GRABAR KITAROVIĆ: “General Bobetko vodio hrvatsku mladost u brojne bitke i pobjede”

Autor:

hina

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je na središnjoj svečanosti Dana dubrovačkih branitelja, otvaranju Ulice generala Janka Bobetka, kako je Bobetko u Domovinskom ratu vodio hrvatsku mladost u brojne bitke i pobjede, a da su mnogi njegovi suborci danas na najvišim dužnostima u obrambenom sustavu.

Podsjetila je na Bobetkov prijavak hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu 29. listopada 1992., nakon uspješne deblokade juga Hrvatske.
„Borili su se sinovi Hrvatskog zagorja, Zagreba i Siska, sinovi Imotske i Cetinske krajine, Vrgorca, Makarske i Omiša, Metkovića i Ploča, te dosta dragovoljaca iz drugih krajeva naše domovine; ovo što smo učinili smatramo svojim dugom prema narodu iz kojeg potječemo, a ono što ćemo učiniti i na što smo spremni jest ono što će se od nas tražiti za budućnost suverene i nezavisne Republike Hrvatske“, citirala je predsjednica generala Bobetka.
Dodala je kako su i danas te riječi putokaz Hrvatskoj vojsci kako služiti domovini i hrvatskome narodu, a mnogi suborci generala Bobetka iz tih operacija, poput generala i ministra Krstičevića i generala Šundova, obnašaju danas neke od najviših dužnosti u obrambenom sustavu.
„To je potvrda kako smo ostali na putu državotvorne politike predsjednika Tuđmana, ali i jamstvo kako Hrvatska vojska nikada neće zaboraviti riječi generala Bobetka“, rekla je Grabar Kitarović. Istaknula je kako su prije 28 godina agresorska JNA i razne četničke formacije iskalili sav bijes i nemoć na Dubrovnik, ali doživjeli vojni, politički i moralni poraz.
„Na ovim drevnim zidinama Dubrovnik je pokazao kako se sloboda brani do posljednjeg atoma snage i da se slobodan narod i grad ne predaje ni višestruko nadmoćnom neprijatelju. Slike razaranja i junačkog otpora Dubrovnika ojačale su našu odlučnost u obrani, a cijeli svijet je ponovno vidio istinu o ratu u Hrvatskoj“, rekla je predsjednica.
Dodala je kako je nakon obrane Dubrovnika Hrvatska vojska krenula u oslobađanje hrvatskog juga, a na dugačkom popisu pojedinaca koji su se junaštvom istaknuli u borbama za Rijeku dubrovačku i Konavle je i zapovjednik obrane Dubrovnika i junak Domovinskog rata general Nojko Marinović.
Na središnjoj svečanosti proslave Dana dubrovačkih branitelja u naselju Gruž ploču s imenom ulice zapovjednika južnog bojišta u Domovinskom ratu generala Janka Bobetka otkrili su gradonačelnik Mato Franković i Bobetkov sin Ivan.
Gradonačelnik Franković izjavio je da je general Bobetko, ‘veliki čovjek i veliki hrvatski sin’, poveo sve dubrovačke branitelje u oslobađanje juga Hrvatske.
„Trenutak oslobođenja značio je svjetlo u tunelu za sve građane u Hrvatskoj, jer je to bila prva operacija u kojoj je Hrvatska vojska krenula snažno naprijed i u oslobađanje cijele Hrvatske. Priznajemo da ga dosad mi u Dubrovniku nismo dovoljno dobro poštovali. Ali ovim činom na mali način se odužujemo tom hrvatskom sinu“, rekao je Franković.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je kako je nakon Vukovara i Škabrnje Dubrovnik bio vrhunac pohoda srpsko-crnogorskog agresora u Hrvatskoj. „General Bobetko je jedan od ključnih generala zaslužnih za slobodu, uz generala Nojka Marinovića i druge ključne ljude“, rekao je.
Načelnik Glavnog stožera OSRH Mirko Šundov istaknuo je kako su se dubrovački branitelji hrabro suprotstavili nadmoćnijem neprijatelju te odlučno i prkosno branili svoja ognjišta.
„Svjedočili su time hrvatski identitet, čast, hrabrost i slobodu. Unatoč vremenu koje prolazi, njihova žrtva nikad ne smije biti zaboravljena. Ugradili su svoje živote u temelje Republike Hrvatske“, rekao je Šundov, nazvavši generala Janka Bobetka ‘čovjekom impresivnog životopisa’ i ‘vrhunskim vojnim strategom’.
„U dugom nizu velikana koji su zadužili Dubrovnik general Bobetko svakako zauzima istaknutije mjesto“, izjavio je Šundov.
Nakon svečanosti uslijedio je mimohod Oružanih snaga ulicama grada.

Proslava Dana dubrovačkih branitelja počela je polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod križa na groblju Boninovo, Bošnjačkom groblju Boninovo, ispred spomenika poginulim pripadnicima MUP-a te na Liechtensteinovom putu za stradale vatrogasce i pripadnike HRM-a. Uslijedilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća na brdu Srđ poginulim braniteljima te na moru pred starim gradskim Portom pomorcima i braniteljima stradalima na moru.
Večeras će se u Katedrali služiti misa zadušnica za sve poginule branitelje i civile u Domovinskom ratu, ispred u ratu izgorjelom Festivalskom palačom prikazat će se „3D mapping“ video projekcija razaranja grada, a potom na Stradunu slijedi koncert Marka Perkovića Thompsona.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.