Hrvatska slavljem na Hampden Parku izborila osminu finala Europskog prvenstva!

22.06.2021., Glasgow, Skotska - Hampden Park. UEFA Europsko prvenstvo 2020, skupina D, 3. kolo, Hrvatska - Skotska. Luka Modric.

Luka Stanzl/PIXSELL

Hrvatska je u osmini finala Europskog prvenstva. Izabranici Zlatka Dalića su u 3. kolu skupine D slavili protiv Škotske na Hampden Parku rezultatom 3:1 (1:1) te su tako na koncu zauzeli drugo mjesto u skupini. Za pobjedu Vatrenih u strijelce su se upisali Nikola Vlašić, Luka Modrić i Ivan Perišić dok je koncem prvog dijela Škote u rezultatski egal vratio Callum McGregor. Bilo je ovo tek prvo slavlje Hrvatske u šestom međusobnom srazu sa Škotskom.

Obzirom da je u drugom susretu ove skupine Engleska na Wembleyju bila bolja od Češke rezultatom 1:0 Hrvatska je zbog bolje gol razlike natjecanje u skupini okončala na drugom mjestu ljestvice te će u osmini finala igrati 28. lipnja u Kopenhagenu protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine E u kojoj se nalaze Švedska, Slovačka, Španjolska i Poljska.

Hrvatska – Škotska 3:1 (1:1)

Za obje momčadi u današnjem dvoboju igrala je samo pobjeda tako da su se od prve minute postavili dosta aktivno. Prvu veću šansu vidjeli smo u 6. minuti kada je McGinn odlično s lijeve strane ubacio u peterac, no tamo je Adams za malo zakasnio te nije uspio uputiti udarac. U 10. minuti Adams je okušao udarac iz daljine, ali lopta je prošla pokraj vratnice.

Vatreni su u vodstvo došli u 17. minuti kada je Juranović s desne strane ubacio za Perišića koji glavom spušta loptu za Vlašića, a on s desetak metara pored četiri suparnička igrača pogađa prvi kut Marshallova gola.

22.06.2021., Glasgow, Skotska – Hampden Park. UEFA Europsko prvenstvo 2020, skupina D, 3. kolo, Hrvatska – Skotska.

Modrić je u 22. minuti snažno pucao s dvadesetak metara, a lopta je prošla malo iznad grede. Dvije minute kasnije u naletu je Škotska kada je akciju završio McGinn koji je pucao s desetak metara, no Livaković dobrom reakcijom čuva svoju mrežu.

U 33. minuti u redovima Škotske igru je zbog ozljede morao napustiti Hanley, a u igru je ušao McKenna koji je odmah u prvoj akciji zaradio žuti karton.

Gvardiol je u 38. minuti dobro probio po lijevoj strani, ali njegov ubačaj nitko od hrvatskih igrača ne uspijeva pretvoriti u udarac. U nastavku akcije lopta dolazi do Juranovića koji se odlučio za udarac s dvadesetak metara, ali nije bio precizan.

Škotska je izjednačila u 42. minuti kada je Vida odbio loptu ravno do McGregora koji sa 16 metara preciznim udarcem kroz četvoricu hrvatskih igrača šalje loptu u donji desni kut Livakovićeva gola.

Vlašić je u 50. minuti odlično poslužio Gvardiola koji je iz drugog plana izbio u situaciju 1 na 1 s Marshallom, ali je loš prvi dodir lijevg beka Hrvatske omogućio škotskom vrataru da izađe kao pobjednik ovog dvoboja.

Modrić je u 56. minuti idealno uposlio Perišića koji također izlazi oči u oči s Marshallom koji brani njegov snažni udarac. Pomoćni sudac je potom signalizirao da je ofenzivac Hrvatske tom prilikom bio u zaleđu.

Škotska uzvraća tri minute kasnije kada je McTominay dugim ubačajem na drugu stativu pronašao McGinna, ali on ne uspijeva poslati loptu iza leđa Livakovića.

Hrvatska se u vodstvo ponovno vraća u 61. minuti kada je odlično sa 17 metara vanjskom suprotni kut pogodio Modrić. Prethodno ga je povratnom loptom poslužio Kovačić u akciji u kojoj su još sudjelovali Gvardiol te Petković.

Škotska je u minutama nakon primljenog gola ponovno zaigrala angažiranije, ali nije uspjela konkretnije zaprijetiti golu Hrvatske.

Kovačić je u 75. minuti pokušao iznenaditi Marshalla udarcem s ruba kaznenog udarca iskosa, no golman Škotske lako brani.

U 77. minuti Modrić je iz kornera pronašao Perišića na prvoj stativi, a on odličnim trzajem glavom šalje loptu iza leđa Marshalla.

Livaković u 80. minuti odlično brani udarac Adamsa s pet metara iskosa koji je pucao nakon što mu se odbila lopta koju je uputio Fraser. Minutu kasnije nakon ubačaja iz kuta glavom poviš grede loptu šalje McTominay.

U drugoj minuti sudačke nadoknade McKenna je nakon ubačaja s lijeve strane glavom s pet metara poslao loptu pored gola. Bila je to posljednja šansa na utakmici.

Češka – Engleska 0:1 (0:1)

Jedini pogodak na utakmici na Wembleyju postignut je u 12. minuti kada je Grealish ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi pronašao Sterlinga koji glavom šalje loptu u gol Češke. Time je Gordi Albion došao do prvog mjesta u skupini.

Grupna faza Europskog prvenstva zaključit će se sutra kada su na rasporedu dvoboji trećeg kola u skupinama E i F. Od 18 sati se tako sastaju Slovačka i Španjolska te Švedska i Poljska dok je termin od 21 sat rezerviran za utakmice Njemačke i Mađarske te Portugala i Francuske.