HNL u 2022. godini – NK Osijek

28.08.2022., stadion Gradski vrt, Osijek - SuperSport HNL, 07. kolo, NK Osijek - HNK Hajduk. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic / Pixsell

U novoj godini vraća nam se HNL, pa bi bilo dobro podsjetiti se kakva je bila prošla, 2022. godina iz perspektive naših klubova. Prošli smo bitku za ostanak i sigurnu sredinu, dolazimo do borbe za sami vrh, a put nas prvo vodi na istok Hrvatske.

NK Osijek je imao nadasve zanimljivu godinu u kojoj su drugu uzastopnu sezonu ostali malo prekratki u utrci za naslov prvaka, jedva preživjeli turbulentnu jesen, pa se naizgled stabilizirali kako je godina odmicala kraju.

Osijek je kod kuće odigrao 16 HNL utakmica u 2022. i ostvario skor W9 D6 L1 uz jako malo golova po utakmici – prosječan rezultat je 1.38:0.69. Momčad su koja je kod kuće poprilično uspješno igrala “na rezultat”, ostvarili su 0.5 pobjeda i 1.5 remija iznad očekivanja. Svega dvije od devet pobjeda su bile s više od jednim pogotkom razlike. Lokomotiva (4:1) i Istra (2:0), tek u listopadu. Lokomotiva je i jedina utakmica u kojoj su postigli više od 2 gola (3:0 poluvrijeme), a niti u jednoj utakmici nisu pobijedili u oba poluvremena.

Prosječan rezultat prvog poluvremena je 0.69:0.19, a zanimljivo je kako je Osijekovih 11 golova došlo u svega 6 utakmica, u kojima su i primili svoja 3 gola. Ostalih 10 utakmica je na poluvremenu bilo 0:0. Ukupno W5 D11 L0. Dvije pobjede i jedan i pol poraz ispod očekivanja.

U drugom poluvremenu je prosječan rezultat 0.69:0.50, a 10 od ukupno 11 Osijekovih golova u drugom poluvremenu je došlo u utakmicama koje su na poluvremenu bile 0:0. Time je Lokomotiva jedina momčad koja je u 2022. u Gradskom Vrtu primila gol u oba poluvremena. W5 D8 L3 je za drugo poluvrijeme u granicama normale.

Osijek je čak i kod kuće imao loptu malo manje od 50% vremena (Slika 1), a u tri utakmice je taj posjed bio preko 55% (60-62%), i osvojili su ukupno 2 boda. U tri utakmice je posjed lopte bio ispod 45% (36-39%), a Osijek je pobijedio u sve tri – redom: Rijeku, Dinamo i Hajduk.

Slika 1: Prosječan posjed lopte u domaćim utakmicama. Zbog preglednosti, graf je skaliran na raspon između 30-70%

Baš ova posljednja pobjeda je bila s najmanjim posjedom, a ujedno i posljednja za Nenada Bjelicu, koji je napustio klub uslijed kombinacije serije loših rezultata, razilaženja oko klupske strategije i pritiska medija/navijača.

Osijek poprilično dominira u kategoriji udaraca, 15.63:10.00 (Slika 2). Bolji su u udarcima u okvir sa “samo” 4.75:3.50. Kažem “samo” jer postižu dvostruko više golova od gostiju sa samo 35% udaraca u okvir više. Hint: Nije do napadača, do vratara je. Ivica Ivušić je imao nevjerojatno dobru 2022., i prava je šteta ako ga i u 2023. nećemo gledati u dresu Osijeka.

Slika 2: Omjer udaraca (samo domaće utakmice). Graf skaliran zbog preglednosti

Osijek je bolji kod kornera, čak 5.31:3.38. Važno je napomenuti da su korneri veliko Osijekovo oružje, samo u aktualnoj sezoni su postigli čak 5 pogodaka nakon kornera.

Na njihovim utakmicama bude i nadprosječno mnogo prekršaja, 13.25:12.88, gdje Osječani puno bolje prolaze, jer je u kategoriji žutih kartona 2.50:3.75. Osijek je bez crvenih kartona u Gradskom vrtu u 2022., gosti su dobili 3.

Osijekova gostovanja u 2022. bih jednom rječju opisao – uvjerljiva. Uvjerljivo gube, ali i uvjerljivo pobjeđuju. Skor je W8 D2 L7, u 5 navrata su primili 3+ gola, ali su ih i u 5 navrata postigli 3+. Prosječan rezultat je 1.47:1.59, što je zbrojeno za jedan cijeli gol više nego kod kuće.

U trenutku dok je Nenad Bjelica dobio otkaz zbog katastrofalnih rezultata, u gostima je izgubio sve tri utakmice, pa su njegovi rezultati na jesen:

Iz sadašnje perspektive, pogledajući prvenstvenu ljestvicu, koliko od ovih 5 utakmica bez pobjede bi danas okarakterizirali kao “veliki kiks”?

Osijekove utakmice u gostima su poprilično atraktivne, pa tako već u prvom poluvremenu imamo prosječan rezultat 0.59:0.94. Osijek ima W7 D6 L4, a u samo 3/17 utakmica je bilo 0:0 na poluvremenu.

Toliko bolju igru ipak ne ponavljaju i u drugom poluvremenu, pa su tu domaćini bolji sa 0.88:0.65, uz Osijekov skor W5 D5 L7.

Konačni ishodi utakmice otprilike odgovaraju očekivanom prosjeku, zanimljivo je jedino da je Osijek svega 2/17 utakmice u gostima odigrao neriješeno, s obzirom da kod kuće konstantno koketiraju s tim rezultatom.

Osijek i u gostima ima jednak posjed lopte kao i kod kuće – 50%, a u pet navrata su ostvarili posjed lopte 55% ili veći. Rezultat je slijedeći:

Poprilično drugačija momčad od one kod kuće.

U gostima prosječno pucaju malo više od suparnika, 12.76:13.71, a u okvir ipak značajno bolje – 4.24:5.12. Slični su kod kornera, 4.18:4.24.

U gostima su poprilično disciplinirani, na njihovim utakmicama bude baš malo prekršaja s obje strane (10.53:11.53), pa time (za HNL okvire) i skandalozno nizak prosjek žutih kartona – 1.88:1.94. U crvenim kartonima je ukupno 1:2.

Slika 3: Golovi + asistencije u aktualnoj sezoni

Veliku sjenu na treće mjesto bacaju vijesti o financijskim problemima u Osijeku zbog čega im je FIFA ove zime izrekla zabranu ulaznih transfera. Situacija se po tom pitanju sigurno popravila transferima Kleinheislera i Belje, no otišla su dva od tri uvjerljivo najproduktivnija igrača i bit će vrlo zanimljivo ispratiti kako će Osijek to nadomjestiti.