Hrvatska u Saint-Denisu srušila svjetskog prvaka!

epa10011386 Luka Modric of Croatia (2L) scores the 1-0 by penalty during the UEFA Nations League soccer match between France and Croatia in Saint-Denis, near Paris, France, 13 June 2022.  EPA/Mohammed Badra

EPA/Mohammed Badra

U desetom međusobnom susretu Hrvatska je po prvi put svladala Francusku. U četvrtom kolu skupine A1 UEFA Lige nacija Vatreni su na Stade de Franceu u Saint-Denisu bili bolji od aktualnog svjetskog prvaka i osvajača ovog natjecanja rezultatom 0:1 (0:1). Jedini pogodak na utakmici vidjeli smo već u 5. minuti kada je precizan s bijele točke bio Luka Modrić.

Izabranici Zlatka Dalića su tako došlo do druge uzastopne pobjede kojom su s ukupno sedam osvojenih bodova učvrstili drugo mjesto u skupini obzirom da je Danska u Kopenhagenu bila bolja od Austrije. Francuska se pak sa samo dva upisana boda neočekivano nalazi na posljednjem mjestu grupe.

Liga nacija nastavlja se u rujnu kada će biti zaključena faza po skupinama. Vatreni će tad odmjeriti snage s Danskom i Austrijom te će u tim dvobojima pokušati doći do prvog mjesta koje vodi u play-off. Posljednja pozicija donosi pad u ligu B.

Hrvatska u vodstvo dolazi već u 5. minuti susreta. Prilikom ubačaja iz kuta Budimir je pao u šesnaestercu nakon duela s Konateom, a sudac Grinfeeld je pokazao na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara preuzeo je Modrić čiji udarac Maignan čita, ali lopta je ipak završila iza njegovih leđa.

epa10011387 Players of Croatia celebrate after Luka Modric of Croatia scored the 1-0 by penalty during the UEFA Nations League soccer match between France and Croatia in Saint-Denis, near Paris, France, 13 June 2022. EPA/Mohammed Badra

Priliku Francuske bilježimo u 7. minuti kada udarac Mbappea sa 17 metara sigurno brani Ivušić.

U 15. minuti Maignan na rubu kaznenog prostora ruši Budimira, ali ovaj put sudac Grinfeeld nije smatrao da treba još jednom pokazati na bijelu točku.

Novu šansu bilježimo tek u 28. minuti kada je snažno s 18 metara pokušao Nkunku, ali lopta odlazi pored bliže stative.

Francuska je stisnula u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je u kratkom periodu izvela tri kornera, ali udarci Dignea i Nkunkua su završavali u bloku odnosno nisu bili dovoljno precizni.

epa10011428 Mateo Kovacic of Croatia (L-R), Kylian Mbappe of France and Marcelo Brozovic of Croatia in action during the UEFA Nations League soccer match between France and Croatia in Saint-Denis, near Paris, France, 13 June 2022. EPA/Mohammed Badra

Novi igrač Real Madrida Tchouameni je u 48. minuti uputio prizemni udarac s 18 metara što je bio lagan zadatak za Ivušića.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Kovačić je u šansu izbacio Budimira čiji udarac vratar Francuske odbija iznad grede nakon čega je pomoćni sudac signalizirao zaleđe hrvatskog napadača.

Benzema i Mbappe su u 54. minuti odlično kombinirali u šesnaestercu Hrvatske, no na koncu nisu uspjeli uputit udarac prema golu gostiju. Minutu kasnije s dvadesetak metara iskosa Mbappe je prizemnim pokušajem gađao suprotnu malu mrežicu, a lopta je prohujala malo pored vratnice.

epa10011430 Luka Modric of Croatia (L) and Karim Benzema of France in action during the UEFA Nations League soccer match between France and Croatia in Saint-Denis, near Paris, France, 13 June 2022. EPA/Mohammed Badra

Juranović je u 58. minuti odlično presjekao povratno dodavanje Pavarda te je potom pokušao uposliti nadolazećeg Pašalića, ali u posljednji trenutak je ispred njega do lopte stigao Tchouameni.

Uslijedio je pokušaj Francuza u 61. minuti kada je Nkunku gurnuo loptu u prostor za Mbappea, ali Ivušić odbija njegov udarac sa šest metara iskosa.

epa10011414 Josip Stanisic of Croatia (L) and Kylian Mbappe of France in action during the UEFA Nations League soccer match between France and Croatia in Saint-Denis, near Paris, France, 13 June 2022. EPA/Mohammed Badra

U 67. minuti Digne pada u kaznenom prostoru nakon duela s Majerom, a sudac Grinfeeld je opravdano samo odmahnuo rukom te je zbog prigovora žuti karton pokazao Rabiotu.

Brekalo je u 72. minuti uposlio Majera koji je snažno pucao s desetak metara, a Maignan je bio spreman na njegov udarac te je odbio loptu.

Završni dio susreta protekao je u terenskoj nadmoći domaćina. Jedina velika prilika dogodila se duboko u sudačkoj nadoknadi kada je Ivušić odlično obranio pokušaj Šutala da ispred Benzeme otkloni opasnost, a potom je u nastavku akcije neprecizno glavom pucao Konate.