz dobre pozicije loptu poslao malo pokraj suprotne vratnice.

Danilo je u 39. minuti nakon ubačaja iz slobodnog udarca snažno pucao s desetak metara za dobru obranu Livakovića.

Posljednji napad prvog poluvremena donio je dobru kombinaciju Ronalda i Joao Felixa koja je završila sigurnom obranom vratara Hrvatske.

Prva prilika u drugom poluvremenu pripala je gostima. Moutinho je u 48. minuti iz slobodnog udarca nabacio za Rubena Diasa, a njegov udarac glavom odlazi malo iznad vratnice.

Hrvatska je od 51. minute ostala s igračem manje nakon što je zbog prekršaja nad Ronaldom drugi žuti karton zaradio Marko Rog.

Ronaldo je sam izveo slobodan udarac iz kojeg je opasno zaprijetio, no Livaković brani njegov pokušaj. Ipak na odbijenu loptu natrčava Ruben Semedo te nesebično asistira za Rubena Diasa koji sa šest metara šalje loptu u mrežu Vatrenih.

Portugal je preokrenuo rezultat u 60. minuti kada se Jota poslužio rukom prije nego je povratnom loptom asistirao Joao Felixu kojem s pet metara nije bilo teško matirati Livakovića. Engleski sudac Oliver nije vidio igranje rukom nego je priznao zgoditak, a u Ligi nacija nema VAR-a da ispravi ovakve pogreške.

Hrvatska se u igru vraća u 65. minuti kada je Vlašić ostavio loptu za Kovačića, a on preciznim udarcem sa 17 metara te uz pomoć stative šalje loptu iza leđa Patricija. Bio je to njegov drugi večerašnji gol i treći ukupno u dresu Vatrenih.

Brekalo je u 74. minuti pucao pored gola nakon dodavanja Perišića. Minutu kasnije na suprotnoj strani malo pokraj vratnice prolazi pokušaj Trincaa.

U 79. minuti Livaković brani novi pokušaj Tirncaa, a odbijenu loptu Bernando Silva s par metara ne uspijeva poslati u mrežu.

U posljednjoj minuti susreta Portugal dolazi do pobjede. Nakon kombinacije iz kornera Ruben Dias je iskoristio veliku pogrešku Livakovića kojem ispada lopta te je postigao svoj drugi zgoditak na utakmici.

U drugom susretu skupine 3 lige A Francuska je u Saint-Denisu svladala Švedsku rezultatom 4:2. Aktualni svjetski prvaci su se iz ove grupe plasirali na završni turnir.