Gorica u posljednjoj utakmici godine svladala Hajduk u uzbudljivom susretu na Poljudu

20.12.2020., stadion Poljud, Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 16. kolo, HNK Hajduk - HNK Gorica.
Kristijan Lovric (GOR)

Miroslav Lelas/PIXSELL

U trećoj utakmici programa 16. kola, ujedno i posljednjem događaju u ovogodišnjem programu elitnog domaćeg nogometa, Gorica je na Poljudu rezultatom 2-4 (1-1) svladala Hajduk i tako nakon velikog slavlja nad Osijekom (4-1) u prošlom kolu još jednom potvrdila da trenutno igra najkonkretniji nogomet u svojoj Prva HNL povijesti.

Ovim raspletom Hajduk je ovogodišnji period prvenstva okončao upisavši sedmi poraz, dok je Gorici ovo deveta pobjeda te momčad Valdasa Dambrauskasa na odmor odlazi s 29 bodova na kontu, četiri manje od vodećeg Dinama.

Strijelci za goste bili su Matar Dieye u 6., Kristijan Lovrić iz kaznenih udaraca u 54. i 76., te Nasiru Moro, koji je svojim prvijencem u 89. minuti postavio konačnih 2-4. Za Hajduk su protivničku mrežu tresli Jani Atanasov u 24. te Dimitris Diamantakos u 63. minuti.

Prvi konkretni dolazak pred vratara imali su gosti nakon što je Suk u drugoj minuti gurnuo loptu u prostor za Dieyea koji pored ‘zbunjenog’ Simića izlazi u jedan na jedan s Ljubićem, no 23-godišnji vratar ‘Bilih’ pravovremenim je istrčavanjem prvi stigao do lopte.

Bilo je evidentno da je Dambrauskasova momčad na Poljudu istrčala sa željom da što prije dođe do pogotka, a u tome su gosti uspjeli već u 6. minuti. Musa je s desne strane odigrao kvalitetno između Čoline i Simića za Špikića, a donedavni veznjak Hajduka u sredini na sedam metara pronalazi Matara koji mirno matira Ljubića za 0-1 Gorice. 22-godišnjem Senegalcu ovo je bio drugi prvenstveni pogodak u nizu, ujedno i drugi ukupno u devet Prva HNL nastupa.

Hajduk se malo podigao u igri nakon primljenog pogotka, a prvu konkretniju situaciju domaći su imali u 15. minuti kada je Gyurcso ubacio u peterac s desne strane napada, a tamo Diamantakos zakasnio na loptu, Kahlina je uz manje probleme otklonio opasnost po svoja vrata.

Primorčeva momčad do izjednačenja dolazi u 24. minuti. Poslije kombinacije Diamantakosa i Nejašmića, Čolina je lijevo na ubačaju, a u sredini usamljen Atanasov, koji s deset metara mirno preciznim udarcem matira Kahlinu za 1-1 i svoj prvijenac u osmom nastupu za ‘Bile’.

Samo dvije minute poslije Hajduk je mogao do preokreta. Diamantakos je gurnuo Jaira lijevo u jedan na jedan s Kahlinom, no Brazilčev udarac lijevom nogom sa sedam metara je očajan te gostujući vratar mirno hvata loptu. Otvoreno se igralo na Poljudu, u 28. minuti Gorica u izglednoj prilici. Špikić je pobjegao desno Simiću i ubacio na pet metara gdje u dvoboju s Dimitrovim Matar ne uspijeva kvalitetno zahvatiti loptu koja Bugara pogađa u ruku (iznad lakta). Gosti protestiraju i traže kazneni udarac, no Ivan Bebek i VAR kolege ostali su nijemi.

U 39. minuti kvalitetna i brza kontra Hajduka, u završnici Gyurcso na dodavanje Caktaša bježi sam po desnoj strani napada te se sa četrnaest metara odlučuje na udarac, Kahlina siguran u postavljanju i reakciji.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, Hajduk je ponovno bio vrlo blizu drugog pogotka. Caktaš je u 45. minuti desno iskosa sa osamnaest metara fantastičnim udarcem pogodio suprotnu vratnicu, a odbijenu loptu ‘nebu pod oblake’ s dvanaestak metara poslao je Jairo.

U nastavak se ušlo bez kadrovskih promjena i uz uglavnom ravnopravan odnos snaga na terenu, kao što je bio i većinu prvog poluvremena.

Gorica do rezultatske prednosti dolazi poslije ‘gluposti’ Todorovića koji u 52. minuti ‘gubi kontrolu’ nad Lovrićem te ga, iako je u duelu bio i Atanasov, desni bočni Hajduka povlači i ruši na travnjak. Bebek ne signalizira ništa, no nakon neuspjele kontre ‘Bilih’ na sugestiju VAR kolega odlazi pogledati situaciju i pokazuje na bijelu točku za goste. Siguran izvođač u 54. minuti bio je Lovrić, kojem je to bio deveti gol u sezoni, ukupno 33. u 75. Prva HNL nastupu.

U 57. minuti velika gužva u petercu Hajduka, no nakon udarca Kalika, Matar i Suk ne uspijevaju s nekoliko metara uputiti loptu prema okviru te domaći braniči uz dosta panike ipak otklanjaju opasnost po Ljubićeva vrata. Minutu poslije Gyurcso se odlučio na udarac s petnaest metara, ravno u dobro postavljenog i sigurnog Kahlinu.

Uslijedio je period konkretnije igre Hajduka prema naprijed. U 62. minuti Nejašmić fantastičnom dugom loptom igra za Gyurcsa desno, Mađar se uvlači prema sredini te sa sedamnaest metara puca prizemno u sigurnog Kahlinu.

Minutu poslije ‘Bili’ stižu do izjednačenja. Lijepo su desnu stranu gostujuće obrane izigrali Čolina i Brnić, a potonji kvalitetno ubacuje u sredinu na šest metara gdje usamljeni Diamantakos iz voleja posprema loptu u mrežu za 2-2 i svoj drugi pogodak u desetom nastupu za Hajduk.

Gorica do nove rezultatske prednosti dolazi poslije kaznenog udarca dosuđenog u 75. minuti. Nakon odlične akcije gostiju u završnici loptu poslije blokiranog ubačaja prima Mitrović, a Simić ga ruši te Bebek bez oklijevanja pokazuje na bijelu točku uz tihu VAR potvrdu. Siguran izvođač ponovno je bio Lovrić za 2-3 i svoj deseti ligaški pogodak u sezoni.

Siromašan je generalno prilikama bio drugi dio utakmice. U 80. minuti Lovrić je iz slobodnog udarca ‘zagrijao’ Ljubića.

U 88. minuti gosti imaju četiri na četiri kontru koju udarcem okončava Golubickas, no lopta je blokirana i odbijena u korner. Upravo iz tog ubačaja iz kuta Gorica minutu poslije stiže do četvrtog pogotka na susretu. Ubačaj Golubickasa s pet metara na drugu vratnicu glavom prebacuje Dvorneković, a tamo usamljeni Moro mirno šalje loptu u nebranjenu mrežu za 2-4 i svoj prvijenac u 14. nastupu za Goricu.

Do kraja utakmice, šest minuta sudačke nadoknade, Hajduk nije uspio konkretno doći u posljednju trećinu i zaprijetiti Kahlini te su gosti mirno susret priveli kraju i godinu okončali s još jednom velikom pobjedom.

Nastavak prvenstva je krajem siječnja 2021. godine, a Hajduk će isto otvoriti gostovanjem na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Gorica u Velikoj Gorici biti domaćin Dinamu aktualnom i trenutnom jesenskom prvaku države.