HNL prvijenac kapetana Smolčića dovoljan za slavlje ‘Bijelih’ protiv ‘Narančastih’ i Rijekino preuzimanje vrha ljestvice

07.11.2021., stadion Subicevac, Sibenik - Hrvatski Telekom Prva liga, 15. kolo, HNK Sibenik - HNK Rijeka. Haris Vuckic, Hrvoje Smolcic Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/Pixsell

U posljednjem susretu programa 15. kola HT Prve Rijeka je pred 577 gledatelja na Šubićevcu rezultatom 0-1 (0-1) svladala Šibenik i tako devetom pobjedom stigla do 30 osvojenih bodova, čime se na vrhu ljestvice izjednačila s Osijekom.

Šibenik je momčadi Gorana Tomića ponovno pružio kvalitetan otpor, baš kao i u prvom međusobnom okršaju sezone kada su ‘Narančasti’ poraženi rezultatom 2-1 na Rujevici. Tri boda ‘Bijelima’ danas je prekrasnim pogotkom glavom u 45.+1 minuti igre osigurao 21-godišnji kapetan Hrvoje Smolčić kojem je to bio prvijenac u 53. Prva HNL nastupu.

Slijedi nam reprezentativna pauza nakon koje nas čeka vrlo zanimljivo kolo u kojem će osim u zvučnim okršajima na vrhu (Dinamo – Osijek, Rijeka – Hajduk) uzbudljivo biti i u sredini te na dnu ljestvice (Hrvatski dragovoljac – Slaven Belupo, Istra 1961 – Šibenik, Gorica – Lokomotiva).

Otvoreno se igralo na samom početku susreta u kojem je Šibenik poslije loših reakcija obrane gostiju imao dvije odlične situacije. Prvo je u 3. minuti Zlomislić loše zahvatio loptu i dodao je Marinu koji s desnog ruba šesnaesterca igra u sredinu za M. Jakoliša, ali on na osam metara promašuje cijelu loptu. Dvije minute poslije ‘Narančasti’ su izašli u 3na2 kontru, u završnici je Marin odigrao desno za usamljenog A. Jakoliša koji se odlučio na ubačaj u sredinu za Cvetkovića, no lopta je došla iza leđa napadača koji je samo u raskoraku uspio istu bezopasno usmjeriti u okvir.

Nakon slabašanog udarca Ampema u okvir u 7. minuti, Rijeka minutu poslije trese mrežu. Murić je s desnog ruba šesnaesterca dodao desno za Ampema koji ubacuje u sredinu, Rogić odlazi u prazno, a loptu s dva metra glavom u mrežu poslao Drmić, čiji pogodak ipak nije priznat nakon VAR intervencije kojom je utvrđeno zaleđe napadača gostiju.

U 13. minuti je dobru situaciju lijevo na osam metara imao M. Jakoliš čiji je dalekometni pokušaj sigurnom obranom zaustavio Zlomislić.

Vukčević se tri minute poslije sjurio u kontru koju je odlučio sam okončati udarcem s ruba šesnaesterca, ali lopta je završila iznad grede Rogićevih vrata. U 18. minuti i na drugoj strani nepreciznost, Ćurić je iz dobre pozicije s ruba šesnaesterca također pucao preko okvira vrata.

Stabiliziralo se nakon ovih događaja stanje na terenu, dosta manje rizika u igri prema naprijed s obje strane, ali i pogrešaka rezultiralo je time da smo sljedeću spomena vrijednu situaciju vidjeli u 29. minuti kada je Čerin sa sedamanest metara uputio snažan, precizan udarac u donji desni kut, a fantastičnom reakcjiom i odbijanjem u korner mrežu netaknutom sačuvao Rogić.

Velika gužva u šesnaestercu gostiju nastala je u 34. minuti kada je nakon ubačaja s lijeve strane napada u prazno odletio Zlomislić, lopta se odbila na udarac Ćuriću, čiji je pokušaj s ruba šesnaesterca pravovremenim blokom odbijen u korner poslije kojeg domaćini nisu uspijeli zaprijetiti.

U završnici poluvremena ‘Bijeli’ su bili ti koji su opasnije prijetili, a u konačnici u posljednjim sekundama i stigli do rezultatske prednosti. Prvo je Rogić u 39. obranio pokušaj Drmića iz teške pozicije s lijevog ruba peterca, a zatim u 42. minuti uhvatio loptu koja je išla u donji desni kut nakon blokiranog snažnog udarca Vukčevića s četrnaest metara.

Šibenik je dobre situacije imao u 45. minuti poslije ubačaja iz kuta, ali na dobiveni skok Perića u sredini nečuvan nije uopće uspio reagirati Batarelo od kojeg se lopta odbila, u nastavku je još jedan skok uspio dobiti Perić, ali njegov pokušaj nije bio opasan za Zlomislića.

Do pogotka za vodstvo Tomićeva momčad stigla je pet sekundi prije isteka minute sudačke nadoknade. Ubačaj iz kuta domaćini su nakratko očistili do Vukčevića koji s trideset metara ubacuje u sredinu gdje nečuvani kapetan gostiju Smolčić prekrasnim udarcem glavom s petnaest metara pogađa sam lijevi kut za 0-1 i svoj prvijenac u 53. Prva HNL nastupu!

07.11.2021., stadion Subicevac, Sibenik – Hrvatski Telekom Prva liga, 15. kolo, HNK Sibenik – HNK Rijeka. Haris Vuckic, Hrvoje Smolcic Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Već u drugoj minuti nastavka Rijeka je imala dobru situaciju. Ampemov ubačaj s desne strane napada Čolak je udarcem glavom s osam metara proslijedio malo pored suprotne vratnice.

Nakon potpunog zatišja u 53. minuti smo svjedočili blokiranom udarcu Marina u dobroj situaciji na šesnaest metara poslije čega je uslijedila brza kontra gostiju u kojoj je u završnici Vukčić odigrao lijevo za Drmića, ali on je iz odlične pozicije s petnaestak metara bio neprecizan i poslao loptu pored suprotne vratnice.

Dvije minute poslije odličnu kontru igraju ‘Narančasti’, Marin savršeno poslužuje desno u prostor Delića (ušao u 54. umjesto Bilića) čiji je prizemni udarac s trinest metara u suprotni kut odličnom reakcjiom obranio istrčali Zlomislić!

Na drugoj strani je u 58. minuti neodlučni Rogić uspio obraniti pokušaj Vukčića iz teške pozicije s lijevog ruba peterca.

Uslijedio je period u kojem je Šibenik češće imao posjed i vodio igru, ali bez kvalitetnih dolazaka u posljednju trećinu. Tek u 75. minuti svjedočimo novom poslu za vratare, Marin je iz slobodnog udarca po sredini s dvadeset metara pucao u okvir, bez ikakvih problema njegov je pokušaj ukrotio Zlomislić.

Rijeka se pred Rogićem ‘ponovno ukazala’ u 80. minuti kada je jednu dugu loptu primio Abass i zapucao s osamnaest metara prizemno u desni kut za sigurnu obranu domaćeg vratara.

U 84. minuti za domaće je u igru umjesto Nike Raka ušao hrvatski U17 reprezentativac Viktor Damjanić i sa svojih 16 godina i četiri dana postao jedan od najmlađih debitanata Prve HNL, najmlađi je sadašnji napadač Lokomotive Marko Dabro koji je sa 16 godina i 2 dana debitirao u dresu Cibalije.

M. Jakoliš je odličnim prodorom u 87. minuti probio desnu stranu gostujuće obrane, sjurio se do ruba peterca odakle je odigrao povratno, a loptu neopreznim odbijanjem malo pored bliže vratnice u korner poslao Ampem.

Do kraja susreta Šibenik je nastojao stići do izjednačenja, ali bez konkretnih prijetnji, posljednji takav pokušaj domaćina u zadnjim sekundama igre prekršajem je zaustavio Smolčić, koji je za to nagrađen i opomenom zbog koje će propustiti derbi okršaj s Hajdukom u sljedećem kolu.

Slijedi nam reprezentativna pauza tijekom koje će se okončati grupna faza europskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru, a nakon iste Šibenik će u 16. kolu gostovati na Aldo Drosini kod Istre 1961, a Rijeka na Rujevici biti domaćin Hajduku.