HHO: Policija postupila po pravu, ali s pomanjkanjem političkog senzibiliteta

Autor:

Marko Lukunic/PIXSELL

Izvršni odbor Hravtskoga helsinškog odbora za ljudska (IO HHO) ocijenio je u subotu da je privođenjem dvojice pravoslavnih vjernika iz BiH koji su bez boravišne i radne dozvole uređivali ograde oko manastira Sv. Jovana u Jasenovcu, policija postupila pravno ispravno, ali je pokazala pomanjkanje socijalno-političkog senzibiliteta budući da svojim postupkom “ide na ruku onima koji u posljednje vrijeme govore o progonu srpskog stanovništva, posebno pravoslavnih vjernika” u Hrvatskoj.

IO HHO u svojoj Izjavi br.6  podsjeća kako su hrvatski mediji objavili vijest o privođenju Jovice Rudića i Miroslava Ilića, koji su volontirali u uređivanju ograde oko manastira Sv. Jovana u Jasenovcu, smještenog u blizini koncentracijskog logora, jer su zatečeni kako rade dozvole za boravak. Kažnjeni su s po 7000 kuna zbog povrede Zakona o strancima te po 500 kuna na ime troškova prekršajnog postupka i izrečena im je mjera udaljavanja iz Hrvatske na tri mjeseca počev od 9. veljače.

“Rudić i Ilić ‘slučajno’ su zatečeni prilikom popravljanja ograde oko samostana Sv. Jovana u ulici Hrvatskih branitelja. Policija je najvjerojatnije pristigla temeljem dojave ‘pasardana’ hrvatstva koji žive u blizini manastira”, navodi HHO. Dodaje da su njih dvojica popravljali ogradu i uređivali okoliš oko manastira uoči arhijerejskoga Sabora Srpske pravoslavne crkve (SPC) koji će se ondje održati 24. veljače. Istovremeno će biti sahranjeni posmrtni ostatci dvojice vladika sahranjenih u crkvi Sv. Trojice u Pakracu, čije su kosti izvađene iz grobnice tijekom Domovinskog rata i razbacane dok je crkva bila pod kontrolom hrvatske vojske, a crkva je tada i opljačkana. Pravoslavni vjernici kasnije su sakupili kosti i sakrili ih.

“Iako su policija i sud s formalno-pravnog stajališta postupili ispravno, ne možemo se oteti dojmu da su pokazali pomanjkanje socijalno-političkog senzibiliteta, budući da svojim postupkom idu na ruku onima koji u posljednje vrijeme govore o progonu srpskog stanovništva, posebno pravoslavnih vjernika u RH. Pitamo se hoće li državni organi tako postupati i prema građanima Hrvatske ili drugih država koji dobrovoljno rade na crkvama, ogradama i drugim objektima u vlasništvu Katoličke crkve ili neke druge vjerske zajednice”, ističe HHO.

HHO: Pozivamo na razboritost čimbenike u državi, društvu, Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Katoličkoj crkvi

Navodi kako se i privođenje i protjerivanje i arhijerejski Sabor u Jasenovcu događaju u trenutku dok se u javnosti, na inicijativu Pravoslavne crkve, uz podršku pape Franje i Katoličke crkve u Hrvatskoj nastoji potaknuti ekumenski dijalog u ozračju nastojanja da se rasvijetlli uloge blaženoga kardinala Alojzija Stepinca u Nezavisnoj državi Hrvatskoj (NDH). Upozorava i da su odmah oživjele rasprave o zlosretnim događajima u koncentracijskom logoru Jasenovac.

“Neosporno je da postupak policije ne doprinosi smanjenju međunacionalnih tenzija u hrvatskom društvu. No jednako tako upitno je koliko odabir jasenovačkog manastira kao mjesta održavanja arhijerejskog Sabora SPC doprinosi stvaranju drugačije atmosfere, povoljnije za dijalog. IO HHO stoga poziva sve čimbenike u državi, društvu i u objema Crkvama na razum i razboritost. Smatramo da je potrebno voditi računa o povijesnom bremenu kojim su opterećeni odnosi dvaju naroda, dviju Crkava i dviju država, ali povijest ne smije biti uteg koji će blokirati okrenutost prema budućnosti prožetoj vrednotama, civilizacijskim vrijednostima i dostignućima utemeljenim na ljudskim pravima i ekumenizmu. Samo tako moguće je stvarati kvalitetnije i zdravije odnose između ovih dvaju naroda i Crkava kojima pripadaju”; stoji u Izjavi Izvršnog odbora HHO-a koju potpisuje predsjednik Ivan Zvonimir Čičak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)