Hrvatska golom Pašalića svladala Cipar

27.03.2021., stadion HNK Rijeka, Rijeka - Kvalifikacije za FIFA Svjetsko prvenstvo u Katru 2022., skupina H, 2. kolo, Hrvatska - Cipar. Josip Brekalo, Mario Pasalic.

Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska je upisala prvu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru. Izabranici Zlatka Dalića su u 2. kolu skupine H na Rujevici bili bolji od Cipra rezultatom 1:0 (1:0). Jedini pogodak na utakmici u završnici prvog poluvremena postigao je Mario Pašalić.

Vatreni su tako prekinuli niz od pet utakmica bez pobjede, a ujedno su po prvi put nakon čak 12 susreta uspjeli sačuvati svoju mrežu netaknutom.

U aktualnom reprezentativnom ciklusu Hrvatsku očekuje još jedan dvoboj pa će tako u utorak na Rujevici dočekati Maltu.

Izbornik Dalić se u odnosu na poraz protiv Slovenija odlučio u početnom sastavu napraviti četiri promjene. Priliku su ovaj put od prve minute dobili Ćaleta-Car, Pašalić, Brekalo i Budimir dok su šansu s klupe čekali Vida, Kovačić, Vlašić i Kramarić.

Današnji dvoboj je bio poseban za kapetana Luku Modrića koji je zabilježio 135. nastup u dresu Vatrenih čime je preskočio Darija Srnu postavši apsolutni rekorder.

Hrvatska je prvi udarac prema golu Cipra uputila u 4. minuti kada je Brekalo ubačajem s desne strane pronašao Pašalića, a njegov udarac glavom iz dobre pozicije sa šest metara odlazi pokraj vrata.

Sljedeća prijetnja po gol Dimitrioua uslijedila je u 17. minuti kada je ponovno Brekalo uposlio Vrsaljka čiji udarac sa 17 metara iskosa odlazi iznad grede. Tri minute kasnije je s istim učinkom s dvadesetak metara prošao i udarac Modrića.

Blizu pogotka je u 23. minuti bio Marcelo Brozović koji je pucao s 18 metara nakon što mu je priliku pripremio Perišić, no lopta je prošla malo pokraj vratnice.

Pašalić je u 30. minuti nakon proboja i ubačaja Vrsaljka iz peterca ponovno glavom pucao pokraj gola. Veznjak Vatrenih nije dobro zahvatio loptu koja mu je bila malo izvan idealnog dohvata.

Izbornik gostiju Kostenogolou je u 39. minuti bio prisiljen napraviti prvu zamjenu nakon što je zbog ozljede igru morao napustiti vratar Dimitrou umjesto kojeg je ušao Michail.

Hrvatska do vodstva dolazi u 40. minuti kada je loše povratno dodavanje Sotirioua iskoristio Pašalić koji je glavom s pet metara proslijedio loptu u mrežu. 26-godišnjaku je to bio treći gol u crveno-bijelom dresu.

U prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Modrić je ubačajem iz slobodnog udarca ponašao Perišića čiji udarac glavom brani Michail, a odbijenu loptu u mrežu šalje Budimir, no pomoćni sudac je opravdano podigao zastavicu signalizirajući zaleđe.

Cipar je prvi udarac uputio u nadoknadi kada je nakon ubačaja iz slobodnog udarca glavom pucao Sotiriou za sigurnu obranu Livakovića.

Oba izbornika su na poluvremenu napravila po jednu izmjenu. Dalić je u svlačionici ostavio Vrsaljka umjesto kojeg je ušao Juranović, a kod Cipra je Pieros Sotiriou zamijenio Ilia.

Juranović je u 55. minuti nakon proboja po desnom boku povratnom loptom uposlio Pašalića koji nije dobro primio loptu tako da je prilika za Vatrene otišla u nepovrat.

Minutu kasnije lopta u šesnaestercu Hrvatske u ruku pogađa Ćaletu-Cara, a estonski sudac Tohver nije smatrao da se radi o prekršaju vrijednom kaznenog udarca.

Priliku je od 57. minute dobio i Kramarić koji je u igru ušao umjesto Budimira. U 62. minuti udarac je iz daljine okušao Kyriakou za sigurnu obranu Livakovića.

Modrić je u 64. minuti ubačajem tražio Pašalića u petercu ispred kojeg u posljednji trenutak loptu izbija Ioannou.

Dalić se u 66. minuti odlučio za nove izmjene kada igru napuštaju Pašalić i Brekalo, a minutažu su dobili Oršić i Vlašić. Kod Cipra su pak susret završili Artymatas i Tzionis umjesto kojih su ušli Kastanos i Papoulis. Posljednja izmjena u Hrvatskoj je uslijedila u 76. minuti kada je Kovačić dobio priliku umjesto Perišića.

Vlašić je u 81. minuti sa 17 metara pucao ravno u vratara Cipra koji s lakoćom hvata loptu. U dresu gostujuće momčadi je od 82. minute debitirao mladi Andreou koji je ušao umjesto Laifisa.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Oršić je pucao s dvadesetak metara iskosa, ali je bio neprecizan te nije uspio ugroziti gol Cipra. Bila je to posljednja šansa na utakmici u kojoj su Vatreni teže od očekivanog došli do tri boda.