Hajduk usprkos porazu u Portugalu izborio okršaje s Villarrealom

epa10114310 Vitoria de Guimaraes player Anderson Silva Silva scores a goal against Hajduk Split during their UEFA Europa Conference League qualification soccer match, held at D. Afonso Henriques stadium, in Guimaraes, Portugal, 10 August 2022.  EPA/HUGO DELGADO

EPA/HUGO DELGADO

Hajduk je ostvario plasman u play-off rundu Konferencijske lige. Bili su u uzvratnom susretu trećeg pretkola na stadiona Afonsa Henriquesa u Guimaraesu poražen od Vitorije rezultatom 1:0 (0:0), ali je s ukupnih 3:2 izborio utakmice s Villarrealom.

Domaćini su slavili lijepim golom Andersona već u 5. minuti susreta, a najbolju šansu da Hajduk izbjegne poraz je propustio realizirati Čolina sredinom prvog dijela.

Izabranici Valdasa Dambrauskasa će prvi sljedeći europski ispit imati 18. kolovoza kada će ih na zamjenskom stadionu u Valenciji ugostiti prošlosezonski polufinalist Lige prvaka.

Domaćini su već u 5. minuti susreta došli do pogotka. Ogawa je s lijeve strane pronašao Andersona, koji je između dva stopera Hajduka primio loptu, a onda je iz okreta sa 17 metara pogodio gornji desni kut Kalinićeva gola. Vratar gostiju je dirao loptu, no nije uspio upisati obranu.

Hajduk je nadomak izjednačenju bio u 23. minuti kada je Sahiti odlično proigrao Čolinu koji se u situaciji 1 na 1 s Varelom odlučio na lob, prebacio je golmana gostiju, ali i prečku.

Čolina je u šansi i četiri minute kasnije kada ga je ubačajem s lijeve strane uposlio Melnjak, ali sa sedam metara glavom šalje loptu iznad grede.

Domaćini su u 35. minuti dobro kombinirali iz slobodnog udarca, ali naposljetku Anderson s vrha peterca nije uspio zahvatiti loptu glavom i ozbiljnije ugroziti gol Kalinića.

Hajduk je dobru kontru odigrao u 44. minuti kada je Čolina u situaciju 1 na 1 s Varelom proigrao Sahitija, ali njegov udarac brani vratar Vitorije nakon čega je pomoćni sudac signalizirao zaleđe. Potom je došlo do sukoba među igračima gdje je Tiago po licu udario kosovskog ofenzivca, no prošao je samo sa žutim kartonom.

Još jedna sporna odluka suca Palabiyika uslijedila je u 47. minuti kada je Amaro na centru igrališta očigledno povlačanjem s leđa zaustavio Livaju, ali nije dobio drugi žuti karton.

U 54. minuti nakon prodora po lijevoj strani povratno dodavanje dolazi do Andersona koji je pucao s desetak metara iskosa, a od bloka Elezea lopta pogađa vanjski dio mreže.

Biuk se u 69. minuti odlično oslobodio Mage nakon čega je uputio ubačaj u peterac gdje Livaja nije uspio skrenuti loptu u gol Vitorije.

Domaćini su u 71. minuti ostali s igračem manje nakon što je drugi žuti karton zbog grubog prekršaja nad Krovinovićem na centru igrališta dobio Tiago.

U 83. minuti s ruba kaznenog prostora iskosa prvi kuta je gađao Lameiras, a to je bio lagan zadatak za Kalinića. Dvije minute kasnije isti igrač je u priliku izbacio Jotu koji iz dobre pozicije puca poviš gola.

Livaja je u 88. minuti proigrao Livaju koji šalje loptu pokraj stative nakon čega je pomoćni sudac označio zaleđe.

Najopasniju situaciju pred golom Hajduka domaćini su kreirali u petoj minuti sudačke nadoknade kada je nakon ubačaja iz kornera lopta šetala petercem, no nitko je nije uspio skrenuti u gol.