Hrvatska će u osmini finala Europskog prvenstva igrati sa Španjolskom

epa09295874 Lukas Haraslin of Slovakia (R) in action against Pedri of Spain during the UEFA EURO 2020 group E preliminary round soccer match between Slovakia and Spain in Seville, Spain, 23 June 2021.  EPA/Jose Manuel Vidal / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Jose Manuel Vidal

Vatreni su saznali suparnika u osmini finala Europskog prvenstva. Suparnik Hrvatske bit će Španjolska koja je na koncu osvojila drugo mjesto u skupini E. Utakmica je na rasporedu u ponedjeljak 28. lipnja od 18 sati na stadionu Parken u Kopenhagenu.

Bit će to deveti međusobni sraz ove dvije reprezentacije, a zasad je uspješnija Španolska koja je upisala četiri pobjede, u tri navrata su slavili Vatreni dok je jedan duel završio bez pobjednika. Zanimljivo da su se ove dvije reprezentacije dva puta sastale i na dva prethodna Europsko prvenstva, 2016. u Francuskoj slavila je Hrvatska (2:1) dok je u Poljskoj 2012. godine bolja bila Španjolska (0:1).

Španjolska je do drugog mjesta u skupini E došla uvjerljivim slavljem od 5:0 protiv Slovačke u Sevilli, a prvo mjesto je pripalo Švedskoj koja je u Sankt Peterburgu slavila protiv Poljske pogotkom u sudačkoj nadoknadi rezultatom 3:2 čime je zadržala dva boda prednosti pred Furijom.

Treće mjesto u skupini je na koncu osvojila Slovačka, ali ona s tri osvojena boda i gol razlikom 2:7 više ne može biti jedna od četiri najbolje trećeplasirane momčadi. Iščekivanje je pak završilo za Ukrajinu koja se pridružila Švicarskoj i Češkoj u osmini finala, a posljednja reprezentacija koja će na ovaj način doći do 16 najboljih je trećeplasirana momčad u skupini F ili Finska.

Slovačka – Španjolska 0:5 (0:2)

VAR je u 10. minuti pozvao suca Kuipersa na pregled video snimke nakon što je Hromada u kaznenom prostoru nespretno napravio prekršaj nad Kokeom te je nizozemski sudac odlučio pokazati na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara preuzeo je Alvaro Morata, no Dubravka paradom brani njegov pokušaj. Španjolska kazneni udarac nije uspjela iskoristiti ni u utakmici s Poljskom, a tada je izvođač bio Moreno.

Španjolska je ponovno zaprijetila u 19. minuti kada su se u dobrim prilikama našli Sarabia, a potom Pedri, no nisu uspjeli svoju momčad dovesti u vodstvo. Pet minuta kasnije dobro je s 18 metara pucao Morata, a njegov snažan udarac u korner odbija vratar Slovačke. Nakon ubačaja iz kuta Dubravka je zaplivao prilikom izlaska s gol linije, no Morata nije uspio doći do lopte i poslati je u mrežu.

Domaćini u vodstvo dolaze u 30. minuti nevjerojatnim autogolom Dubravke. Prvo je Šatka predao loptu Sarabiji koji je sa 17 metara zatresao gredu, a vratar Slovačke je potom u pokušaju izbacivanja lopte zatresao vlastitu mrežu. Zanimljivo da je ovo bio već sedmi autogol na aktualnom Euru, a toliko ih ukupno zajedno nije bilo na pet prethodnih prvenstava. U povijesne knjige se upisao i Dubravka kao prvi golman koji je na jednoj utakmici Europskog odnosno Svjetskog prvenstva istodobno obranio kazneni udarac i postigao autogol.

Koke je u posljednjoj minuti prvog dijela snažno pucao s više od trideset metara udaljenosti, ali lopta prolazi pokraj vratnice.

Španjolska je povećala prednost u trećoj minuti nadoknade prvog poluvremena kada je Laporte glavom s pet metara poslao loptu u gol Slovačke nakon što ga je ubačajem pronašao Moreno koji je prethodno do lopte stigao prije vratara Dubravke. Bio je to njegov prvijenac u dresu Furije obzirom da je tek uoči početka kontinentalne smotre promijenio sportsko državljanstvo te je umjesto Francuske odlučio igrati za Španjolsku.

Treći gol Španjolske je u 56. minuti postigao Sarabia koji je sa sedam metara bio precizan nakon što mu je idealno s lijeve strane asistirao Alaba.

Sarabia se u 67. minuti upisao i u asistente kada je odlično u petercu asistirao za Ferrana Torresa koji petom čim je ušao u igru postiže zgoditak.

U 71. minuti bilježimo novi autogol Slovačke. Ovaj put je vlastitu mrežu pogodio Kucka koji ispred gol linije nije uspio izbiti loptu nakon udarca Pau Torresa.

Domaćini su do konca susreta mirno sačuvali stečenu prednost kojom su na koncu osvojili drugo mjesto u skupini E.

Švedska – Poljska 3:2 (1:0)

Švedska je do vodstva došla već u 81. sekundi kada je Forsberg iskoristio lošu reakciju Jozwiaka koji je prilikom pokušaja ispucavanja promašio loptu te je s desetak metara preciznim prizemnim udarcem pogodio suprotnu malu mrežicu. Bio je to drugi najbrži zgoditak u povijesti Europskih prvenstva, brži je samo bio Dmitri Kiričenko koji je 2004. godine u duelu Rusije i Grčke poentirao u 65. sekundi utakmice.

Poljska je veliku šansu za izjednačenje imala u 17. minuti kada Lewandowski nakon ubačaja iz kuta u dva navrata pogađa gredu, a na treću odbijenu loptu loše je reagirao Krychowiak koji je s metra nije uspio ugurati u mrežu. Na posljetku je opasnost otklonio Lustig.

Do konca prvog dijela Poljska je imala terensku inicijativu, a u sudačkoj nadoknadi opasno je zaprijetio Zielinski koji je snažno gađao pod gredu s 18 metara, a Olsen odličnom reakcijom prebacuje loptu preko prečke.

Već u drugoj minuti nastavka Jozwiak je snažno pucao s dvadesetak metara, a Olsen je još jednom dobro obranio. U 49. minuti puca i Zielinski, a lopta od bloka odlazi pokraj vratnice.

Švedska je uzvratila u 50. minuti kada Quison pored dva obrambena igrača Poljske pucao s desetak metara, ali na njegov udarac spreman je Szcsesny.

U 52. minuti iz daljine je probao i Krychowiak, a njegov prizemni udarac brani Olsen. Minutu kasnije Lewandowski pada u petercu nakon duela s Danielsonom, a sudac Oliver je pokazao na prekršaj u napadu.

Forsberg je svoj drugi gol na utakmici postigao u 59. minuti kada je precizno pogodio sa 16 metara nakon što ga je poslije odličnog prodora po desnoj strani odlično poslužio Kuluševski.

Poljska se u igru vraća samo dvije minute kasnije kada bljesnula kontra u kojoj je Zielinski uposlio Lewandowskog, a on pored Lindelofa i Lustiga fantastično s petnaestak metara iskosa pogađa suprotne rašlje.

U 65. minuti je mrežu Švedske zatresao i Swierczok, ali pogodak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Lewandowski za izjednačenja zabija u 84. minuti kada ga je usamljenog u šesnaestercu pronašao Frankowski, a on je sa sedam metara mirno matirao Olsena.

Poljska je u završnici utakmice pokušali ostvariti potpuni preokret, ali do gola, pobjede i prvog mjesta u skupini je došla Švedska u četvrtoj minuti sudačke nadoknade kada je Kuluševski asistirao za Claessona, a on u situaciji 1 na 1 matira poljskog vratara.

Grupna faza Europskog prvenstva bit će zaključena od 21 sat kad se u 3. kolo grupe F sastaju Njemačka i Mađarska te Portugal i Francuska.