Gorica golovima Hamada, Suka i Ndiayea do slavlja, Jakoliš strijelac za Hajduk

30.06.2020., Gradski stadion, Velika Gorica - Hrvatski Telekom Prva liga, 32. kolo, HNK Gorica - HNK Hajduk. Cherif Ndiaye, Kristijan Lovric.

Luka Stanzl/PIXSELL

U posljednjoj utakmici prvog dana 32. kola Hrvatski Telekom Prve lige Gorica je pred 1 700 gledatelja rezultatom 3-1 (2-1) svladala Hajduk i tako splitskom prvoligašu u četvrtom međusobnom ligaškom okršaju u Velikoj Gorici nanijela treći poraz.

Strijelci za momčad Valdasa Dambrauskasa su bili Jiloan Hamad (18.), Joey Suk (43.) i Cheriff Ndiaye (53.), dok je jedini pogodak za goste postigao Marin Jakoliš u drugoj minuti sudačke nadkonade prvog poluvremena.

Domaćini danas zbog ozljeda nisu mogli računati na Golubickasa i Čanađiju dok su gosti zbog kartona bili bez Caktaša i Dimitrova, a ozlijeđeni su Jairo, Mujakić, Simić, Jurić i Hamza.

Prvi udarac prema vratima vidjeli smo u 9. minuti kada je Čuić s nekih osamnaest metara poslao loptu pristojno pored vratnice domaćih.

Tijekom uvodnih deset minuta gledali smo planski povučen Hajduk i Goricu koja je, logično, imala dominaciju u posjedu i nekoliko puta konkretnije došla u posljednju trećinu, no gostujući braniči pravovremenim su reakcijama ili uklanjali opasnost u potpunosti ili ispucavali loptu u kornere iz kojih domaći nisu uspijevali zaprijetiti.

Gorica je do rezultatske prednosti stigla u 18. minuti. Jradi je pri pokušaju izlaska svoje momčadi iz posljednje linije poklonio protivniku loptu, Lovrić odlično izlazi iz pritiska i igra za Ndiayea, on produžuje lijevo za Čabraju koji dobrom povratnom pronalazi Suka, njegov udarac odlično brani Posavec i kratko odbija. U nastavku na lopti ponovno prvi Ndiaye čiji udarac brani gostujući vratar, no do lopte ponovno dolaze domaći, ovaj put Hamad koji zaboravljen od strane protivnika ostaje sam na sedam metara i trese mrežu za 1-0. 29-godišnjem Iračaninu to je bio drugi pogodak u dresu kluba iz Velike Gorice.

U 21. fantastična prilika za Goricu. Jakoliš je izgubio loptu na centru, Lovrić bježi lijevo i igra prizemno na drugu vratnicu za Hamada no njegov udarac odlično brani Posavec.

Dvije minute poslije prva prava prilika za Hajduk. Jradi je odlično probio lijevu stranu domaće obrane i odigrao dobru prizemnu loptu prema petercu, tamo Jakoliš postavlja nogu, a prvu obranu na utakmici upisuje Kahlina.

Gorica odličnu priliku ima ponovno u 32. minuti. Čabraja je ubacio iz kuta, najviši je u skoku Jovičić koji glavom šalje u okvir, no s crte u posljednji trenutak glavom opasnost uklanja Eduok.

U 40. minuti Lovrić iz slobodnog udarca s dvadeset metara šalje loptu ravno u ruke Posavca.

Tri minute poslije Dambrauskasova momčad ima dva pogotka prednosti. Čabraja ubacuje iz kuta, Jovičić je najviši u skoku i glavom prebacuje na drugu vratnicu, Suk usamljen primiruje loptu i s dva metra zakucava u mrežu za 2-0 Gorice i svoj četvrti ligaški pogodak u ovoj sezoni, ukupno deveti u Prvoj HNL.

Hajduk je do kraja poluvremena pritisnuo domaćina i nakon dobrog proboja Brnića i sigurne reakcije Kahline na njegov ubačaj u posljednjoj (drugoj) minuti sudačke nadoknade ‘Bili’ ipak stižu do pogotka. Jovičić je ležerno pokušao dodati suigraču, Jakoliš mu krade loptu i nakon bijega kroz noge Kahline trese mrežu za 2-1 i svoj prvijenac u dresu Hajduka i Prvoj HNL.

Uzbudljivo poluvrijeme u kojem je Gorica bila izraženo dominantnija i konkretnija momčad okončano je tako s tri pogotka i minimalnom prednošću domaćina.

Bolje je Hajduk otvorio drugo poluvrijeme od suparnika. Prvi udarac u nastavku susreta uputio je Čuić u 49. minuti, slabašno i ravno u Kahlinu.

Usred pritiska gostiju Gorica drugi put na utakmici stiže do dva pogotka prednosti. Jradi je izgubio posjed na centru, Kalik vuče i dodaje fantastično u prostor za Ndiayea, a Senegalac iz prve desno iskosa sa sedam metara šalje loptu uz prvu vratnicu za 3-1 i svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni.

U 55. Hajduk prijeti. Nakon gužve na desnoj strani napada lopta se odbija lijevo do Brnića no njegov snažan udarac nije precizan i Kahlina upisuje obranu.

Samo minutu poslije odlična situacija za Goricu. Musa je pobjegao po desnoj strani napada i ubacio u sredinu, a tamo u posljednji trenutak u korner ispred Ndiayea čisti Vušković.

Nakon postignutog pogotka za 3-1 i gore spomenute situacije Muse Gorica je uspjela ponovno uspostaviti ravnotežu na travnjaku i dominacija s kojom je Tudorova momčad ušla u drugom dijelu više nije postojala, te smo u narednom periodu gledali dosta opasniju Goricu koja je nerijetko kvalitetno iskorištavala prostor koji su gosti ostavljali.

U 70. minuti Tudor radi tri promjene. Igru su napustili strijelac Marin Jakoliš, Darko Nejašmić i David Čolina, a na travnjak su ušli Ivan Dolček, Jakov Blagaić i Leon Kreković. U istoj minuti mijenjao je i strateg domaćih koji je umjesto Jiloana Hamada uveo Matiju Dvornekovića.

U 77. minuti lopta je nakon ubačaja s lijeve strane pogodila Ismajlija (koji je već imao žuti karton) u ruku, no Bebek i VAR kolege procijenili su da ta situacija nije bila dovoljna za kazneni udarac. Dojam je da su suci ovdje donijeli pogrešnu odluku jer iako je branič gostiju pokušavao držati ruke uz tijelo, činjenica je da je s njima proširio obujam tijela, što bi trebalo biti dovoljno za najstrožu kaznu.

Dvije minute poslije Eudok je ubacio s lijeve strane na drugu gdje je najviši Čuić koji u skoku pored Čabraje šalje loptu u okvir, no Kahlina s takvim pokušajevima nema problema.

U 80. Dambrauskas radi nove dvije promjene, ušli su Ognjen Mudrinski i Dario Špikić umjesto Joeyja Suka i Kristijana Lovrića.

U 89. minuti Brnić je odlično proigrao Blagaića u prostor, izašao je praktički prema Kahlini sam, no odlučio se na namještanje na desnu nogu i domaći braniči mu oduzimaju posjed. U istoj minuti na suprotnoj strani Ndiaye iz daljine šalje loptu malo pored vratnice.

U prvoj od tri minute sudačke nadoknade Posavec je obranio udarac Špikića nakon kontre domaćih. Pucao je bivši igrač Hajduka iskosa desno sa šest metara u suprotni kut no Posavec je odbio u korner nakon kojeg je Babec glavom poslao loptu malo iznad okvira vrata.

Brnić je ponovno dobar posao odradio u trećoj minuti nadoknade, ubacio s lijeve na suprotnu stranu, no Kreković je ostao kratak i nije uspio kvalitetnije zahvatiti loptu.

Gorica je tako u četvrtoj ligaškoj domaćoj utakmici protiv Hajduka upisala treću pobjedu, dok Hajduk u Velikoj Gorici još uvijek ne zna za pobjedu protiv današnjeg suparnika jer je onaj susret u kojem nije poražen okončan 1-1 remijem.

Hajduk je ovim porazom izgubio drugo mjesto koje je držao pred početak kola, dok je Gorica dvanaestom ligaškom pobjedom u sezoni stigla na 46 bodova, šest manje od petoplasirane Rijeke.

Gorica je u sljedećem kolu gost Istre 1961 u Puli, dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Osijeku. Program ovog kola zaključuje se sutra utakmicama Intera i Dinama u Zaprešiću (18:55) te Osijeka i Rijeke u Gradskom vrtu (21:05).