Tomislav Tolušić, bivši ministar poljoprivrede i bivši potpredsjednik vlade, po novinarima i medijima puca tužbama kao da je ispao iz špageti-vesterna
Teror tužbama protiv novinara i medija u Hrvatskoj se nastavlja. Zapravo nikada i nije stao. Uvijek isplivaju neki novi serijski tužitelji, ovaj put Tomislav Tolušić, bivši ministar poljoprivrede i bivši potpredsjednik vlade koji po novinarima i medijima puca tužbama kao da je ispao iz špageti-vesterna. O najnovijoj seriji tužbi protiv Telegrama, Indexa i portala Virovitica.net Hrvatsko novinarsko društvo (HND) obavijestilo je Europsku federaciju novinara (EFJ) koja je odmah reagirala, a glavni tajnik EFJ-a Ricardo Gutierrez bio je vrlo precizan: “Nema sumnje da se SLAPP-tužbe u Hrvatskoj danas koriste kao sredstvo za zastrašivanje i ušutkavanje onih koji izvještavaju u javnom interesu. Pozivamo Europsku komisiju da hitno riješi ovaj problem na razini cijelog EU-a. Novinari i mediji jednostavno nemaju resursa da se nose s tim uznemirujućim tužbama.”
Prema anketi HND-a iz svibnju ove godine, protiv novinara i medija vodi se najmanje 905 tužbi teških 68 milijuna kuna. Godinu ranije bilo ih 1163. U stvarnosti ta je brojka puno veća jer je na anketu odgovorilo samo 18 medija. Tolušić je svojedobno pod pseudonimom Roks na portalu Virovitica.net vrijeđao ljude i za to je pravomoćno osuđen, a nedavno je nepravomoćno dobio presudu protiv Telegrama u iznosu od 30 tisuća kuna. Portal je pisao o postupku koji je protiv Tolušića pokrenulo Povjerenstvo za odlučivanje o sukoba interesa. Tužio je i portala Virovitica.net zbog dvaju prenesenih članaka s Telegrama, tražeći po 20 tisuća kuna, a na njihovu adresu stigla su još tri zahtjeva za isprikom i brisanjem prenesenih tekstova, među kojima je jedan Nacionalov iz svibnja ove godine: “Plenković je Tolušića otjerao iz politike jer ga smatra odgovornim za sramotu s lažnim poticajima.”
No sve to mu nije bilo dovoljno pa je privatno podigao tužbu protiv urednika portala i potpredsjednika HND-a Gorana Gazdeka koji je u uredničkom komentaru napisao da su “Tolušić, Đakić i Kirin kabadahije virovitičkog pašaluka”.
Važno je znati: HND staje uz kolegice i kolege te medije koji su pod udarom tužbi i neće šutke promatrati kako ih se zlostavlja. Tužbe protiv novinara i medija nisu priča od jučer. Hrvatska godinama ulazi u red zemalja, praktički od neovisnosti, u kojima se najviše tuži novinare. HND je zadnjih godina uspio to pitanje internacionalizirati, a SLAPP-tužbe su postale i širi europski problem. Riječ o sustavnom pokušaju uvođenja cenzure i autocenzure te zlostavljanja novinara i medija s krajnjim ciljem njihova uništenja, posebno lokalnih medija.
Nije Tolušić jedini serijski tužitelj koji to svjesno radi. Bivši potpredsjednik Sabora i zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić u jednom je trenutku imao 34 tužbe protiv medija i dosuđenih 250 tisuća kuna odštete. Na Brkićevu udaru našli su se Nacional, Jutarnji list, Večernji list, 24 sata… Brkić tada kao drugi čovjek parlamenta i vladajuće stranke krenuo je u još veći rat tužbama protiv medija i uspješno se naplaćivao i nakon tekstova tjednika Nacional o aferi Elitna prostitucija.
Obrazac je uvijek isti – istraživački novinarski tekstovi izazvali su veliku bol i nelagodu, a to se liječi isključivo velikim novčanim odštetama. Tko može povjerovati u takvo što? Očito pojedini suci. To je Hrvatska. Zemlja u kojoj novinara možete osuditi samo zato što je objavio točnu informaciju. Zemlja u kojoj vas i suci tuže i dobivaju samo zato što se propitkuje i njihov rad. Zemlja smo u kojoj javni servis pretplatničkim novcem tuži za 200 tisuća kuna HND ili vlastitu zaposlenicu, novinarku Sanju Mikleušević Pavić za 50 tisuća kuna, što je jedinstven slučaj na svijetu.
Premijer Andrej Plenković pritom se ljuti kada mu se s pravom kaže da su novinarske i medijske slobode u Hrvatskoj ugrožene, a nikad ni riječ nije rekao o svojim stranačkim kolegama koji vode križarski rat tužbama.
HND godinama od hrvatske vlade traži dekriminalizacija svih kaznenih djela protiv časti i ugleda. Smatramo kako građansko pravo omogućava svima koji se smatraju oštećenima da u tim postupcima mogu dobiti odgovarajuću zadovoljštinu. Pozdravili smo brisanje kaznenog djela teškog sramoćenja iz Kaznenog zakona, ali uz napomenu kako je riječ o odredbi koja se protiv novinara ne primjenjuje od 2014. Vlada mora znati da nikad nećemo odustati od svojih zahtjeva.
Ono što je nevjerojatno i što govori o potpunom poremećaju društva jest mržnja prema novinarima i medijima koja je sada svakodnevno vidljiva.
HND podsjeća da su se u zadnjih šest godina u Hrvatskoj dogodila 64 napada i prijetnji novinarima: 28 napada, 22 prijetnje smrću i teškim tjelesnim ozljedama i 14 drugih prijetnji novinarima, medijskim kućama ili novinarskim organizacijama. Posebno su na udaru kolegice i kolege iz lokalnih medija i česta su meta lokalnih šerifa, neovisno o kojoj je političkoj opciji riječ. Ne smijemo zaboraviti da su 2008. u središtu Zagreba ubijeni Ivo Pukanića i Niko Franjić. Iste godine pretučen je Dušan Miljuš.
Pogonsko gorivo toj mržnji davala je i šutnja institucija i vodećih ljudi u državi. Medije su napadali i najviši predstavnici Katoličke Crkve. Premijer Plenković svojedobno je optuživao novinare za vođenje “hibridnog rata”. Veteranske udruge itekako su se znale okomiti na one novinare koji donose priče malo drugačije od službene povijesti, posebno one ratne.
Novinarstvo je bilo i ostalo važno. Uza sve svoje mane i propuste, hrvatski mediji su u zadnjih 30 godina puno toga otkrili i društvo suočili s njegovim tamnim stranama. Samo zamislite kako bi društvo izgledalo da nas nema.
Komentari