Svjetsko prvenstvo rukometaša: Uvjerljiva pobjeda Hrvatske nad Bahreinom

21.01.2021., sportska dvorana stadiona Kairo, Kairo, Egipat - Svjetsko rukometno prvenstvo, skupina 2, Hrvatska - Bahrein. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je Bahrein s 28:18 u prvom susretu drugoga kruga Svjetskog prvenstva u Egiptu. Na poluvremenu je Hrvatska vodila 13:8.

Već na otvaranju utakmice natjerali smo Bahrein na pogrešku, oduzeli loptu i golom Štrleka poveli 1:0. Raspoložen je i Šego na vratima, skinuo je čisti zicer i omogućio Kaubojima da nakon toga odu na 3:0. Nakon osam minuta igre Hrvatska je povela s četiri razlike, 5:1, a uskoro i +5, 6:1. Otvaranje iz snova! Čupić povisuje na šest golova prednosti, 7:1. Drugi gol na utakmici Bahrein postiže tek u 14. minuti susreta za 2:7. Dobar rezultat Červar koristi za odmaranje kapetana Duvnjaka.

U 22. minuti Hrvatska se vraća na sedam golova prednosti, 10:3, i to s igračem manje. Popuštanje naših u obrani iskoristili su igrači Bahreina i s dva laka gola smanjili zaostatak na 11:6. Nakon minute odmora Červar u igru vraća najjače snage. Do kraja prvog dijela Hrvatska nije uspjela povećati prednost i na odmor je otišla s pet pogodaka prednosti, 13:8.

Na otvaranju drugog poluvremena Hrvatska ima igrača više i s dva gola Horvata zaredom odlazi do novog vodstva od sedam pogodaka, 15:8. Martinović u 35. minuti, dok je Hrvatska s igračem manje bez Horvata, postiže gol za 16:9. U 41. minuti prvi pogodak večeras, a svoj drugi na ovom SP-u, postiže Jaganjac za 19:12. Sredinom drugog dijela dva gola Martinovića i Hrvatska vodi 21:14.

Šego upisuje 11. obranu na utakmici, zaustavio je seriju Bahreina od dva pogotka kod rezultat 21:16. Novi pogodak Martinovića u 55. minuti za 24:17. Hrvatska u 58. minuti prvi put na utakmici vodi s osam pogodaka prednosti, 26:18. Do kraja susreta ta se prednost povećala na +10, 28:18.

Hrvatski rukometaši prenijeli tri boda

“Kauboji” su u drugi krug prenijeli tri boda te se nalaze na drugom mjestu iza Danske koja je prenijela maksimalna četiri boda. Bahrein nije prenio nijedan bod jer je izgubio od Danske (34:20) i Argentine (24:21). Prolazak u drugi krug ostvarili su pobjedom nad DR Kongom 34:27.

Hrvatska je na otvaranju prvenstva remizirala s Japanom (29:29), a uspješnija je bila od Angole (28:20) i Katara (26:24). Nakon Bahreina, Kauboji će igrati protiv Argentine u subotu u 18 sati te protiv Danske u ponedjeljak u 20.30 sati.

“Čekat će nas jedna isto zahtjevna utakmica. Oni su vrlo nezgodna reprezentacija, to su pokazali kad su u Kataru eliminirali Katar za Olimpijske igre, a vidjeli ste jučer kakva je borba bila s Katarom. To je jedna ekipa koja je individualno jako dobra. Vanjska trojka je iznimno dobra 1 na 1, i tu možemo imati velikih problema ako ne budemo imali jednu gustu, čvrstu zonu. Znaju držat loptu, nisu rasipnici, vrlo su lukavi tako da, nipošto ih ne smijemo podcijeniti. Bit će teška utkakmica.

Moramo se spremiti za to. To je sada nakon puta, nakon svega, sad se moramo reorganizirati, nekako se spremiti za to, resetirati se na određeni način. Imaju tri beka, vrlo interesantna, različitog tipa ali iste igre, i u leđa nam guraju stalno, tranziciju prema naprijed imaju jako dobru. Golman zna jako dobro, obranu igraju dvije, isto ko mi 6-0, ali igraju 5-1. Doduše nju manje, inače im je osnovna zona 6-0. Ako mislimo da će sutra biti lako, to bi bio autogol kao protiv Japana“, kazao je izbornik Lino Červar.

U četrnaest nastupa na svjetskim prvenstvima do sada, računajući i ovogodišnji, Hrvatska je ukupno devet puta bila pobjednik skupine u prvom krugu. Pri tome su Kauboji čak pet puta nakon toga osvajali medalju.

Triput je reprezentacija Hrvatske bila druga nakon prvog dijela natjecanja, i ostala bez medalje. Ono što je posebno važno, Hrvatska nikada nije ispala nakon prvog kruga natjecanja na svjetskim prvenstvima.