Hrvatska brani slanje lijekova u Ukrajinu: Novac stoji neiskorišten, čeka intervenciju vlade ili Ministarstva zdravstva

Autor:

12.10.2021.,Zagreb - Prosle godine na lijekove u Hrvatskoj potroseno 8,4 milijarde kuna, odnosno dnevno nesto vise od 1300 kuna na 1000 stanovnika. Medju njima su antibiotici, te lijekovi za kronicne i bolesti krvozilnog sustava, lijekovi za tlak i antidepresivi.

 Photo: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Hrvatska ljekarnička komora prikupila je 300 tisuća kuna kako bi kupila lijekove na recept i poslala ih devastiranim ukrajinskim bolnicama, no to ne mogu učiniti. Naime, hrvatski zakoni ne dopuštaju udrugama slanje lijekova kao humanitarne pomoći, piše u subotu Jutarnji list.

Na inicijativu članova, HLJK je pokrenuo akciju prikupljanja novca na koju se odazvao velik broj članova, ali i drugih pravnih i fizičkih osoba. Ana Soldo, predsjednica Komore, istaknula je da su se našli u nemogućoj situaciji – novac imaju, a pomoć ne mogu dostaviti.

“Kako postojeća legislativa ne nudi mogućnost da Komora ili bilo koja druga udruga ili pravna osoba koja nije zdravstvena ustanova kupi lijekove na recept, poslali smo upit vladi i Ministarstvu zdravstva što činit i predložili da se omogući način kupnje lijekova za pomoć u humanitarnoj krizi u Ukrajini”, rekla je Ana Soldo.

Naime, lijekovi bez recepta mogu se kupiti u neograničenim količinama, ali privatna osoba granicu može prijeći samo s količinom lijekova za osobne potrebe. Udruge mogu slati lijekove koji se kupuju bez recepta u većim količinama, međutim Ukrajina, čije bolnice redovito objavljuju i ažuriraju popis lijekova koji su im potrebni, takvih lijekova ima dovoljno.

S druge strane, s lijekovima na recept, koji su u ovom trenutku najpotrebniji Ukrajincima koji imaju brojne ozlijeđene i bolesne građane, situacija je potpuno drukčija. Hrvatska je među rijetkim državama koja udrugama i pojedincima ne dopušta slanje takve pomoći.

Brojne udruge, pa i sama Hrvatska ljekarnička komora, imaju prikupljena sredstva za tu namjenu, ali novac stoji neiskorišten i čeka intervenciju vlade ili Ministarstva zdravstva u zakonsku regulativu.

Prema postojećoj regulativi, isključivo zdravstvene ustanove mogu nabaviti lijekove na recept i poslati ih ukrajinskim bolnicama, no nerealno je očekivati da hrvatske bolnice, koje ionako imaju problema s plaćanjem lijekova veledrogerijama, kupuju lijekove za humanitarnu pomoć, piše Jutarnji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.