GOST KOLUMNIST: MATEUSZ MORAWIECKI: Europa mora napustiti sve iluzije o Rusiji

Autor:

EPA/MARCIN OBARA, SERGEY DOLZHENKO

Za Nacional piše Mateusz Morawiecki, predsjednik vlade Republike Poljske

Danas vidimo da je cijena europske naivnosti u odnosu na Rusiju ukrajinska krv. Za više od 30 godina relativnog mira, Zapad se držao iluzije da su pad Berlinskog zida i raspad Sovjetskog Saveza doveli do kraja povijesti. Danas se, međutim, povijest vraća svom snagom, uključujući i rat

Ruska invazija na Ukrajinu jednom za svagda završava eru iluzija o odnosima Zapada s Moskvom. Ono što je Poljskoj godinama bilo jasno, sada sigurno mora biti jasno i svim zapadnim zemljama. Ruska agresija na nezavisnu Ukrajinu pokazala je pravo lice predsjednika Vladimira Putina.

Rusiju može zaustaviti samo zapadna solidarnost s Ukrajinom. Ovdje nema mjesta sumnji. EU i NATO ne smiju dopustiti da se na trenutak stvori dojam da su spremni žrtvovati budućnost Ukrajine kako bi obnovili mir.

U razdoblju od studenoga do prosinca prošle godine održao sam konzultacije s nekoliko zemalja EU-a. U to smo vrijeme bili usred plinske krize i Poljska se borila s provokacijama iz Bjelorusije, koja je uvelike ovisna o Rusiji. Tada sam upozorio da bi ovo mogao biti uvod u nešto puno veće i daleko opasnije. U četvrtak se ostvario najgori scenarij.

Ruska djelovanja su poput domina, gdje jedan potez pokreće drugi. A Putinov konačni cilj je jasan: obnova ruske imperijalne moći. Rusija je svoju čežnju za danima staljinističke dominacije Sovjetskog Saveza pretvorila u agresiju u međunarodnoj politici. Prema Putinovoj viziji, ponovno uspostavljanje ruske moći zahtijeva podređivanje bivših sovjetskih republika, koje su sada neovisne države.

Nemilosrdni napad na Ukrajinu još je jedno poglavlje u ovoj priči o obnovi imperijalnog statusa Rusije. Putin je godinama provodio ovaj plan. Počeo je s napadom na Gruziju 2008., nakon čega je uslijedila okupacija Krima 2014. godine. A danas namjerava podrediti cijelu Ukrajinu. I ne smijemo živjeti u iluziji: ovo bi mogao biti tek početak. Sutra bi na redu mogle biti Latvija, Litva i Estonija, kao i Poljska.

Transatlantska sigurnost je neodjeljiva. Prijetnja jednoj državi u euroatlantskoj zajednici prijetnja je svakoj članici NATO-a i EU-a. Svi za jednog i jedan za sve. Na tim temeljima, solidarnosti i jedinstva, Europa je izgradila mir i prosperitet nakon 1945. godine. Sada Putin pokušava uništiti cjelokupnu poslijeratnu sigurnosnu arhitekturu.

Putin je do sada uspio u ostvarivanju tog cilja jer se već neko vrijeme nije suočio s odgovarajućim protumjerama. Njegova se dugoročna strategija ne temelji samo na besramnom nasilju, već jednako na podmukloj propagandi i izgradnji mreža ekonomske ovisnosti.

Rusija je postavila zamku Europi u obliku energetske ovisnosti. Izgradnja plinovoda Sjeverni tok 2 koji povezuje Rusiju i Njemačku pokazala je koliko je političara u EU-u spremno prodati zapadne vrijednosti radi prilike da sklope dobar posao. Odluka Njemačke da zaustavi proces odobravanja bila je potrebna i očekivana, ali ovaj bi plinovod trebao biti potpuno zatvoren. I kao što sam rekao na sastanku Vijeća EU u četvrtak, trebali bismo razgovarati i o Sjevernom toku 1.

Danas vidimo da je cijena europske naivnosti u odnosu na Rusiju ukrajinska krv. Za više od 30 godina relativnog mira, Zapad se držao iluzije da su pad Berlinskog zida i raspad Sovjetskog Saveza doveli do „kraja povijesti“. Danas se, međutim, povijest vraća svom snagom koju može prikupiti, uključujući i rat – zbog čega politika i političari ponovo moraju biti ozbiljni. Krv naših ukrajinskih susjeda, prijatelja i braće zahtijeva da odlučno reagiramo.

Rat koji je Putin pokrenuo protiv Ukrajine također je bitka za dušu Zapada. Ovo je trenutak da mi na zapadu pokažemo da se nećemo pokoriti tiraniji. Vrijeme je da pokažemo da vrijednosti kao što su sloboda i pravo na samoodređenje naroda nisu samo stvari o kojima govorimo, već i stvari za koje smo se spremni boriti.

Poljska stoji rame uz rame s Ukrajinom i njezinim narodom. Nećemo pristati ni na kakav kompromis s Rusijom koji bi potkopao teritorijalni integritet i neovisnost ukrajinske države. Postoji samo jedan način da se to spriječi. Ujedinjeni Zapad – EU rame uz rame sa SAD-om, Velikom Britanijom i drugim saveznicima – mora nametnuti ekonomske sankcije Rusiji koje će uništiti operativne sposobnosti Putinova režima. Paket sankcija koji smo ja i ostalih 26 čelnika EU-a dogovorili u četvrtak navečer je dobrodošao. Vrijeme za pregovore je prošlo. Putin je prekršio svako obećanje koje je dao posljednjih tjedana. Stoga se mora suočiti s odgovorom koji je jači nego ikad.

Kraj ere iluzija otvara potpuno novo poglavlje u povijesti EU-a, NATO-a i Zapada u cjelini. Ovo mora biti era odgovornosti. Rusija mora snositi cijenu kršenja temeljnih načela međunarodnog prava. Svi miroljubivi narodi moraju se ujediniti u sankcijama protiv Rusije, koje bi trebale biti usmjerene prvenstveno na njezino političko vodstvo i povezane poslovne elite.

Moramo poslati jasnu poruku tim pojedincima da neće biti povratka na „uobičajeno poslovanje“ sve dok Ukrajina ne bude sigurna i suverena unutar svojih međunarodno priznatih granica. Vrijeme je da napustimo iluziju da će svijet postati sigurno mjesto bez našeg truda. Za mir se uvijek treba boriti. On se uvijek mora zaraditi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.