Hrvatska izgubila dobivenu utakmicu, Slovenija slavi povijesnu medalju

Pariz, 28.01.2017. - Utakmica za bronèanu medalju na Svjetskom prvenstvu za rukometaše u Parizu izmeðu reprezentacija Hrvatske i Slovenije. Na fotografiji Luka Stepanèiæ. foto HINA/ Damir SENÈAR/ lsd

Hrvatski rukometaši ostali su bez odličja na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj nakon što su u dvoboju za treće mjesto poraženi od Slovenije 30-31 (18-13), iako su u 40. minuti imali prednost od osam pogodaka, a u posljednjih osam ušla s viškom od pet golova.

Raspad kakav se dogodio u završnici utakmice rijetko se viđa. Do 40. minute naši rukometaši su igrali gotovo bez pogreške, što je dokazivao i semafor na kojem je pisalo velikih 24-16. No, uporni Slovenci nisu se predali i na kraju su bili nagrađeni prvom medaljom na svjetskim prvenstvima.

Hrvatski su rukometaši uoči dvoboja za broncu imali samo 20 sati za fizički i psihološki oporavak od teško proživljenog polufinalnog poraza u dvoboju s Norveškom. Na to se nadovezao Domagoj Duvnjak isključenjem zarađenim zbog pretjerane grubosti nakon samo 47 sekundi igre. Slovenija je s igračem više postigla dva, ali i primila jedan pogodak.

Do sedme minute Slovenci su vodili 3-2, a onda su zaredali sa pogreškama. Hrvatska obrana je bila pokretljiva i čvrsta, blok previsok za slovenske vanjske igrače koji su u traženju drugih napadačkih rješenja griješili u dodavanjima i otvarali hrvatske kontranapade. Manuel Štrlek je istrčao tri kontranapada, po jedan Duvnjak, Mandalinić i Cindrić. Slovenci su do 17. minute držali korak, a onda su počeli tonuti.

Sa po dva pogotka u Šebetića i Cindrića u završnici prvog dijela hrvatska prednost je narasla do najvećih +6 (18-12) u 30. minuti, što su Slovenci uspjeli ublažiti golom u posljednjim sekundama. No, ni to nije moglo umanjiti dojam o napadački najraznovrsnijem i najracionalnije odigranom poluvremenu u Francuskoj. U prvih 30 minuta Slovenci su izgubili osam lopti, a naši rukometaši samo jednu. Suprotno očekivanjima, Vujovićeva momčad je djelovala kao da je ona samo 20 sati prije ispustili mjesto u finalu.

Slovenija je s dva pogotka otvorila drugo poluvrijeme i došla na tri pogotka zaostatka. No, navike iz prvog poluvremena su zadržali čak i kad su imali igrača više. Nastavili su bacati lopte u ruke našim igračima koji su to koristili za kontranapade. U takvoj igri naša je reprezentacija u 40. minuti došla do ogromnih osam golova prednosti (24-16). Činilo se da za Slovence povratka više nema.

No, samo devet minuta poslije Slovenija je već uspjela prepoloviti zaostatak (27-23) ponajviše zahvaljujući kružnom napadaču Blažu Blagotinšeku. Fizička potrošnja protiv Norveške počela je dolaziti na naplatu, pogotovo kod Domagoja Duvnjaka koji je jedva stajao na nogama.

Ipak, nakon pogotka Zlatka Horvata naša je reprezentacija u posljednjih osam minuta ušla sa pet pogodaka prednosti (29-24). U preostalih pet minuta Slovenci su letjeli terenom, a Hrvati bili samo puki promatrači. Obrana se raspala, napad je bio prespor i bezidejan, a rješenja s klupe nije bilo. Slovenija je u posljednjih osam minuta postigla sedam, a primila samo dva gola.

Hrvatska je na 30-31 imala gotovo minutu za napad i još jedan produžetak, drugu večer zaredom. Nažalost, svi su čekali čudo od Domagoja Duvnjaka, čudo koje se nije dogodilo. Slovenija je tako došla do prvog odličja na svjetskim prvenstvima i uzvratila našim rukometašima za poraz prije četiri godine na SP-u u Španjolskoj, također u borbi za brončano odličje.

Strijelce Hrvatske predvodili su Cindrić sa sedam, Štrlek sa šest te Duvnjak i Horvat sa po četiri gola. Slovenci su imali trojicu igrača sa po četiri pogotka (Cingesar, Marguč, Bezjak), po tri su postigli Blagotinšek, Gaber i Grebenc. Skok je imao osam obrana, a Lesjak četiri.