Grk Tentoglou uzeo zlato u dalju, Portorikanka Camacho-Quinn na 100 prepone, Sifan Hassan pala pa pobijedila u kvalifikacijama na 1500

epa09386770 Jasmine Camacho-Quinn (C) of Puerto Rico on her way to win the gold medal in the women's 100-meter hurdles final at the 2020 Tokyo Summer Olympics in Tokyo, Japan, 02 August 2021.  EPA/PETER KLAUNZER EDITORIAL USE ONLY

EPA/PETER KLAUNZER EDITORIAL USE ONLY

Više nego zanimljivo bilo je muško finale skoka u dalj. Kubanac Juan Miguel Echevarria je bio u vodstvu do zadnje serije sa 8.41, da bi u zadnjem skoku Grk Miltiadis Tentoglou doskočio na identičnih 8.41. Pravila su takva da se u ovakvoj situaciji gleda sljedeći najbolji rezultat, Grk je imao 8.15, Kubanac 8.09. Imao je Echevarria još jednu priliku u zadnjoj seriji, međutim ozljeda stražnje lože iz četvrte serije ga je spriječila da odradi još jedan skok. Broncu je uzeo još jedan Kubanac, Maykel Masso sa 8.21 iz prve serije. Tentoglou je aktualni europski prvak i vlasnik najboljeg rezultata sezone (8.60), dok je Echevarria aktualni nositelj srebra sa Svjetskog prvenstva a najbolji rezultat mu je 8.68.

Jasmine Camacho-Quinn je u polufinalnoj utrci na 100 metara prepone istrčala 12.26, olimpijski rekord i četvrti rezultat svih vremena, a u finalu joj je za zlato bilo dovoljno 12.37. Da bi osvojila prvo zlato u atletici za Portoriko Camacho-Quinn je pobijedila svjetsku rekorderku Kendru Harrison (12.52), dok je broncu osvojila Jamajčanka Megan Tapper sa 12.55. Portorikanka je na Igrama u Riju 2016. u polufinalnoj utrci zapela za osmu preponu i onda pala na devetoj, te ostala bez plasmana.

Osvajačica bronce na 100 metara, Jamajčanka Shericka Jackson je ispala već u kvalifikacijama na 200 metara. Jackson je u skupini završila četvrta, nakon što je, vjerojatno uvjerena da joj treće mjesto i prolaz neće izmaknuti, doslovno trčkarajući ušla u cilj. Međutim, vlasnica trećeg najboljeg ovogodišnjeg rezultata (21.82) završila je kao četvrta sa 23.26, identičnim vremenom kao Talijanka Dalia Kaddari, ali ipak za 4 tisućinke sporija.

Kasnije u polufinalu 200 metara Elaine Thompson-Herah, osvajačica zlata na 100 metara, pobijedila je sa osobnim rekordom 21.66, što je šesti rezultat svih vremena. Međutim, Thompson-Herah je u zadnjem dijelu utrke potpuno usporila, što bi moglo značiti da nas u finalu u utorak u 14:50 čeka strašno brza utrka.

U drugoj polufinalnoj utrci žena na 1500 metara Nizozemka Sifan Hassan, aktualna svjetska prvakinja, je pala na 380 metara prije cilja. Nije se predala, odmah se digla, poništila nekih 25 metara zaostatka i na kraju senzacionalno osvojila prvo mjesto u skupini sa 4:05.17.