Hrvatska golovima Vlašića i Kramarića svladala Švedsku

11.10.2020., stadion Maksimir, Zagreb - Liga nacija, 3. kolo, skupina 3, Hrvatska - Svedska. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Pred 2.020 navijača u kišnom Maksimiru Hrvatska je došla do prvih bodova u drugom izdanju UEFA Lige nacija. U 3. kolu Lige A skupine 3 Vatreni su slavili protiv Švedske rezultatom 2:1 (1:0). Strijelci za domaćine su bili Nikola Vlašić i Andrej Kramarić dok je gostima privremeno izjednačenje donio Marcus Berg.

Izbornik Zlatko Dalić se iznenađujuće odlučio susret započeti u formaciji 4-1-2-1-2 u kojoj su Brekalo i Perišić bili u napadu dok su Brozović, Kovačić, Vlašić i Modrić formirali romb u sredini terena.

U 2. minuti lopta Kovačića pogađa u ruku zbog čega je dobio žuti karton, a Forsberg iz slobodnog udarca s oko 25 metara pogađa živi zid.

Hrvatska je mrežu gostiju zatresla u 10. minuti kada nakon kombinacije iz kornera loptu iza leđa Olsena šalje Brekalo, no škotski suci su opravdano poništili zgoditak zbog zaleđa.

Luka Modrić je snažno pucao u 18. minuti s ruba kaznenog prostoa, ali Olsen brani njegov pokušaj.

Gosti su prvi udarac u okvir gola Hrvatske uputili u 25. minutu kada je iz daljine pucao Kuluševski za sigurnu obranu Livakovića. U istoj minuti na drugoj strani s istim ishodom zaprijetio je Vlašić dok je Perišić u 30. minuti sa 17 metara poslao loptu iznad grede.

Hrvatska do vodstva dolazi u 31. minuti. Modrić je presjekao dodavanje te je uposlio Perišića, a on šalje loptu do Brekala koji ju je servirao za Vlašića koji prizemnim udarcem s deset metara vara Olsena. Bio je to njegov četvrti zgoditak u nacionalnom dresu.

Vlašić je udarac okušao i u 40. minuti kada se nakon kornera lopta odbija njemu na poluvolej, ali s dvadesetak metara ne pogađa okvir gola.

Prva opasna situacija u drugom poluvremenu pripala je Hrvatskoj kada u 49. minuti Kovačić nije uspio uputiti udarac nakon što ga je u kaznenom prostoru pronašao Modrić.

Gosti su blizu izjednačenja bili u 50. minuti. Po desnoj strani napada pored Melnjaka je probio Kuluševski koji je potom uputio loptu u peterac, a tamo je reagirao Lovren koji je pri tome nespretno rukom zamalo postigao autogol, no u posljednji trenutak ispred crte loptu lovi Livaković. Šveđani su tom prilikom tražili i kazneni udarac, ali sudac Beaton nije bio tog mišljenja smatrajući da se nije bilo namjere.

Tri minute kasnije prizemni udarac je sa 17 metara uputio Brekalo, ali Olsen brani njegov pokušaj.

U 58. minuti dobro je iz slobodnog udarca pucao Forsberg, no Livaković prvo odbija, a potom i lovi loptu.

Četiri minute kasnije na drugoj strani terena s dvadesetak metara je opasno pucao Perišić za još jednu paradu Olsena.

Švedska je bolju igru u drugom poluvremenu okrunila u 66. minuti kada lopta nakon duge i dobre akcije s desne strane dolazi na lijevu gdje Bergu nakon asistencije Forsberga nije bilo teško zatresti mrežu.

Četiri minute kasnije Forsber je uposlio Claessona čiji udarac odlazi pored vratnice. U 72. je pak s istim učinkom pucao i Kuluševski.

Švedska je blizu pogotka bila i u 76. minuti kada su Livaković i Ćaleta-Car u posljednji trenutak spriječili opasno dodavanje Ekdala na pet metara. Iz kornera je potom ubacio Forsberg, a Claesson glavom šalje loptu pokraj stative.

Na drugoj strani je potom nedugo nakon ulaska u igru s dvadesetak metara pucao Kramarić, ali lopta odlazi nekoliko metara pored gola.

Hrvatska je ponovno u vodstvu od 84. minute. Ćaleta-Car je dugom loptom tražio Perišića koji koristi veliku pogrešku Janssona da bi nesebično poslužio Kramarića koji šalje loptu iza Olsena.

Gosti su opasno zaprijetili u 89. minuti kada je Augustinsson ubačajem na petercu pronašao Berga čiji udarac glavom odlično brani Livaković. Bilo je to posljednja prilika Švedske da na Maksimiru dođe barem do boda.

Osim Hrvatske i Švedske danas je na rasporedu i drugi susret 3. kola u ovoj skupini u kojem će Francuska od 20:45 na Stade de Franceu ugostiti Portugal.

Izabranici Zlatka Dalića novi pak ispit imaju u srijedu kada će u Maksimiru u reprizi Svjetskog prvenstva iz Rusije biti domaćin Francuskoj.