Hajduk do boda u 96. minuti! Po dva pogotka Umuta i Krstanovića za remi Hajduka i Slaven Belupa na Poljudu

07.04.2021., Split-Zaostali susret 21. kola Hrvatski Telekom Prve HNL: Hajduk - Slaven Belupo.Krstanovic Ivan

Ivo Cagalj/PIXSELL

U zaostaloj utakmici 21. kola HT Prve lige Hajduk i Slaven Belupo su na Poljudu odigrali neriješenih 2-2 (1-0).

‘Bile’ je u vodstvo pogotkom u 22. minuti doveo Umut Nayir, a u 41. zbog udaranja Karla Lulića rukom u lice crveni karton je dobio Nihad Mujakić i ostavio momčad s igračem manje. U nastavku ‘Farmaceuti’ do preokreta dolaze zahvaljujući 105. i 106. Prva HNL pogotku Ivana Krstanovića, koji je Lovru Kalinića matirao u 65. i 69. minuti. Konačnih 2-2, na još jednu asistenciju Marka Livaje, postavio je Umut Nayir u 96. minuti utakmice.

Krstanović je današnjim učinkom stigao do posebnog rekorda, naime do današnjeg dana Davor Vugrinec i Igor  Cvitanović zajedno s Krstanovićem dijelili su rekord po broju postignutih pogodaka jednom klubu (14). Obojica su po 14 pogodaka zabili Osijeku, Krstanović je isto toliko zabio Istri, a od danas je brojka Krstanovićevih pogodaka protiv Hajduka 16, što je ujedno i novi rekord golova za jednog igrača protiv jednog kluba.

Uvodno su gosti visoko postavljenom zadnjom linijom kontrolirali događanja na travnjaku, a prvu spomena vrijednu situaciju na susretu vidjeli smo u 4. minuti kada se Lulić iz prekida s lijeve strane odlučio na slabašan dalekometni pokušaj s kojim kapetan domaćih Kalinić nije imao ni najmanjih problema.

Na isteku 18. i početku 19. minute aktivni ‘Farmaceuti’ ponovno prijete. Prvo je Čolina u pokušaju izlaska iz pritiska gostiju izgubio loptu od strane Boseca, Lulić atraktivno petom igra desno u prostor za Knolla, koji u pokušaju zaobilaska Simića odlazi previše desno i iz ‘mrtvog kuta’ puca uz bližu vratnicu, Kalinić sigurno odbija u korner. Iz tog ubačaja iz kuta Glavčić ubacuje na pet metara gdje je neobjašnjivo usamljen ostao Prce te jednako tako neobjašnjivo uspio promašiti loptu i propustio veliku, veliku priliku svoje momčadi!

Hajduk do rezultatske prednosti dolazi iz svoje prve konkretnije prijetnje prema Filipovićevim vratima. Dimitrov je iz vlastite polovice odigrao dugu loptu desno za Livaju, on savršenim dodavanjem u sredini na šest metara poslužuje Umuta, koji je pored Božića prvi na lopti i spretno iz prve pogađa suprotni kut za 1-0 i svoj peti pogodak u 17. ligaškom nastupu za ‘Bile’.

Tijekom cijelog prvog dijela obje momčadi nisu se libile raditi učestale obične i grublje prekršaje (ukupno 24 u poluvremenu), a takav pristup kulminirao je u 41. minuti kada su, nakon što je lopta napustila granice igrališta, u okršaj ušli Lulić i Mujakić. Hajdukov branič u ovoj je situaciji potpuno izgubio živce te je udario rukom u lice suparnika za što mu je sudac Pečarić odmah pokazao izravan crveni karton. Lulić je za svoj doprinos ovom okršaju nagrađen žutim kartonom, a odluka glavnog suca ubrzo je i potvrđena od strane VAR kolega te je Hajduk ostatak susreta igrao s igračem manje.

Do kraja poluvremena Hajduk je u posljednjoj od tri minute sudačke nadoknade imao vrlo dobru situaciju u protivničkom šesnaestercu, no ubačaj Livaje s desne strane na suprotnu, dva metra od vrata uspio je ispred Atanasova u korner odbiti Bosec i time, što se prilika tiče, zaključiti prvi dio.

Uvodno u drugom dijelu je Hajduk, iako je imao igrača manje, bio taj koji je kontrolirao događanja na travnjaku, no nije Tramezzanijeva momčad uspjela konkretno zaprijetiti Filipoviću. Gosti negdje od 55. minute konačno preuzimaju kontrolu igre, a u spomenutoj minuti i prvi put u drugom dijelu prijete. Knoll je primio loptu na sedamnaest metara okrenut leđima, te uspio uputiti udarac s ruba šesnaesterca, no Kalinić s tim pokušajem nije imao ozbiljnijeg posla.

‘Farmaceuti’ do rezultatskog preokreta stižu u svega četiri minute i to preko Hajdukovog ‘krvnika’ Ivana Krstanovića. 38-godišnjak prvo je u 65. minuti, na ubačaj Gode s lijeve strane napada, u petercu pored zakašnjelog Dimitrova i neodlučnog Kalinića dodirom s četiri metra poslao loptu u mrežu za 1-1. Samo četiri minute poslije Čolina loše odbija u pokušaju otklanjanja opasnosti, na dvadeset metara Krstanović puca udarcem iz prve, lopta na putanji pogađa Dimitrova i vara Kalinića za 1-2 gostiju i Krstanovićev 106. pogodak u 278. Prva HNL nastupu. Ovim učinkom napadač Slavena izjednačio se na ljestvici najboljih strijelaca lige s Miljenkom Mumlekom.

Na isteku 90. minute suci su nas zabavili velikom raspravom o tome može li trener gostiju Stipić napraviti još jednu promjenu. Naime, prethodno su gosti mijenjali po jednog igrača u tri intervala, no jedna od tih promjena odrađena je na poluvremenu što ne ulazi u ukupnu kvotu od tri intervala za pet promjena. Nakon skoro tri minute vijećanja glavni sudac Goran Pečarić i četvrti sudac Dario Kulušić usuglasili su se da je tome zaista tako pa je u 93. minuti konačno obavljena promjena.

I kada je već izgledalo da će Slaven Belupo stići do pobjede, Hajduk u šestoj minuti sudačke nadoknade stiže do izjednačenja. Prekid je izveo Fossati, Livaja s ruba šesnaesterca igra petom u prostor za Umuta, koji s jedanaest metara drugi put na susretu matira Filipovića za konačnih 2-2!

U 28. kolu Hajduk će u Puli na Aldo Drosini biti gost Istre 1961, dok će Slaven Belupo u Koprivnici na svom Ivan Kušek Apaš stadionu biti domaćin Osijeku.