HGK: Ubrzana digitalizacija donosi sve veće kibernetičke opasnosti

Autor:

Pixabay

Održana 5. SecureTech konferencija o sigurnosti informacijskih sustava

Proces digitalizacije dodatno se ubrzao zog pandemije koronavirusa. Mnogi rade od doma, a i školovanje se preselilo online, kupovina i mnoge druge aktinosti. Sve to sa sobom nosi veće rizike od kibernetičkih napada, a kako se od njih obraniti bila je glavna tema 5. konferencije o sigurnosti informacijskih sustava SecureTech koju je u četvrtak Sve to sa sobom nosi veće rizike od kibernetičkih napada, a kako se od njih obraniti bila je glavna tema 5. konferencije o sigurnosti informacijskih sustava SecureTech koju je

“Zajednica kibernetičke sigurnosti je pokazala svoju profesionalnost. Prema našem istraživanju, čak 47 posto profesionalaca je reklo da su zbog iznenadne i hitne selidbe poslovanja online morali zanemariti svoj primarni posao kibernetičke sigurnosti. Dobra vijest je da nismo vidjeli nikakve veće probleme zbog toga, samo 18 posto stručnjaka je prijavilo veće nepravilnosti u tom razdoblju, što dokazuje da su uspjeli sve riješiti na najbolji mogući način”, rekla je direktorica (ISC)2 Clar Rosso.

Tomislav Radoš, potpredsjednik za industriju i održivi razvoj HGK, istaknuo je kako je ključno podizati svijest o kibernetičkim prijetnjama. “I prije ove pandemije se na Internet gledalo kao na temeljno ljudsko pravo, a sada je on postao apsolutno neophodan za život, rad i školovanje. Međutim, paralelno s tim rastu i kibernetički napadi. To od nas traži da budemo spremniji na obranu i poduzmemo sve mjere za zaštitu podataka. Stoga danas želimo prezentirati nove alate za to i podijeliti znanje i iskustvo kako bi bilo što spremniji na nove izazove”, kazao je Radoš dodajući da je konačno osnovano tijelo za reviziju pametne specijalizacije čiji je član te da će se ta tema uskoro aktualizirati i kroz rad komorskih Udruženja.

Zamjenica državnog tajnika za razvoj digitalnog društva u Središnjem državnom ured za razvoj digitalnog društva Kristina Posavec također je upozorila na porast opasnosti zbog ubrzane digitalizacije.

“Sve je više prilika za kibernetičke napade i oni postaju sve sofisticiraniji. Stoga svaki korisnik treba voditi računa o odgovornom korištenju svojih uređaja. Rast upotrebe proizvoda spojenih na Internet dodatno podiže rizike, zato se posebna pažnja kibernetičkoj sigurnosti treba dati u svim proizvodnim procesima”, kazala je Posavec i naglasila da je Vlada postavila solidan okvir za razvoj kibernetičke sigurnosti u Hrvatskoj, ali da je podjednako važna i edukacija građana, odnosno pružatelja usluga.

Na konferenciji je sudjelovao i veleposlanik Izraela u Hrvatskoj Ilan Mor, koji je u svom izlaganju prepričao konkretan i svježi primjer kibernetičkog napada iz prakse. “Izraelska osiguravateljska tvrtka je hakirana od strane grupe Blackshadow. Ukrali su im podatke o kreditnim karticama i osjetljive privatne podatke građana te prijetili objavljivanjem ako im se ne isplati milijun dolara u bitcoinima. Dakle, i u zemlji poput Izraela, u kojoj se stvarno vodi računa o kibernetičkoj sigurnosti, moguće su takve stvari. To pokazuje da se ne smijemo uljuljkati u lažnu sigurnost, već moramo uvijek biti na oprezu i razvijati svoje obrambene sustave”, rekao ej mor.

Dodao je da je odgovorno ponašanje na Internetu najbolja prevencija, ali i naglasio da je važna i dobra infrastruktura. “Sve to dodatno dolazi do izražaja sada kada mnogi rade od kuće i sve se praktički preselilo online. Pokazalo se da je kibernetička sigurnost ključna za neometano poslovanje i razvoj, stoga joj moramo posvetiti dužnu pažnju”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.