Guterres naftne i plinske kompanije nazvao pohlepnima: “Zarađuju rekordno preko leđa siromašnih”

Autor:

epa10101611 United Nations Secretary-General Antonio Guterres addresses the Tenth Review Conference of the Parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT) at United Nations headquarters in New York, New York, USA, 01 August 2022. The NPT is an international treaty intended to prevent the spread of nuclear weapons and promote the safety of nuclear energy, with the long term objective of achieving complete disarmament.  EPA/JUSTIN LANE

EPA/JUSTIN LANE

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres kritizirao je u srijedu “pohlepu” velikih naftnih i plinskih kompanija koje ostvaruju rekordnu zaradu “preko leđa najsiromašnijih” zahvaljujući krizi koju je prouzročio rat u Ukrajini, pozivajući vlade da ih oporezuju.

“Nemoralno je da naftne i plinske kompanije ostvaruju rekordnu zaradu zahvaljujući ovoj energetskoj krizi, preko leđa najsiromašnijih stanovnika i zajednica, pri čemu klima plaća golemu cijenu”, rekao je Antonio Guterres na tiskovnoj konferenciji u prigodi objavljivanja trećeg UN-ova izvješća o međunarodnim posljedicama ruske invazije na Ukrajinu.

“Pozivam sve vlade da oporezuju pretjeranu zaradu i iskoriste taj novac za pomoć najranjivijima u ovim teškim vremenima”, dodao je, ocijenivši da su najveće naftne i plinske tvrtke u prvom tromjesečju 2022. zaradile gotovo 100 milijarda dolara.

“Pozivam ljude da pošalju jasnu poruku industriji fosilnog goriva i njezinim financijašima: ta smiješna pohlepa kažnjava najsiromašnije i najranjivije uništavajući naš jedini zajednički dom, planet”, istaknuo je Guterres.

Nakon prošle analize u lipnju, “utjecaj krize kupovne moći osjeća se dublje i šire u svijetu”, ističe se u izvješću.

Ujedno se upozorava da bi do kraja 2022. oko 345 milijuna ljudi u 82 zemlje moglo naći u situaciji prehrambene nesigurnosti, što je 47 milijuna više zbog ovog rata.

U tom smislu u izvješću koje se napose bavi “velikom energetskom krizom”, poziva se vlade da prepoznaju najranjivije stanovnike i omoguće im “pristupačne” energente.

Kako bi se uhvatilo u koštac s krizom a da se ne dovedu u pitanje obveze glede ublažavanja klimatskih promjena, napose se poziva vlade da poduzmu korake radi smanjenja potražnje za energentima (štednja grijanja i klimatizacije, smanjenje zračnog prometa, obnova zgrada) i ubrzaju razvoj obnovljivih izvora energije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.