Hrvatska pobjedom nad Danskom preuzela lidersku poziciju u skupini Lige nacija

22.09.2022., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Liga Nacija, Liga A, skupina 1, 5. kolo, Hrvatska - Danska. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic / Pixsell

U petom kolu skupine A1 UEFA Lige nacija Hrvatska je na Maksimiru pred 22.715 gledatelja bila bolja od Danske rezultatom 2:1 (0:0). Strijelci za Vatrene su bili Borna Sosa i Lovro Majer dok je za goste privremeno izjednačenje donio Christian Eriksen.

Izabranici Zlatka Dalića su tako kolo prije kraja natjecanja po skupinama preuzeli prvo mjesto na ljestvici koje vodi na završni turnir. Osmi toga ovim rezultatom je osiguran ostanak u prvoj skupini Lige nacija kao i prvi pot u ždrijebu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2024. godine.

Uoči početka utakmice prigodni pokloni su zbog odlaska u reprezentativnu mirovinu uručeni Šimi Vrsaljku koji se tako nakon 11 godina i 52 nastupa oprostio od nacionalnog dresa.

Već u drugoj minuti susreta Sosa je s lijeve strane ubacio za Šutala, no njegov udarac glavom sa šest metara odlazi pored vratnice.

Gosti su odgovorili u 24. minuti kada je s 18 metara pucao Wass, a lopta je proletjela malo iznad grede.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Kovačić je ubacio s lijeve strane, a ovaj put je loptu malo pokraj stative udarcem glavom poslao Gvardiol.

Dobru priliku za vodstvo gosti su propustili i u 34. minuti kada je nakon odlične kombinacije u šansu sa šest metara isksoa došao Maehle, ali Livaković mu je pravovremeno ušao u šut te je uspio upisati obranu.

Vratar Hrvatske je raspoložen i pet minuta kasnije kada je odbio snažan udarac po sredini gola kojeg je sa 17 metara uputio Eriksen.

Hrvatska je u vodstvo došla u 49. minuti kada je Sosa prihvatio jednu odbijenu loptu te je prizemnim udarcem sa 17 metara pogodio donji desni kut Schmeichelova gola. Bio je to njegov prvijenac u dresu Vatrenih.

22.09.2022., stadion Maksimir, Zagreb – UEFA Liga Nacija, Liga A, skupina 1, 5. kolo, Hrvatska – Danska. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

U 58. minuti nakon kombinacije iz slobodnog udarca s Modrićem sa 17 metara je prizemni udarac uputio Perišić, lopta je prošla ispod živog zida, ali i pokraj bliže stative.

Ista kombinacije je bila na snazi i u 66. minuti kada je udarac s ruba kaznenog prostora uputio Modrić, no Schmeichel je uspio obraniti njegov pokušaj.

Dvije minute kasnije prvu opasniju akciju u drugom dijelu su kreirali i gosti, no Skov Olsen na koncu nije uspio konkretnije zaprijetiti Livakoviću.

Solo akciju je u 70. minuti povukao Kovačić, prošao je nekoliko igrača Danske, ali je na koncu loše pucao tako da je lopta otišla daleko od gola.

Danska je izjednačila u 77. minuti fantastičnim golom Eriksena. Desetka gostiju je nakon pogreške Šutala i asistencije Maehlea s dvadesetak metara udaljenost izvrsno pogodila same rašlje.

Vatreni su ponovno u vodstvu od 79. minute kada se u strijelce upisao Lovro Majer koji je netom prije ušao u igru. I on je pogodio udarcem izvan šesnaesterca. Uz pomoć bloka Andersena uspio je prevariti golmana Danske.

22.09.2022., stadion Maksimir, Zagreb – UEFA Liga Nacija, Liga A, skupina 1, 5. kolo, Hrvatska – Danska. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Danska prijeti u 85. minuti kada je Damsgaard odlično na rubu kaznenog prostora pronašao Eriksena, no njegov udarac sigurno brani Livaković.

U 90. minuti Vlašić je pobjegao obrani gostiju, ali njegov udarac s desetak metara iskosa nije bio težak zadatak za Schmeichela.

Druga minuta sudačke nadoknade ponudila je šansu za goste. Lopta je nakon ubačaja s desne strane prošla kroz peterac Hrvatske, no nitko od danskih napadača nije stigao reagirat. Bila je to posljednja šansa za promjenu rezultata.

U drugom susretu 5. kola lige A skupine 1 Francuska je na domaćem terenu svladala Austriju rezultatom 2:0 (0:0).

Posljednje kolo u ovoj grupi na rasporedu je u nedjelju kada se sastaju Austrija i Hrvatska te Danska i Francuska.