Hajduk golovima Melnjaka i Livaje svladao Istru u Puli, susret odigran bez VAR-a

17.07.2022., stadion Aldo Drosina, Pula - SuperSport HNL, 01. kolo, NK Istra 1961 - HNK Hajduk.  Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Srecko Niketic/Pixsell

U posljednjoj utakmici programa 1. kola SuperSport HNL-a Hajduk je pred 4 246 gledatelja na Aldo Drosini rezultatom 0-2 (0-1) svladao Istru 1961 te se time pridružio Dinamu, Osijeku, Rijeci i Slavenu koji su pobjedama otvorili novu sezonu.

Strijelci za slavlje momčadi Valdasa Dambrauskasa bili su Dario Melnjak u 43. te Marko Livaja u 60. minuti igre.

Po početku susreta službeni komentator obavijestio je javnost da će se ovaj dvoboj odigrati bez VAR sustava jer je, eto, jedino ta prostorija ostala bez struje, što je nerješiv problem s kojim su se organizatori pomirili i odlučili da ovaj dvoboj (spletom okolnosti) bude jedini bez video nadzora u prvom kolu.

Dvoboj su tako Fran Jović i Luka Pušić, koji su iz Zagreba došli kako bi ‘VAR-ili’, odgledali s tribine, a hoće li se njihov dolazak smatrati odrađenim poslom i zasluženom dnevnicom – ne znamo.

Iako se igralo aktivno s obje strane, konkretnih proboja do posljednje trećine i kvalitetno kreiranih prostora za dobre pozicije nismo se nagledali. Prvi udarac na utakmici vidjeli smo u 13. minuti kada se Mikanović iz velike udaljenosti odlučio ‘okušati sreću’, poslao je loptu pristojno pored desne vratnice Majkićevih vrata.

Tempo igre, u kojem je Hajduk generalno dominirao posjedom, ali s istim igrao vrlo okomito dok je Istra zaista brzo izlazila u raspored za kontre i polukontre, rezultirao je uzbuđenjima na obje strane terena u 21. minuti.

17.07.2022., stadion Aldo Drosina, Pula – SuperSport HNL, 01. kolo, NK Istra 1961 – HNK Hajduk. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Prvo je daleko istrčali Majkić izgubio posjed od strane Mlakara poslije čega je s desne strane napada uslijedio njegov ubačaj prema Livaji, ali domaćini to bez veće drame uspješno otklanaju i vrlo brzo u kontru izbacuju Barišića koji bježi po lijevoj strani napada. 19-godišnjak (na posudbi iz Dinama) se sjurio u šesneasterac, prevario na trenutak Mikanovića i zbog dobrog postavljanja Mikanovića i Simića bio primoran gađati suprotni kut gdje je ataktivnom i sigurnom reakcijom prvu obranu upisao Kalinić.

Hajduku se najviše prostor otvarao na lijevoj strani gdje je Biuk bio taj ‘ispušni ventil’ gostujućih izlazaka, ali mladi nogometaš nije nikako uspijevao konkretnije iskoristiti svoje pozicije, baš kao i u 31. minuti kada je još jedan njegov bijeg i udarac iz izgledne pozicije završio u pravovremenom i kvalitetnom bloku domaćih braniča.

‘Bili’ su svoj pristup uspjeli naplatiti u 43. minuti igre kada su domaćini otklonili nekoliko povezanih napada gostiju, a zatim je u samoj završnici s desnog ruba šesnaesterca Grgić ubacio zahtijevnu loptu u sredinu gdje se Melnjak postavio ispred Galilee i prekrasnim dodirom proslijedio loptu s ruba peterca u lijevi kut za 0-1 i veliko slavlje gostiju. ‘Zeleno-Žuti’ su u ovoj situaciji (dojam je neutemeljeno) protestirali kod suca Tihomira Pejina jer je u začetku ‘trećeg’ napada Hajduka Bradarić pao i ostao ležati u šesnaestercu nakon duela s (pokazat će se) strijelcem Melnjakom kojem je to bio drugi ligaški pogodak u dresu Hajduka, ukupno šesti u 82. S/HNL nastupu.

Prvo uzbuđenje u nastavku kreirala je Dambrauskasova momčad u 48. minuti igre kada je Livaja rukom primio jednu dugu loptu i uspio prevariti čuvare te matirati i Majkića, ali slabašnim udarcem omogućio je Hujberu da nakratko otkloni opasnost, u nastavku Biuk ponovno pada u jednom duelu, ali Pejin je na sve ostao nijem. Na njegovu sreću u prvoj situaciji Livaja nije zabio neregularan pogodak, a o drugoj situaciji ne možemo suditi jer režija nije uspjela uhvatiti relevantan kadar trenutka kada je Biuk pao.

Konstantan je bio pritisak Hajduka na zadnju liniju Garcijine momčadi. U 53. minuti Biuk si je na lijevoj strani napada uspio stvoriti prostor te iskosa s dvanaest metara snažno zapucati po sredini pod gredu, atraktivnom paradom mrežu je u toj situaciji sačuvao 22-godišnji Majkić.

Hujberov ‘optimističan’ pokušaj u 58. minuti bio je kratkotrajan bljesak domaćina. Iz zaista teške pozicije iskosa desno s ruba šesnaesterca zagrijao je udarcem u bliži kut dobro postavljenog i sigurnog Kalinića.

Tri minute poslije vratar Istre ipak je morao još jednom po loptu u mrežu. Nakon lošeg otklanjanja opasnosti glavom od strane Hujbera lopta je u visokom luku pala na rub peterca gdje Majkić krivom procjenom omogućuje Livaji da se izbori za poziciju, u konačnici odbijanjem lopte od Galilee i za korner. Neutemeljeno je u ovoj situaciji grubo prema sucu protestirao Majkić, a nakon tog ubačaja iz kuta i kratke akcije ubačaj Biuka, Livaja glavom s osam metara snažnim udarcem pogađa mrežu za 0-2 i svoj 35. pogodak u 50. S/HNL nastupu.

17.07.2022., stadion Aldo Drosina, Pula – SuperSport HNL, 01. kolo, NK Istra 1961 – HNK Hajduk. Valdas Dambrauskas i Gonzalo Garcia. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Nakon povećanja vodstva gosti su drastično smanjili napadački intezitet i strpljivom igrom kontrolirali događanja na terenu. Uslijedio je period generalne dominacije Istre u posjedu, ali iz istog osim nekoliko dobrih proboja do zadnje trećine nisu domaćini uspjeli iskombinirati te su gosti uz dosta požrtvovnosti na vrijeme otklanjali eventualne prijetnje za svog vratara.

Posljednju dobru situaciju na utakmici vidjeli smo od strane ‘Bilih’ u trećoj od pet minuta sudačke nadoknde, Lovrencsics je odradio cijeli posao probojem lijeve strane suparničke obrane, u konačnici je i kvalitetno ubacio povratnu u sredinu za Sahitija, ali on nije uspio dobro zahvatiti loptu te je iz čiste situacije pucao daleko preko okvira vrata.

U sljedećem kolu Istra će ponovno biti domaćin, u Pulu ‘Zeleno-Žutima’ stiže Varaždin koji je ranije danas 0-1 rezultatom poražen doma od Slaven Belupa, dok će Hajduk za vikend biti bez prvenstvenih obveza jer je Rijeka zbog europskih izazova iskoristila mogućnost odgode jedne ligaške utakmice.