Hrvatska pobjedom na Cipru korak bliže plasmanu na Svjetsko prvenstvo

Soccer Football - World Cup - UEFA Qualifiers - Group H - Cyprus v Croatia - AEK Arena - George Karapatakis, Larnaca, Cyprus - October 8, 2021 Croatia's Andrej Kramaric celebrates scoring their first goal with teammates before being disallowed by a VAR review REUTERS/Yiannis Kourtoglou

Yiannis Kourtoglou

Hrvatska je u 7. kolu skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru u Larnaci bila bolja od Cipra rezultatom 0:3 (0:1). Strijelac prvog pogotka na utakmici bio je Ivan Perišić u posljednjim trenucima prvog poluvremena, a pobjedu su potom u završnici susreta potvrdili Joško Gvardiol i Marko Livaja.

Slavlje je moglo biti i uvjerljivije da je Luka Modrić u 53. minuti uspio realizirati kazneni udarac, njegov pokušaj obranio je Neofytos Micheal koji je bio najbolji pojedinac domaćina u večerašnjem ogledu.

Bila je to peta pobjeda za Vatrene u aktualnom kvalifikacijskom ciklusu u kojem su do sada primili samo jedan pogodak i to u prvom kolu protiv Slovenije. Izabranici Zlatka Dalića su tako zadržali prvu poziciju na ljestvici s istim brojem bodova kao i Rusija koja je večeras bila bolja od Slovačke, ali s boljom gol razlikom.

U idućem kolu Hrvatska u ponedjeljak u Gradskom vrtu u Osijeku dočekuje Slovačku dok će Rusija gostovati kod Slovenije.

Debitant u redovima Vatrenih Josip Stanišić napravio je veliku pogrešku već u 1. minuti kada je predao loptu Sotiriou, no njegovu neopreznost ispravio je Gvardiol koji je blokirao udarac ciparskog napadača.

Vlašić je u 13. minuti povratnom loptom pronašao Kramarića, a on je iz dobre pozicije s osam metara poslao loptu visoko iznad gola Cipra. Minutu kasnije domaća obrana je blokirala pokušaj Perišića s ruba kaznenog prostora.

U 14. minuti nakon kombinacije iz kornera lopta dolazi do Sose koji je dobro pucao s dvadesetak metara, ali Michael je spreman na njegov pokušaj. U nastavku akcije nakon ubačaja s desne strane loptu je pored stative poslao Ćaleta-Car.

Modrić se u 18. minuti nakon solo prodora izborio za udarac sa šest metara iskosa koji golman Cipra odbija u korner. U 20. minuti je s dvadesetak metara šutirao i Vlašić, ali i njemu je nedostajalo više preciznosti.

Perišić je u akciji u 21. minuti kada se izborio za udarac s ruba kaznenog prostora kojim je gađao prvi kut, ali Michael još jednom odbija loptu u korner. Iz njega je Modrić ubacio za Gvardiola koji je sa šest metra glavom pucao pored gola.

Hrvatska je mrežu Cipra zatresla u 23. minuti kada je Perišić asistirao za Kramarića, a on je sa šest metara poslao loptu iza leđa Michaela, ali nakon intervencije VAR-a pogodak zbog zaleđa Perišića nije priznat.

Dobru priliku za pogodak u 31. minuti imao je Perišić nakon što ga je uposlio Gvardiol, no s desetak metara iskosa nije uspio pogoditi suprotni kut tako da je lopta prošla pokraj vratnice. U 35. minuti s ruba kaznenog prostora je zaprijetio i Kramarić, no još jednu obranu je zabilježio vratar domaćih.

Sotiriou je bio u odličnoj prilici u 40. minuti kada je izašao u situaciji 1 na 1 s Livakovićem, a kao pobjednik tog dvoboja izlazi golman Vatrenih. Pomoćni sudac je potom signalizirao zaleđe koje bi bilo vrijedno provjere putem VAR-a.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Sosa je nakon izvrsnog dodavanja Modrića odlično probio po lijevoj strani nakon čega je uputio oštru loptu u peterac koju obrana Cipra odbija do Kramarića, a on iz mat pozicije nije uspio zatresti mrežu domaćih. Novu odličnu obrani je upisao Michael.

Hrvatska do konca prvog dijela ipak dolazi u vodstvo. U drugoj minuti sudačke nadoknade Modrić je poslužio Perišića koji se pored svog čuvara izborio za udarac s pet metara iskosa te je poslao loptu kraj Michaela. Bio je to njegov 31. zgoditak u nacionalnom dresu.

Engleski sudac Oliver je u 52. minuti pokazao na bijelu točku nakon pada Kramarića u kaznenom prostoru Cipra poslije duela sa Soteriouom. Odgovornost s 11 metara preuzeo je kapetan Luka Modrić, no njegov pokušaj brani Michael.

U prilici se u 59. minuti nakon kombinacije s Perišićem našao Vlašić, ali je zatresao samo vanjski dio mreže. Sosa je u 71. minuti pokušao nesebično asistirati za Livaju, no Andreou je presjekao njegovo dodavanje.

Odlično se u 74. minuti za udarac s 15 metara izborio Perišić, a Michael je upisao još jednu dobru obranu. Dvije minute kasnije Sosa ubačajem s lijeve strane pronalazi Pašalića čiji udarac glavom od bloka odlazi u korner. Nakon ubačaja iz kuta lopta dolazi do Brekala koji je snažno pucao s dvadesetak metara za odličnu paradu Michaela. U 77. minuti je sa 16 metara dalji kut gađao Modrić, a lopta je prošla tik uz stativu.

Hrvatska je pobjedu potvrdila u 80. minuti kada je prvijenac u nacionalnom dresu postigao Joško Gvardiol. Nakon ubačaja iz kuta on je spremno dočekao loptu na drugoj stativi te ju je proslijedio u gol Cipra.

U 84. minuti domaćini su zaprijetili preko Kastanosa koji je pucao sa 17 metara, no Livaković se nije dao iznenaditi.

Konačan rezultat susretu u 93. minuti postavio je Marko Livaja koji je s druge stative matirao Michaela nakon što mu je loptu proslijedio Brekalo.