Hrvatska naknada za povratnu ambalažu najniža je u Europi, traži se proširenje povrata na tetrapak, kozmetiku

Autor:

19.09.2022., Sibenik - Uvodjenjem eura od 1.sijecnja 2023. godine odredila se i cijena povratne naknade za plasticnu ambalazu koja ce izbositi 0.07 eura. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Sustav prikupljanja boca postoji u 13 europskih zemalja, a Hrvatska ima najmanju naknadu. Tako je u Baltičkim zemljama taj iznos 10 centi, u Slovačkoj 15. Njemačka vraća 25 centi za svaku bocu, a Finska čak 40.

Svake godine u Hrvatskoj je na tržištu oko 826 milijuna plastičnih, staklenih boca i limenki. Prosječno se prikupi oko 80 posto ambalaže koja se stavi na tržište, a u sustavu je povratne naknade, piše danas.hr.

Što napraviti s gomilom plastike, za većinu europskih zemalja je uglavnom ili isključivo ekološko pitanja, dok je kod nas to i socijalno. U trgovini se često stvaraju redovi za automat.

Trenutačno se izrađuje novi pravilnik o ambalažnom otpadu. Sustav povrata proširit će se na sve boce do 3 litre, a vratit će se moći i tetrapak. Ekološke udruge, među njima i Zelena akcija traže da se naknada uveća, ali i da se riješe neke nelogičnosti.

“Imamo, primjerice, sok od rajčice ili pasiranu rajčicu. Pasirana rajčica ne ide u sustav povratne ambalaže jer nije napitak, dok sok kao napitak ide, iako je riječ o proizvodu gotovo istog sastava, a često dolaze u gotovo identičnoj ambalaži”, kaže Ana Marija Mileusnić iz Zelene akcije.

Proširili bismo povrat i na ambalažu hrane, ali i kozmetike. Hoće li prihvatiti takve prijedloge, Ministarstvo nije htjelo otkrivati dok ne izrade Pravilnik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.