Hrvatska nakon 20 godina u polufinalu Svjetskog prvenstva!

Soèi, 07.07.2018. - Utakmica èetvrtfinala Svjetskog nogometnog prvenstva Rusija 2018 izmeðu reprezentacija Hrvatske i Rusije na Fišt stadionu. Na fotografiji Domagoj Vida, Dejan Lovren, Vedran Æorluka slave pogodak. foto HINA/ Damir SENÈAR/ lsd

U svom petom nastupu na svjetskim nogometnim prvenstvima reprezentacija Hrvatske je po drugi puta u povijesti izborila mjesto u polufinalu pobijedivši u subotnjem četvrtfinalu odigranom u Sočiju reprezentaciju Rusije boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je u osnovnih 90 minuta rezultat bio 1-1, a poslije produžetka 2-2.

U ruletu jedanaesteraca ponovno je Ivan Rakitić bio strijelac odlučujućeg gola, Danijel Subašić je obranio Smolovu prvi udarac u raspucavanju, a Fernandes je promašio vrata. Osim Rakitića precizni su bili Brozović, Modrić i Vida, a Kovačićev udarac obranio je Akinfejev.

Za mjesto u finalu Hrvatska će se boriti 11. srpnja (20 sati) u Moskvi s reprezentacijom Engleske, koja je u četvrtfinalu sa 2-0 nadigrala Švedsku.

Domaća reprezentacija prva je došla do prednosti pred 44.287 gledatelja na stadionu Fišt, a vodeći pogodak za Rusiju postigao je Denis Čerišev u 31. minuti, kad je preciznim i snažnim udarcem sa 22-23 metara svladao Danijela Subašića.

Osam minuta poslije Hrvatska je izjednačila. Mario Mandžukić je povukao kontranapad po lijevoj strani, došao s loptom do pet metara od vrata, a onda ubacio na glavu Andreja Kramarića koji je poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Akinfejeva.

Hrvatska je bila bolja reprezentacija u drugom dijelu utakmice, ali pogodaka više nije bilo do isteka osnovnih 90 minuta.

U produžetku je do vodstva stigla Hrvatska u 101. minuti. Luka Modrić je izveo udarac iz kuta, a sa 10-ak metara preciznim udarcem glavom loptu je u lijevi donji kut poslao Domagoj Vida.

Rusija je do izjednačenja došla u 115. minuti. Slobodan udarac s desnog ruba kaznenog prostora izveo je Dzagojev, a najviši u skoku bio je Fernandes i glavom pogodio desni donji kut našeg gola za 2-2.

Odluka o pobjedniku pala je u ruletu jedanaesteraca, u kojem su Hrvatska i Rusija stigle do četvrtfinala, pobjedama nad Danskom, odnosno Španjolskom, kada su vratari, naš Danijel Subašić i ruski kapetan Igor Akinfejev, bili junaci. Hrvatska je na kraju u jedanaestercima bila bolja sa 4-3.

Službeni sastavi:

HRVATSKA: Subašić, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Rakitić, Modrić, Rebić, Kramarić, Perišić, Mandžukić

RUSIJA: Akinfejev, Kutepov, Ignaševič, Kudrjašov, Fernandes, Čerišev, Kuzjajev, Zobnin, Samedov, Golovin, Dzjuba

Soèi, 07.07.2018. – Utakmica èetvrtfinala Svjetskog nogometnog prvenstva Rusija 2018 izmeðu reprezentacija Hrvatske i Rusije na Fišt stadionu. Na fotografiji Ivan Striniæ. foto HINA/ Damir SENÈAR/ lsd

UŽIVO:

Rakitić zabija, Hrvatska je u polufinalu Svjetskog prvenstva!

Kraj. Pucat će se jedanaesterci

119′ Rusi umalo zabili i treći gol, ali je Subašić obranio

115′ Rusija izjednačuje nakon prekida, Dzagoev je ubacuje s desne strane, a Fernandes glavom iz blizine zabija za rezultat 2:2

106′ Hrvatska mora održati rezultat 15 minuta i prolazi u polufinale

104′ Jerohin puca glavom nakon ubačaja iz kornera, ali neuspješno

101′ GOOOOOOL! Modrić ubacio iz kornera, Vida pucao glavom i zabio za vodstvo Hrvatske u produžecima

93′ Ozlijedio se i Vrsaljko, a ušao je Ćorluka

91′ Korner za Ruse odmah na početku prvog produžetka, Modrić čisti gužvi i iznosi loptu van

PRODUŽECI

Kraj utakmice, Hrvatska i Rusija će igrati produžetke

90’+4 Smolov puca iz teške pozicija, ali Subašić brani

90’+2 Modrić je pokušao ubaciti u peterac do Kovačića, ali Rusi izbacuju

89′ Subašić se ozlijedio prilikom spašavanja jedne ruske lopte, ali čini se da će izdržat

85′ Golovin ubacuje iz prekida s lijeve strane, ali Lovren izbija loptu u skoku

79′ Izašao je Džuba, a ušao Gazinski

77′ Modrić je povukao kontru, ali ruski igrači blokiraju i lopta završava u korneru

76′ Gužva je pred ruskim vratima, ali Vrsaljko puca u blok i korner je za Hrvatsku

74′ Izlazi Strinić, a priliku dobiva Josip Pivarić

67′ Izlazi Čerišev, a ulazi Smolov

63′ Prva zamjena u hrvatskoj reprezentaciji, iz igre izlazi Perišić, a zamijenit će ga Marcelo Brozović

62′ Dzyuba puca glavom nakon kornera, ali Subašić brani

60′ Perišić udara s desetak metara iz idealne situacije i pogađa vratnicu

58‘ Rebić neprecizan iz daljine

53′ Vrsaljko je izvrsno centrirao, a Kramarić potegao “škaricama”, ali ruska obrana brani

50′ Kramarić prima loptu u kaznenom prostoru, ali ju i gubi

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

45’+2 Na poluvrijeme se odlazi s izjednačenim rezultatom

43′ Mandžukić se žali na problem s mišićem, vjerojatno će moći nastaviti igru

39′ GOOOOOOL!!! Hrvatska je izjednačila! Mandžukić prolazi po lijevoj strani i ubacio u peterac na Kramarića koji je glavom zabija za 1:1.

35′ Lovren brutalno ruši s leđa Čeriševa i dobiva žuti karton

31′ 1:0, Rusija povela fantastičnim golom Čeriševa. Dzyuba je iskombinirao akciju s Čeriševom, a ovaj loptu opalio s 20-ak metara i neobranjivo pogodio u rašlje

27′ Napokon šansa Hrvatske, Perišić na ubačaj s desne strane glavom šalje loptu pokraj vrata

25′ Rusi su na Rakitiću već napravili velik broj prekršaja u dosadašnjem tijeku utakmice, ali ih brazilski sudac Sandro Ricci zasad nije kaznio

22′ Rusi ne dozvoljavaju hrvatskim igračima da se ozbiljnije približe golu

20′ Rusi su krenuli u kontru, ali Lovren reagira na vrijeme

16′ Rakitić izvodi prekid s dvadesetak metara, ali lopta odlazi visoko iznad gola

15′ Novi trostruki dribling Rebića, kojeg ruše na 20 metara od vrata, Rakitić izvodi slobodan udarac s desne strane, ali Rusi čiste

14′ Dzjuba je poveo jednu kontru, lopta je došla do Čeriševa, ali Lovren sjajno reagira i izbacuje loptu van šesnaesterca

11′ Rebić je prešao tri igrača Rusije, izbacio Vrsaljka, a njegov ubačaj Rusi jedva čiste

9′ Odlična dijagonala Rakitića za Vrsaljka, koji puca iz prve u pet metara, ali ruska obrana čisti

7′ Lovren puca glavom, a Rebić skreće malo iznad gola

6′ Rebić puca nisko uz prvu stativu

5′ Lovren blokira novi pokušaj Rusa, koji su izborili korner

2′ Čerišev upućuje prvi udarac prema hrvatskim vratima, ali Vrsaljko je reagirao na vrijeme

0′ Počela je utakmica

18:00 Bivši izbornik Miroslav Ćiro Blažević za RTL Televiziju izjavio je da smatra kako će se Rusija povući pred ogromnim pritiskom i strahom od veznog reda Hrvatske.

“Rusi su suviše pametni da bi nas napali, svjesni su da imaju posla s jednom mnogo jačom ekipom. Za očekivati je da će igrati uglavnom na kontranapade. Naša je zadaća što prije im zabiti pogodak, a onda i oni moraju napasti na što nisu navikli i tu se nama pruža dodatna šansa,” smatra legendarni izbornik.

“Mislim da Dalić dobro zna što treba napraviti. Čuo sam se s njime, nisam imao nikakav savjet za ponuditi mu. On je jedan nadareni trener i on će to napraviti najbolje što može,” zaključio je Ćiro.

15.45 Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović po dolasku u Soči prvo je posjetila hotel u kome su smješteni naši reprezentativci i razgovarala s izbornikom Zlatkom Dalićem.

“Ja sam više nervozna nego izbornik Dalić i naš tim. Dečki se sada odmaraju. Večeras ćemo svi biti u mislima, a pogotovo u srcima s njima”, izjavila je predsjednica RH nakon razgovora s izbornikom Zlatkom Dalićem i podsjetila da je ona obećala našim nogometašima u Nižem Novgorodu da će ih doći bodriti i u Sočiju.

“Kao što znate ja sam tu službeno, a na utakmici će biti predsjednik ruske Vlade gospodin Medvedev kojemu ću se pridružiti u VIP loži. Neće mi biti lako suzdržavati se u onim emotivnim trenucima za kojih vjerujem da će ih večeras biti puno. Neće biti lako jer će oni u publici večeras imati 12-og igrača i očekujem puno ruskih navijača koji će snažno navijati na ovom velikom stadionu. Vjerujem u veliku, lijepu i fer utakmicu i naravno vjerujem u našu pobjedu”, kazala je predsjednica i još jednom potvrdila da je tijekom razgovora izbornik Dalić bio smiren.

“Gospodin Dalić je posebna osoba jer osim što je izvrstan selektor koji zna prepoznati tu tehničku vrijednost u svakom nogometašu on je i izvrstan psiholog koji podiže moral naše reprezentacije. Posebno mi se kod naše nacionalne vrste sviđa njihov timski duh i način na koji selektor s apsolutnim povjerenjemprilazi svakom igraču”, rekla je predsjednica naglasivši da među reprezentativcima nema posebnog favorita.

“Moje srce će biti uz sve njih. Prošli put je Subašić bio heroj utakmice i prozvali su ga ministrom obrane što je prilično zgodno, ali je ne želim nikoga posebno favorizirati. Moram ipak reći da san nakon utakmice s Danskom obećala Luki Modriću da ću večeras posebno navijati za njega i vjerujem da će on odigrati sjajnu utakmicu”, zaključila je predsjednica RH.

14.20 Nervoza dostiže vrhunac. U svlačionici “vatrenih” razmatra se da od startnog zvižduka u borbenoj trupi bude i Andrej Kramarić. On bi bio 4. izraziti napadač uz Mandžukića, Perišića i Rebića. Selektor Dalić, doima se, traži brzi odgovor na sve dileme sudara s “Zbornajom komandom”.

12.58 Rusi polažu snagu na domaćinstvo i na atmosferu, ali ovo nije rukomet gdje na svjetskim prvenstvima domaćini dolaze u završnicu”. Tako je rekao Renato Pilipović, nekad odlični veznjak Rijeke i Dinama na temu sudara Rusije i Hrvatske uoči kojeg kod nekih postoji bojazan da bi domaćin mogao imati sudački poguranac, pišu Sportske novosti.

Pilipović je povukao dobru paralelu, od posljednjih sedam svjetskih prvenstava u rukometu domaćin je, a bili su to i primjerice Katar ili Tunis, svih sedam puta igrao najmanje polufinale, posljednji kojem to nije uspjelo bio je Portugal one 2003. godine kada je počelo zlatno doba hrvatskog rukometa.

U nogometu takvo što nije slučaj, zadnji domaćin koji je imao veliki vjetar u leđa bila je Južna Koreja 2002. godine…

Može li sada kada je Rusija došla tako blizu završnice biti sudačkog poguranca pred očima cijelog svijeta? Utakmicu na Olimpijskom stadionu u Sočiju, prema procjenama određenih ruskih agencija, putem televizijskih ekrana gledat će više od 50 milijuna ljudi što je možda i najveći zalog da brazilski sudac Sandro Ricci neće podleći pritiscima sa strane.

Hrvatska do sada ima dobra iskustva s njim, na razini je bio i sudeći utakmicu Francuske i Danske iako tamo nije imao težak zadatak, pa dr. Damir Matovinović, jedini Hrvat koji je do sada sudio utakmicu Svjetskog prvenstva (1982. godine u Španjolskoj je sudio utakmicu Brazil – Novi Zeland), smatra da nema razloga za zabrinutost.

– Kada se govori o ovakvim stvarima mislim da nije važno samo to što se sudi domaćinu već i tko je sudac. Nisu svi suci isti, ako će jedan malo natezati ne znači da će svi natezati, nema tu pravila. Neki se vole dodvoriti velikim reprezentacijama, ali moje je mišljenje da suci koji su na Svjetskom prvenstvu ne razmišljaju na taj način. U ovoj fazi natjecanja ti koji dijele pravdu moraju biti sudačka krema, to su utakmice koje svi gledaju i mislim da nemamo razloga sumnjati da će domaćin biti favoriziran ili da će netko staviti na kocku svoj obraz zato što sudi domaćinu – smatra Matovinović, koji kaže i da Rusi nisu, poput nekih reprezentacija, oni koji će raditi pritisak na suca.

– Rusi kao sportaši, a govorim o nogometu, mislim da nisu naravi da će tražiti pomoć kod suca, vjerujem da će poštivati njega i njegove odluke.

Iako se u ruskim medijima brzo počelo govoriti o Sandru Ricciju (gornji foto), kojem je povjerena utakmica Rusije i Hrvatske, u kontekstu jedanaesterca kojem je dosudio Mariju Mandžukiću protiv Nigerije, Matovinović nema dvojbe.

– Pa mislim da tu nema sumnje je li jedanaesterac ispravno dosuđen. Slična je bila i ova situacija na utakmici Engleske i Kolumbije, Sanchez je povlačio i povlačio Kanea. Čudi me da tako dobri i iskusni igrači poput tog Kolumbijca iz Fiorentine naprave takvu glupost. Takve stvari se jednostavno moraju dosuditi, prenose SN.

12.15 Najbolji ruski obrambeni igrač Ilja Kutjepov (24) izjavio je da će biti teško protiv Hrvatske, ali da ih plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva ne zadovoljava, te da žele više.

“U natjecanju po skupinama razmišljali smo skromno. Bilo bi dobro da upišemo pobjedu na otvaranju i uspjeli smo, pa zatim i drugu, te smo ostvarili jedan od ciljeva, prolazak u osminu finala. Španjolska je bila težak protivnik, ali željeli smo proći dalje i pobijedili smo. I protiv Hrvatske će biti teško, ali želimo proći u polufinale”, izjavio je stoper moskovskog Spartaka, te dodao: “Što više postigneš, želiš još bolje. Stalno želiš još više. Nećemo se zaustaviti u četvrtfinalu, želimo ići što dalje”.

11.30 U 20 sati u Sočiju počinje utakmica četvrtfinala Svjetskog nogometnog prvenstva između Hrvatske i domaćina Rusije.

Hrvatska nogometna reprezentacija odradila je sinoć posljednji trening prije utakmice.

Zbog obilne kiše u Sočiju, FIFA je promijenila lokaciju treninga, pa je hrvatska reprezentacija umjesto na stadionu Adler, gdje je trenirala ranije, zadnji trening odradila na Park Areni u sklopu Olimpijskog parka. Rusi su također trenirali na istom terenu, ali u ranijem terminu.

Niti ruska niti hrvatska vrsta nisu trenirale na travnjaku stadiona Fišt kako bi se teren sačuvao u što boljem stanju za večerašnji ogled.

Svi igrači su bili na raspolaganju izborniku Zlatku Daliću i ukoliko neće biti nekih nepredviđenih situacija Vatreni će u subotu protiv Rusije nastupiti u istom sastavu koji je zaigrao protiv Argentine i Danske. Dakle, Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić – Rakitić, Brozović – Rebić, Modrić, Perišić – Mandžukić.

Ni ruski izbornik Čerčesov nije želio otkriti kojom će taktikom pokušati zaustaviti Vatrene iako njegov odgovor mnogo toga sugerira.

“Neću vam otvoriti karte, ali način na koji smo igrali protiv Španjolske, mogli bi zaigrati i sutra”, rekao je Čerčesov novinarima.

Izbornik Zlatko Dalić poručio je kako Vatreni moraju ponoviti dobru organizaciju, agresiju i zajedništo kao u dosadašnjim utakmicama ukoliko žele preskočiti Rusiju u četvrtfinalu svjetskog prvenstva.

Smatra kako je reprezentacija napravila odličan posao što je došla ranije u Soči kako bi se aklimatizirala na vremenske uvjete koji vladaju ovdje.

“Bila je to dobra odluka. U Sočiju je veća temperatura i vlaga i dobro smo se adaptirali. S te strane smo pogodili,” kazao je Dalić dodavši kako se reprezentacija odlično osjeća u Rusiji.

Optimizam vlada i među igračima.

11.00 U Putinovom ljetovalištu na Crnom Moru nalazi se između pet i šest tisuća hrvatskih navijača, prema procjenama iz Saveza.

No, čak sto tisuća ljudi zaputilo se vlakovima i avionima za Soči tijekom protekla dva dana. Ulaznice na ulici dosežu cijenu veću od dvije tisuće eura, javlja Index.

Euforija je na vrhuncu.

“Stalno primamo poruke iz Hrvatske, to je nevjerojatno. Mi smo ovdje kap u moru, gotovo da smo nebitni. Važno je da se ljudi u Hrvatskoj vesele”, poručio je Zlatko Dalić uoči utakmice.

Hrvatska gori za reprezentaciju, utakmica se organizirano i spontano gleda u cijeloj zemlji, a masovno se otkazuju mnogobrojni drugi događaji i koncerti.

Scene koje proteklih dana viđamo po ulicama Hrvatske podsjećaju na ljeto 1998. godine. Ako Hrvatska večeras pobijedi, čeka nas velika repriza 20 godina od bronce Vatrenih

Hrvatska nogometna reprezentacija procijenjena je na 364 milijuna eura što je 200 milijuna eura više od vrijednosti ruske vrste.

Najskuplji igrač u našim redovima je Ivan Rakitić koji je procijenjen na 50 milijuna eura. Iza njega su Luka Modrić (40), Ivan Perišić (40), Mateo Kovačić (30), Andrej Kramarić (27)…

Kod Rusa najvrijedniji je veznjak moskovskog CSKA Aleksandr Golovin koji je procijenjen na 18 milijuna eura. Slijede njegovi klupski suigrač Mario Fernandes i napadač Krasnodara Fedor Smolov sa po 16 milijuna eura. Veznjak moskovskog CSKA Alana Đagojev vrijedi 15 milijuna eura, dok je veznjak moskovskog Lokomotova i suigrač našeg Vedrana Ćorluke,Aleksej Mirančuk, procijenjen je na 14 milijuna eura.

Hrvatska i Rusija do sada su igrale tri puta međusobno i Rusija nikada nije pobijedila.

Podsjetimo se tih okršaja:

U tri međusobna ogleda ‘Vatreni’ su upisali pobjedu, dok su dvije utakmice završile bez pobjednika, ali i golova. Obje su bile u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008. u Austriji i Švicarskoj.

Jedinu pobjedu hrvatska vrsta je ostvarila pod vodstvom Ante Čačića u prijateljskom susretu u Rostovu na Donu. Može li danas Zlatko Dalić osvojiti i Soči ?

Prvi hrvatsko – ruski dvoboj igran je na otvaranju kvalifikacija za EP 2008. godine.

Uoči gostovanja u Moskvi dogodila se ‘afera Fontana’ kada su ‘noćne ptice’ Darijo Srna, Ivica Olić i Boško Balaban zbog provoda u narodnjačkom klubu suspendirani i privremeno izbačeni iz reprezentacije.

U Moskvi 6. rujna 2006. godine prvi put su u kvalifikacijama za Hrvatsku igrali Luka Modrić i Vedran Ćorluka, današnji kapetan i dokapetan, a Slaven Bilić tada je gurnuo u prvi plan još nekoliko igrača. Utakmica je završila bez pogodaka, a iz te momčadi u našim redovima su još jedino Ćorluka i Modrić, a kod Rusa Akinfejev i Ignaševič. Hrvatsku je vodio Slaven Bilić, a Ruse Guus Hiddink.

Uzvrat u Zagrebu je također završio bez golova, a na koncu su te kvalifikacije bile sretne za oba sastava jer su izborili plasman na EURO u Austriju i Švicarsku.

Hrvatska je i prije zadnjeg kola osigurala EP, a potom u zadnjem kolu na Wembleyju pobijedila Englesku 3-2 i Rusima otvorila vrata EP-a. Hrvatska je na EURO-u ispala u četvrtfinalu od Turske, a Rusi su dogurali do polufinala gdje ih je porazila Španjolska.

Posljednji put igrali smo u studenom 2017. u Rostovu na Donu, a ‘Vatreni’ su pobijedili 3-1. Utakmica je igrana na starom stadionu Olimp-2, a reprezentaciju je kao izbornik predvodio Ante Čačić.

Rusi su poveli golom Smolova u 15. minuti, a preokret je uslijedio golovima Nikole Kalinića (57), Marcela Brozovića (60) i Marija Mandžukića (82).

“Osvojiti naslov svjetskog prvaka s Hrvatskom gotovo je nezamislivo, poput najljepše bajke. Bilo bi nevjerojatno podići trofej svjetskog prvaka kao kapetan,” kazao je kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić u razgovoru za FIFA-u.