Hajduk pogotkom Umuta Nayira svladao Istru na Poljudu

03.02.2021., Split - 19. kolo Hrvatski telekom Prve HNL: Hajduk-Istra 1961.

Milan Sabic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 19. kola HT Prve lige Hajduk je na Poljudu rezultatom 1-0 (1-0) svladao Istru 1961 i tako stigao do sedme ligaške pobjede u sezoni.

Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je Umut Nayir u 16. minuti, a isti igrač propustio je realizirati kazneni udarac u 26. minuti.

Prvu konkretnu prijetnju kreirali su domaćini kada je Jakoliš u 3. minuti ubacio s desne strane napada, a u sredini na šest metara prvi na lopti bio Jairo, no njegov udarac glavom išao je ravno u dobro postavljenog Lučića.

Veoma angažirano je krenuo Hajduk na početku. U 7. minuti blokiran je pokušaj Atanasova s osamnaest metara, lopta je otišla malo pored vratnice. Iz dva vezana ubačaja iz kuta domaći nisu konkretnije ugrozili gostujućeg vratara.

‘Bilima’ se pritisak isplatio već u 16. minuti. Nakon neuspjelih pokušaja kroz sredinu i nekoliko sretnih odbijanja lopta dolazi desno do Todorovića koji ‘valja’ Vojkovića i dodaje oštro na dva metra u sredinu gdje je pored Šutala i Ivančića prvi na lopti Nayir koji mirno trese mrežu za 1-0 i svoj drugi pogodak u 11. Prva HNL nastupu.

U 25. minuti, nakon tri minute VAR provjere, Lovrić dosuđuje kazneni udarac za domaćina. Prvotno su suci na terenu označili zaleđe Jaira u završnici akcije, nakon njegovog udarca lopta je u ruku pogodila Tomaševića, a u nastavku Nayir s nekoliko metara u padu šalje loptu pored vratnice. U konačnici je zbog igranja rukom Tomašević dobio opomenu, a Hajduk penal, koji nije realizirao Nayir. Turski napadač pogodio je vratnicu, a u nastavku su gosti uspješno izašli i otklonili opasnost po svoja vrata. Bio je ovo šesti kazneni udarac koji igrači Hajduka nisu iskoristili u ovosezonskom izdanju prvenstva. Najstrožu kaznu u pogotke za ‘Bile’ tri puta nije pretvorio Caktaš, jednom Jairo, jednom Jradi, te sada i Nayir.

‘Zeleno-Žuti’ su prvi put zaprijetili u 30. minuti kada je na ubačaj s lijeve strane u petercu loptu primio Špoljarić, uspio se okrenuti prema vratima i uputiti udarac, no bilo je to nedovoljno jako i ravno u dobro postavljenog Posavca.

Četiri minute poslije Hajduk je imao priliku za kvalitetniju kontru, loptu je povukao Nejašmić, no Nayir je svojim kretanjem u potpunosti zatvorio Jaira i prostor lijevo, u konačnici Nejašmić pokušava dodati desno gdje nema nikoga i tako propada obećavajuća kontra ‘Bilih’.

U 35. minuti Lisica je uputio udarac (?) skoro s centra terena, lopta je išla sporo, ali pod samu gredu, Posavec je imao vremena mirno reagirati i upisati još jednu obranu.

Lovrić i VAR kolege Bel i Tomas u 43. minuti nakon kratke tihe provjere donose odluku da u okršaju Todorovića i Šutala nakon kornera za goste nije bilo elemenata za najstrožu kaznu za Istru.

Do kraja poluvremena, samo tri minute sudačke nadoknade, nije bilo konkretnijih uzbuđenja pred vratarima te se na odmor otišlo s minimalnom prednošću domaćina.

I u nastavku prvi prijete domaći. Lijepu akciju začeo je Jairo, u završnici Jakoliš s desne strane ostavlja natrag za Jurića, čiji prizemni udarac s osamnaest metara u sami kut kvalitetno brani Lučić i odbija u korner.

Istra je bila aktivnija i nešto dominantnija momčad u drugom dijelu, no pravih izazova za Posavca nije bilo, kao ni za Lučića na drugoj strani. U 60. minuti Vušković griješi u dodavanju i gosti igraju brzu polukontru, no pravovremenim istrčavanjem Posavec u posljednji trenutak odnosi loptu ispred Lončara.

Vrlo siromašan drugi dio smo gledali. Mnoštvo pogrešaka na jednoj i na drugoj strani, nešto suvislija igra gostiju, no bez konkretnih dolazaka u posljednju trećinu.

U 87. minuti Šipoš je po oduzetoj lopti pobjegao po lijevoj strani napada te prizemno ubacio u sredinu prema Guzini, no Posavec uz manje probleme ipak hvata loptu i čuva svoja vrata.

Hajduk je konačno povezao nekoliko suvislih dodavanja u 90. minuti, akciju je slabašnim udarcem s ruba šesnaesterca okončao Atanasov, Lučić nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

U posljednjoj od četiri minute sudačke nadoknade Dolček je dobro podvalio u prostor za Čuića, no njegov udarac iskosa s pet metara dobrom je reakcijom obranio Lučić. Bila je to ujedno i posljednja akcija na utakmici.

Hajduk u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Istra 1961 na Aldo Drosini biti domaćin Dinamu.