Gržan i Murić strijelci u remiju Rijeke i Istre na Rujevici

14.2.2021., Rujevica, Rijeka - Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, HNK Rijeka - NK Istra. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 21. kola HT Prve lige Rijeka i Istra 1961 su na Rujevici odigrali neriješenih 1-1 (1-1).

Strijelac vodećeg pogotka na susretu za momčad novog/starog stratega ‘Zeleno-Žutih’ bio je Šime Gržan u 5. minuti, a konačnih 1-1 postavio je Robert Murić samo tri minute poslije.

Nakon dva uvodna udarca domaćih iz daljine, s kojima Lučić nije imao ni potrebu za reakcijom, uslijedio je ‘totalni spektakl’.

Prvo ‘Zeleno-Žuti’ iz odlične polukontre koju su začeli Lončar i Blagojević stižu do rezultatske prednosti u 5. minuti. Odlično je Bogojević iz sredine vertikalno kroz srce obrane u jedan na jedan s Nevistićem izbacio Gržana, a igrač Osijeka na posudbi u Puli mirno koristi priliku i s petnaest metara posprema loptu od stative u mrežu za 0-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 18. u 174. Prva HNL nastupu.

Samo tri minute poslije ‘Bijeli’ stižu do izjednačenja! Loše je gostujuća obrana reagirala na ‘ponovljeni napad’ domaćih, u završnici Andrijašević na dodavanje Mudražije dodirom izbacuje Murića desno kojeg je pokušao blokirati Tomašević, no Murić preciznim udarcem iskosa sa sedam metara posprema loptu u suprotni kut za 1-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 14. u 55. Prva HNL nastupu.

U 11. minuti već je treći put na susretu lopta završila u mreži! Gržan je iskoristio zbunjenost domaćih braniča i odlično odigrao u sredinu za Lončara koji s pet metara matira Nevistića, Kulušić pokazuje na centar, no na asistenciju VAR sudaca Bela i Petrovića odlazi pogledati situaciju na monitor zbog navodnog igranja rukom Gržana u začetku akcije. Nakon poduže provjere, na temelju posljednjih izmjena pravila igre (prema kojima je svaki dodir napadača rukom -od ramena pa niže -neposredno prije pogotka – prekršaj), Kulušić označava igranje rukom krilnog napadača gostiju i ne priznaje pogodak.

Nije baš ‘najsretnije’ kontrolirao događanja na terenu Kulušić. Spomenimo prvo da je što se nogometa tiče jedina spomena vrijedna situacija u narednom periodu bio pokušaj Andrijaševića u 26. minuti nakon dodavanja Pavičića s desne strane napada, no njegov udarac sa sedam metara otišao je iznad okvira vrata.

S druge strane smo u međuvremenu svjedočili čak pet dodijeljenih javnih opomena. Redom je Kulušić u bilježnicu upisivao Pavičića u 9., Gonzaleza u 16., Arsenića u 27., Mudražiju u 32. i Tomaševića u 34. minuti. Za raspravu o kriteriju dodijele kartona definitivno postoji prostor.

Konkretnijim prilikama siromašan susret smo gledali na Rujevici, u 40. minuti Lončar se s lijevog ruba šesnaesterca odlučio na prizemni udarac u bliži kut s kojim Nevistić nije imao problema, baš kao ni njegov kolega na suprotnoj strani s pokušajem Andrijaševića tri minute poslije.

Do kraja poluvremena, tri minute sudačke nadoknade, sve što smo spomena vidjeli je još jedan start za žuti karton na susretu, trebao ga je zaraditi Slavko Blagojević zbog veoma opasnog starta nad Pavičićem na centru, no izgleda da Kulušić nije tako doživio neoprezan potez kapetana gostiju.

Nastavak otvoren ‘u duhu’ prvog dijela, žuti karton za Galileu u 46. minuti zbog lakta u glavu Menala tijekom duela u skoku. Ovdje smo također još jednom svjedočili nedozvoljenoj upotrebi VAR sustava u Prvoj HNL, glavni sudac Kulušić uopće nije sudio prekršaj u ovoj situaciji, a asistenciju kolega za ovakve i slične slučajeve smije koristiti samo u slučaju potencijalnog izravnog crvenog kartona.

Prvi posao za vratare u drugom dijelu vidjeli smo u 53. minuti kada se Andrijašević okrenut leđima prema vratima nekako uspio izboriti za poziciju za udarac, snažan pokušaj s trinestak metara s kojim dobro postavljeni Lučić nije imao problema. Vrijedi spomenuti da je u 49. minuti Gržan nakon pogreške Štefulja izlazio prema vratima domaćina i pao u šesnaestercu nakon duela s protivničkim braničem, Kulušić i VAR kolege ostali su nijemi, a profesionalni režiser nije nas počastio usporenom snimkom događaja, pa ne možemo suditi o opravdanosti (ne)donešenja odluke.

S obzirom na to da se pred vratarima nije događalo ništa konkretno, vrijedi istaknuti da je Kulušić s ‘pustim kartonima’ uvelike smirio igrače obiju momčadi, koji mu realno svojim pristupom igri u prethodnom periodu nimalo nisu olakšavali posao.

Osmi opomenuti igrač na susretu bio je Bosančić, koji je sankcioniran u 70. minuti poslije duela s Kulenovićem u izglednoj situaciji za domaće.

Iz tog prekida Rijeka je imala odličnu situaciju za pogodak, Arsenić je na ubačaj ostao nečuvan na pet metara i nekako uspio poslati loptu pored okvira vrata!

Bio je ovo period kada je Rožmanova momčad izgledala dosta opasnije po protivnička vrata, primarno iz ‘mrtve igre’. U 74. minuti nakon ubačaja iz kuta i gužve u petercu Andrijašević s dva metra pogađa protivničke igrače i propušta realizirati još jednu veliku priliku ‘Bijelih’.

Nakon tog ubačaja iz kuta domaći ponovno prijete, ovaj put je Kulenović pokušao glavom s pet metara, loptu koja se odbila od travnjaka uz manje je probleme na gol liniji ukrotio Lučić.

Jumićeva momčad odličnu je situaciju imala u 80. minuti kada je Gržan odradio većinu posla lijevo, suigrači odvukli obranu prema naprijed, a on odigrao kvalitetno u sredinu za Blagojevića koji iz prve poteže s ruba šesnaesterca i šalje loptu pristojno preko okvira vrata.

U narednom periodu zabilježili smo po jedan dalekometni pokušaj na svakoj strani, prvo je Mudražija iz voleja iskosa s desne strane ruba šesnaesterca potegao poslije ubačaja iz kuta, lopta je u 87. minuti otišla malo pored suprotne vratnice. Tri minute poslije Lisica s desne strane napada ostavlja za Blagojevića koji s preko dvadeset metara puca visoko u bliži kut, nesigurni Nevistić uspješno odbija loptu u korner.

Do kraja utakmice, šest minuta sudačke nadoknade, uzbuđenja pred vratarima nismo vidjeli, ali zato jesmo još dva žuta kartona (ukupno jedanaest) koji su dodijeljeni Smolčiću zbog prekršaja i Lučiću zbog odugovlačenja igre. Prethodno prekršaju Smolčića za karton, Kulušić nije sudio čisti prekršaj nad Mudražijom na rubu šesnaesterca gostiju.

Rijeka u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok je Istra na Aldo Drosini domaćin Varaždinu. Podsjetimo, sraz Hajduka i Slaven Belupa odgođen je zbog koronavirusa u momčadi ‘Bilih’, brojka zaraženih u redovima splitskog prvoligaša se nakon posljednjih testiranja popela na 20 od ukupno 33 člana kluba koji su putovali u Osijek i Rijeku.