Hrvatska ostala bez plasmana na Igre u Tokio, Bojan Bogdanović nije mogao baš sve sam

01.07.2021., Spaladium Arena, Split - Kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre, Hrvatska - Njemačka. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

Njemačka je pobijedila Hrvatsku sa 86-76 u polufinalu kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre pa će sutra u finalu protiv Brazila igrati za odlazak u Tokio. Hrvatska je propustila u pobjedu pretvoriti vodstvo 68-58 početkom zadnje četvrtine i fantastičnu igru Bojana Bogdanovića. Na žalost, Bogdanoviću se nije imao tko priključiti a košarka je ipak timski sport. Bogdanović je zabio 38 koševa, točno pola svih hrvatskih, šutirao je 7/8 za dva, 4/11 za tri i 12/14 sa linije bacanja, borio se kao lav, ali sam nije mogao više. Svi ostali Mršićevi igrači su šutirali 12/35, i to dovoljno govori. Zadnju četvrtinu Hrvatska je izgubila 30-13, došla sa +7 na -10.

Mršić je počeo s petorkom Ukić, Babić, Bogdanović, Hezonja, Žižić. Prvi puta Nijemci su se odvojili do 15-9 u 7. minuti, mučio nas je bek Albe Berlin Maodo Lo sa 8 koševa i 3 asistencije, sve je išlo preko njega. Hrvatska se došla u vodstvo na 1:14 do kraja prvog perioda najviše zahvaljujući Bogdanoviću koji je otpočetka izgledao kao čovjek koji je odlučio dobiti ovu utakmicu- Do 19-17 Bogdanović je zabio 13 koševa, nakon toga Šakić je zabio tricu pa jedno bacanje za 23-19 na kraju prve četvrtine.

U drugi period Hrvatska je ušla kako je igrala prve dvije utakmice na ovom turniru. Vezala je Mršićeva momčad Šakićevu izgubljenu loptu, Bilanove korake i Bogdanovićev faul u napadu, a Nijemci su se razigrali i brzo poveli 31-26 a onda još i vezali dvije trice za vodstvo 37-28. Pojavili se tada Marčinković u obrani i, konačno, Hezonja u napadu, pa je Hrvatska završila prvo poluvrijeme serijom 12-2 u kojoj je Hezonja zabio 10 za vodstvo 45-43 nakon 20 minuta. Bogdanović (20) i Hezonja (12) su zabili tri četvrtine hrvatskih koševa, Lo za Njemačku 18 i 5 asistencija.

Treću četvrti Hrvatska je odigrala dobro kroz odličnu obranu, u tih 10 minuta bilo je 18-13 za 63-56 uz još 10 koševa Bogdanovića dok je na drugoj strani Lo ostao bez koša i asistencije.

Zadnji period počeo je sjajno, Bogdanović je stavio tricu za 68-58, ali tu je Hrvatska stala, Bogdanović je ipak počeo izgledati kao da ostaje bez snage i Njemačka se polako vraćala a na 4:20 do kraja izjednačila na 74-74 a odmah zatim i povela. Bogdanović je izjednačio na 76-76, a nakon što Nijemci  preko Loa idu na +2 Šakić gubi loptu a Nijemci nakon promašene trice skaču u napadu, Žižić radi faul na Saibou koji stavlja oba bacanja za 80-76 na 1:31 do kraja. Nakon neiskorištenog napada sa po svake strane, Hezonja ne realizira ulaz a Šakić na napadačkom skoku radi nesportski faul. Lo stavlja oba bacanja, a nakon lopte sa strane i faula isti igrač opet stavlja oba bacanja za +8 i rješenje utakmice.

Mario Hezonja 14 koševa (4/12), 6 skokova i 3 asistencije, Jordano (2/5) i Šakić (2/4) po 6 koševa, Žižić 5 koševa (1/3) i 6 skokova…

Za Njemačku najbolji Maodo Lo 29 koševa (8/19) i 8 asistencija, Joshiko Saibou 13 koševa (5/10) i 5 skokova, Andreas Obst 11 koševa (4/7).