Hrvatska u Parizu poražena od svjetskih prvaka

epa08655374 France's Antoine Griezmann (L), Wissam Ben Yedder (C) and Anthony Martial (R) celebrate  during the UEFA Nations League soccer match between France and Croatia at the Stade de France, Saint Denis, France, 08 September 2020.  EPA/PASCAL BONNIERE FRANCE OUT / SHUTTERSTOCK OUT

EPA/PASCAL BONNIERE

U drugom kolu lige A grupe 3 Lige nacija Hrvatska je na Stade de France poražena od aktualnih svjetskih prvaka Francuza rezultatom 4:2 (2:1). Vatreni su tako nakon 180 minuta bez boda u drugom izdanju ovog natjecanja.

Strijelci za domaćine su bili Antoine Griezmann, Dayot Upamecano i Olivier Giroud dok je Dominiku Livakoviću upisan autogol, a za goste su pogodili Dejan Lovren i Josip Brekalo.

U odnosu na subotnji poraz u Portu izbornik Zlatko Dalić je u početnoj postavi napravio pet izmjena. Tako su umjesto Vide, Barišića, Jedvaja, Pašalića i Brekala od prve minute krenuli Ćaleta-Car, Melnjak, Uremović, Brozović i Perišić.

Nakon početnog ispitivanja snaga Hrvatska u vodstvo dolazi u 16. minuti kada je iz kornera ubacio Vlašić, a domaći igrač odbija loptu do Lovrena koji s desetak metara iskosa vara Hernandeza, a potom lijevom nogom pogađa suprotnu malu mrežicu.

Domaćini su mogli izjednačiti u 33. minuti kada je Martial uposlio Griezmanna, ali njegov udarac sa osam metara iskosa odlično nogom brani Livaković, a opasnost onda otklanja Brozović.

Aktualni svjetski prvak do izjednačenja dolazi u 43. minuti kada su po lijevoj strani napada odlično kombinirali Martial, Mendy i Ben Yedder da bi akciju pogotkom okrunio Griezmann kojem nije bilo teško sa sedam metara poslati loptu u nebranjeni dio gola.

Kad se očekivao kraj prvog poluvremena Francuzi dolaze do potpunog preokreta. U prvoj minuti sudačke nadoknade akciju su po desnoj strani odigrali Sissoko i Ben Yedder, a potonji potom odličnom asistencijom pronalazi Martiala koji se sa sedam metara pogađa stativu, ali lopta se od leđa Livakovića odbija u gol. Dojam je da su izabranici Zlatka Dalića s obzirom na prikazano zaslužili s boljim rezultatom otići na odmor.

U 48. minuti gosti su tražili kazneni udarac smatrajući da je nakon udarca Vlašića lopta u ruku pogodila jednog igrača Francuske, ali rumunjski suci se nisu oglasili.

Hrvatska do izjednačenja dolazi u 55. minuti kada je Kovačić odličnim okomitim dodavanjem uposlio Brekala koji se prvo oslobađa Mendyja, a potom pored Lengleta sa pet metara šalje loptu pored Llorisa. Bio je to njegov prvijenac u 13. nastupu za Vatrene.

U 62. minuti Vlašić je ubačajem s lijeve strane pronašao usamljenog Perišića, ali njegov udarac s pet metara iskosa odlazi poviš gola Francuske.

Minutu kasnije Deschamps je u igru uveo Eduarda Camavingu koji je tako sa 17 godina i 303 dana postao najmlađi reprezentativac Francuske u posljednjih 106 godina.

Griezmann u 65. minuti iz kornera pronalazi Upamecana koji bježi Lovrenu i s pet metara glavom šalje loptu iza leđa nemoćnog Livakovića za novo vodstvo Tricolora. 21-godišnjem stoperu to je bio prvi gol u nacionalnom dresu u tek drugom nastupu.

Camavinga je opasno pucao u 71. minuti, ali njegov udarac s ruba šesnaesterca brani Livaković.

Domaćini su u 74. minuti pobjegli u kontru u kojoj je Griezmann uposlio Martiala, ali njegov udarac u situaciji 1 na 1 brani vratar Hrvatske.

U 77. minuti Francuska je povećala prednost nakon što je Giroud realizirao kazneni udarac koji je sudac Hategan prestrogo dosudio nakon što je u šesnaestercu lopta nespretno u ruku pogodila Brozovića.

Četiri minute kasnije nakon dobrog driblinga sa 18 metara Kramarić nije bio dovoljno precizan.

U 84. minuti Camavinga je nakon lijepog prodora uposlio Martiala, ali njegov udarac je u posljednjem trenutku blokirala obrana gostiju.

Nikolu Vlašića su u 89. minuti centimetri dijelili od gola nakon što je sa dvadesetak metara nakon okreta prizemnim udarcem zatresao stativu.

U drugom susretu skupine Portugal je u Stockholmu bio bolji od Švedske rezultatom 0:2, a dva pogotka na utakmici postigao je Cristiano Ronaldo koji je tako upisao 100. i 101. gol u nacionalnom dresu.

Liga nacija se nastavlja u listopadu kada će Vatreni na Maksimiru 11. i 14. ugostiti Švedsku i Francusku, a prije toga će 7. gostovati u St. Gallenu gdje će odigrati prijateljski ogled sa Švicarskom.